Česnek: Účinky, které má na lidské zdraví
24. únor 2014 Roman Beneš komentáře (2) 837 objevných slovKdo jí česnek, ten je zdravý. Ano, takto jednoduše by šlo shrnout, jak pozitivní účinky má česnek na lidský organismus. Jde o potravinu, která obsahuje velké množství vitamínů a dalších látek, které prospívají našemu organismu v mnoha směrech.
Kdo jí česnek, ten je zdravý. Ano, takto jednoduše by šlo shrnout, jak pozitivní účinky má česnek na lidský organismus. Jde o potravinu, která obsahuje velké množství vitamínů a dalších látek, které prospívají našemu organismu v mnoha směrech.
Právem se mu někdy říká přírodní antibiotikum, neboť má léčebné i preventivní účinky. Jeho konzumace zvyšuje odolnost organismus vůči některým nemocem, stejně tak jejich vzniku také pomáhá zabraňovat.
Co obsahuje?
V česneku se nachází opravdu velké množství látek. Především jde o vitamíny, které jsou pro zdraví organismu zcela nezbytné.
Jde o tyto vitamíny:
- Vitamín A – funguje jako antioxidant
- Vitamín B – důležitý vitamín pro správnou funkci metabolismu
- Vitamín C – ovlivňuje správnou funkci metabolismu aminokyselin
Dále obsahuje také nemalé množství vápníku, selenu a jódu.
Hlavní účinky česneku
Díky výše uvedených vitamínům a látkám má česnek jednoznačně pozitivní účinky. Rozhodně je tak vhodné jej zařadit do jídelníčku a připravovaných pokrmů.
Kromě toho, že je zdravý, je také ve správném množství i chutný, dokáže dodat pokrmům ten správný říz. Zde je ale na místě vhodné říci, že když už chcete kvalitní česnek, pak zvolte pravý český paličák.
Vyhněte se čínskému česneku, který není tak kvalitní, ani nemá potřebné aroma a chuť. Stačí vědět, jak pěstovat česnek, pak si jej můžete velmi levně vypěstovat i na domácí zahrádce, není třeba za něj draze platit v obchodech.
Mezi hlavní účinky česneku lze zařadit:
- Zvýšení imunity – díky vysokému obsahu vitamínů pomáhá zlepšovat imunitu organismu. Ten je pak odolnější vůči nemocem, virům a bakteriím. Česnek podporuje tvorbu bílých krvinek.
- Pomáhá při onemocnění dýchacích cest – máte-li potíže s dýchacími cestami, česnek vám ulehčí. Typicky je vhodné jej do jídelníčku zařadit ve chvíli, kdy se vám špatně dýchá v důsledku nachlazení. Účinné látky totiž napomáhají uvolňovat dýchací cesty, ucpaný nos, zlepšují vykašlávání hlenů.
- Snížení bolesti v krku – trápí-li vás bolest v krku, je dobré si vzít stružek syrového česneku, případně si udělat třeba sirup. Bolest se sníží a vám se tak rychle uleví.
- Zlepšení krevního tlaku – díky tomu, že česnek roztahuje cévy, případně pomáhá uvolnit jejich stažení, přispívá k regulaci krevního tlaku.
- Snižuje cholesterol – pokud máte potíže se zvýšeným cholesterolem, úprava jídelníčku se zařazením česneku může pomoci.
- Udržuje pružnější cévy – tím, že obsahuje velké množství antioxidantů, napomáhá udržovat cévy pružné a zdravé.
- Zlepšení trávení
- Snižuje riziko vniku rakoviny – podle mnohých průzkumů konzumace česneku napomáhá snížit riziko vzniku rakoviny konečníku a také rakoviny tlustého střeva.
Nežádoucí účinky
Česnek je sice zdravý, nicméně u některých osob může vyvolat také jisté nežádoucí jevy. Především se jedná o tyto:
- Nevolnost
- Zhoršené trávení
- Pálení žáhy
V těchto případech se doporučuje snížit konzumaci česneku a poradit s lékařem.
Jak často konzumovat česnek?
Chtělo by se říci, že česneku vzhledem k jeho příznivým účinkům nikdy není dost. S ničím se to ale nemá přehánět. Aby vám česnek spíše neškodil, je ideální konzumace maximálně jednoho stroužku denně.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.