Jak zabránit lámání vlasů? 3 hlavní příčiny, které lámání způsobují

17. duben 2015     komentáře (1)  875 objevných slov

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

K nejčastějším problémům s vlasy patří jejich lámání. Postihuje zejména ženy, nevyhýbá se však ani mužům, kteří mají delší vlasy. V dnešním článku se dozvíte, jaké jsou hlavní příčiny lámavosti a také tipy, jak tomuto problému napříště zabránit.

3 hlavní příčiny lámání vlasů

Příčiny lze rozdělit do 3 základních skupin.

1. Špatná péče o vlasy

Hlavní příčinou lámání vlasů je špatná péče o ně. Pakliže máte dlouhé vlasy, musíte o ně dbát daleko pečlivěji. Do této skupiny lze zařadit zejména časté barvení a odbarvování, ale také používání nevhodných hřebenů a kartáčů, v neposlední řadě tak také příliš intenzivní fénování.

Kartáčování vlasů způsobuje jejich lámání zejména tehdy, použijete-li hřeben či kartáč krátce po umytí, kdy jsou vlasy ještě mokré. Voda oslabí jejich pevnost, při vyčesávání pak snadno dochází k jejich zlomení. Proto si vlasy zásadně rozčesávejte až v okamžiku, kdy jsou suché.

Časté barvení vlasů snižuje jejich přirozenou odolnost a pevnost. Ztrácejí totiž potřebné živiny.

2. Nedostatek vitamínů a minerálů

Ani při vhodné péči o vlasy nemáte vyhráno. Snížení jejich vitality totiž způsobuje rovněž nedostatek látek, které jsou potřebné pro jejich růst a pevnost.

Lámání vlasů zapříčiňuje zejména nedostatek vitamínů. Konkrétně se jedná o vitamín C, který přispívá k syntéze kolagenu. Dále pak tělu musíte dodávat vitamín A, jenž krom jiného ovlivňuje i tvorbu mazových žláz. Kromě lámání jsou pak dalším problém mastné vlasy. Ve stravě nesmí chybět ani vitamín E, jež přispívá ke správnému vyživování pokožky. Podstatný je rovněž přísun vitamínů skupiny B, které slouží k udržení pevnosti vlasů.

Kromě vitamínů způsobuje lámavost také nedostatek železa, vápníku a zinku.

3. Důsledek vážnějšího onemocnění

Lámání vlasů je často spojeno s jejich vypadáváním. Příčina přitom nezřídka kdy bývá v jiném, závažnějším onemocnění, kterým trpíte. Typicky se jedná o problémy, jež se týkají štítné žlázy.

Postupy, jak zabránit lámání vlasů

V první řadě je na místě si říci, že odstranění potíží s lámavostí vlasů tkví především v eliminaci všech výše uvedených příčin. Tělu dodávejte patřičné množství vitamínů a minerálů. Nezapomeňte ani na každodenní péči.

Základní rady:

  • Po umytí vlasy nechte přirozeně oschnout, nedrhněte je ručníkem
  • Česejte je pouze za sucha
  • Na husté vlasy používejte hřeben s širšími zuby
  • Fénování provádějte v patřičné vzdálenosti přístroje od vlasů
  • Používejte kvalitní šampony s kondicionérem
  • Pravidelně zastřihávejte konečky vlasů

Další rady na ozdravení vlasů:

Pro intenzivnější péči, kdy se chcete rychle zbavit lámání vlasů, se dají využít různé triky – od zábalů až po použití speciálních doplňků stravy a kosmetických přípravků.

  • Zábal z vaječného žloutku – účinným řešením je zábal z vaječného žloutku. Ten smíchejte s olivovým olejem a medem, naneste na vlasy a nechte působit zhruba po dobu 20 – 30 minut. Pak vlasy umyjte pod vodou, použijte k tomu ještě kvalitní šampon.
  • Zábal z olivového oleje – na polámané vlasy pomáhá také jednoduchý zábal, kdy na vlasy aplikujete samotný olivový olej, samozřejmě nerafinovaný. Vlasy po namočení do oleje zabalíte do igelitu a ručníku a necháte hodinu působit. Následně vlasy umyjete.

V obchodech s drogerií jsou dnes k dostání také speciální doplňky stravy, které kromě vitamínů a minerálů obsahují ještě keratin. Právě keratin je další důležitou složkou vlasů, jež ovlivňuje jejich pevnost a vitalitu.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

Padání vlasů je častěji problémem u mužů. Může být způsobeno mnoha faktory. K zabránění padání vlasů je důležitá prevence, pravidelné a správné mytí vlasů a další postupy.

Jak na měření teploty: Druhy teploměrů, které lze využít

Jak na měření teploty: Druhy teploměrů, které lze využít

Teploměr k měření tělesné teploty by rozhodně neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Jedním z prvních příznaků mnoha onemocnění je totiž právě zvýšená teplota. Díky teploměru si snadno ověříte, zda nemáte horečku. V současné době se dá pořídit několik dru…


Jak léčit opruzeniny u dětí: 5 rad, jak zabránit vzniku opruzenin

Jak léčit opruzeniny u dětí: 5 rad, jak zabránit vzniku opruzenin

Opruzeniny u miminek řeší snad všechny maminky. Jedná se o zarudlá místa na pokožce, která vznikají v důsledku zvýšené vlhkosti. Nejčastěji začínají u konečníku, postupně se pak mohou rozšířit i do dalších oblastí na těla. Pokud se problém neřeší, může dítěti př…

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Jak se pozná nedostatek vápníku v těle? Příčiny a projevy hypokalcémie

Pro zdraví lidského organismu je nezbytné, aby měl dostatečnou koncentraci vápníku v krvi. Jeho snížený výskyt se odborně nazývá jako hypokalcémie. V dnešním článku se dozvíte, proč je pro náš organismu vápník důležitý, jaké jsou příčiny jeho nedostatku a jakým způs…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

SimcaPostranecka

úterý, 11. duben 2017
08:51

Ja zkusila tabletky, které mají celkem zabavny nazev…je to Vlasove hnojivo a kupodivu me vazne mile prekvapili :) od te doby co je beru, se mi vlasy netrepi, nelamou a hlavne rostou jak po desti a nepadaji! ! :)


Napsal: SimcaPostranecka [Odpovědět]