Jak léčit natažený sval? Příčiny a příznaky svalového zranění

9. říjen 2013     komentáře (4)  650 objevných slov

Natažený sval je bolestivou záležitostí. Tento problém velmi často řeší sportovci, nicméně může se objevit u každého z nás.

Jak léčit natažený sval? Příčiny a příznaky svalového zraněníJak léčit natažený sval? Příčiny a příznaky svalového zranění

Natažený sval je bolestivou záležitostí. Tento problém velmi často řeší sportovci, nicméně může se objevit u každého z nás.

Příčiny

Nejčastější příčinou nataženého svalu je přílišná zátěž. Pokud je tělo vystaveno zvýšené tělesné námaze, dochází k přetížení svalstva, které se následně projeví v jeho bolesti.

Důvodem, proč se svalstvo takto přetíží, je obvykle jeho nedostatečné zahřátí. Před tím, než začnete naplno sportovat, je nutné tělo a svaly zahřát, aby se dostaly do „správné provozní teploty“.

Mezi další příčiny natáhnutí svalstva patří také předchozí únava organismu, přecenění sil u jedince, ale i chronické potíže. Sval se může natáhnout či dokonce natrhnout také v důsledku dehydratace organismu či jeho překyselení.

Příznaky

Hlavními symptomy, podle nichž poznáte, že máte natažené svalstvo, jsou velké řezavé bolesti svalů, které znemožňují obvyklý pohyb. Krom toho také často dochází ke křečím svalstva. Poškozené místo rovněž otéká, může vzniknout i viditelný hematom v podobě modřiny či podlitiny.

Způsoby domácí léčby

Pokud je sval natažený, je zapotřebí hlavně klid. Sval několik dní nesmíte zatěžovat. Krom toho je vhodné přikládat ledové obklady. Postupem času pak svaly začněte rozhýbávat.

Ledové obklady aplikujte hlavně během počátečních potíží, zhruba v prvních 24 hodinách, a to v každé hodině zhruba na 10 – 15 minut.

V dalších dnech pak aplikujte naopak spíše teplejší obklady. Využívejte také protizánětlivých mastí. Postižený sval je také vhodné stáhnout pomocí bandáže či elastického obinadla, pomůže to k lepšímu prokrvení a zabránění vzniku většího otoku a podlitin.

Pokud je sval hodně bolestivý, je vždy nutné kontaktovat lékaře, který diagnostikuje problém a doporučí vhodný způsob léčby. Může totiž jít o větší poškození, kdy je v krajních případech zapotřebí i chirurgického zákroku.

Co je potřeba

  • Nevystavovat sval zatížení
  • Ledový obklad během prvních 24 hodin
  • Následné teplé obklady
  • Bandáž
  • Použití protizánětlivých mastí
  • Návštěva lékaře specialisty

Jak dlouho to potrvá?

Natažené svalstvo vás potrápí na dobu zhruba jednoho až dvou týdnů. Pokud bolesti přetrvávají, bude se zřejmě jednat o mnohem větší problém, minimálně je sval natržený. V tomto případě již nestačí domácí léčba a je potřeba věc konzultovat s odborníky.

Jaké budou náklady?

Ke zmírnění bolesti svalů lze použít různé masážní procedury. K nim je vhodné používat kvalitní masážní krémy.


Hodnocení

3.26 hvězdiček / Hodnoceno: 58x


Přidat komentář (4)

Reklama

Čtěte také...

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti

Asi každému z vás se někdy přitíží od žaludku, má pocit nevolnosti a chce se mu zvracet. Jedná se o obrannou reakci organismu, kdy je podrážděný žaludek. Pocit nevolnosti bývá v tomto případě doprovázen také dalšími průvodními jevy. Jaké jsou příznaky nevolnosti a pocit…

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

U žen během jejich života objevují různé výkyvy organismu. Častým jevem jsou návaly horka, které ženy pociťují v oblasti obličeje a horních končetin. Problém může mít několik příčin. Teprve podle jejich identifikace je možné provést účinnou léčbu.


Jak léčit mravenčení a brnění rukou? Příčiny necitlivosti rukou

Jak léčit mravenčení a brnění rukou? Příčiny necitlivosti rukou

Trápí vás časté brnění a mravenčení rukou? V určitých případech to nemusí znamenat náznak nějak závažného onemocnění. Vždy je ale dobré se dopátrat příčiny a následně provést preventivní opatření, případně nastolit léčbu, ať už odbornou či „domácí“.

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Peter

čtvrtek, 12. leden 2017
09:10

Dobrý den uz 3 týždne mam silné bolesti na pravej zadnej strane krku a ťahá sa to cez trapez az do ramena.rontgen nic neukázal,trochu slabšie držanie hlavy do predu.pri masazi ma strašne boli pred na hlava deltoveho svalu.v noci sa budim na bolesti a nemozem najst polohu.vraj je to z prechladenia ale lieky mi vobec nezaberaju.co si o tom myslite.?


Napsal: Peter [Odpovědět]

karel

neděle, 16. duben 2017
13:22

to Peter: ahoj zkus chiropraktika na deset masaží a pak apunkturu a jestli to nebude učinnà pak malou lžičku přesličky a 10-20 zrn anyzu vyluhuj 30min.aplikuj nosem injekční stříkačkou aspon 3x denne ať vyhleníš vše co se ti začina usazovat v těle hodně štěsťí a zdraví přeji karel


Napsal: karel [Odpovědět] [Skrýt]

karel

neděle, 16. duben 2017
13:23

to Peter: ahoj zkus chiropraktika na deset masaží a pak apunkturu a jestli to nebude učinnà pak malou lžičku přesličky a 10-20 zrn anyzu vyluhuj 30min.aplikuj nosem injekční stříkačkou aspon 3x denne ať vyhleníš vše co se ti začina usazovat v těle a pak ti to tlačí na nervy hodně štěsťí a zdraví přeji karel


Napsal: karel [Odpovědět] [Skrýt]

Lenka

čtvrtek, 29. březen 2018
17:17

Uklouzla jsem na schodech a bolí mě rameno a celá ruka taková tupá bolest.mazu si to masti z lékárny když to mám v klidu neboli to. Na ruce se mi udělala malá boulicka.dik za radu.


Napsal: Lenka [Odpovědět]