9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení
26. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (2) 1258 objevných slovNachlazení mnohé z nás trápí zejména počátkem zimy, kdy venku panuje chladné počasí. Náš organismus na přechod z tepla do zimy není zvyklý. Důsledkem toho je, že se cítíme unavení, kašleme, máme rýmu a další příznaky. Obecně se tomuto stavu říká nachlazení.
Nachlazení mnohé z nás trápí zejména počátkem zimy, kdy venku panuje chladné počasí. Náš organismus na přechod z tepla do zimy není zvyklý. Důsledkem toho je, že se cítíme unavení, kašleme, máme rýmu a další příznaky. Obecně se tomuto stavu říká nachlazení.
Co je nachlazení
Jedná se zpravidla o onemocnění, kdy jsou postiženy horní cesty dýchací. Nachlazení je virovou infekcí. Nemoc doprovází kromě nemoci dýchacích cest také zánět sliznic.
Příznaky
Existuje celá řada příznaků, podle kterých rozeznáte, že jste nachlazení a měli byste se léčit. Nachlazení samo o sobě není nijak závažným onemocněním, nicméně nesmí se podceňovat. V opačném případě totiž může i slabé nachlazení postupem času přerůst v mnohem závažnější zdravotní potíže, které vrcholí třeba i zápalem plic. V tom případě už je potřeba skutečně odborné léčby. Ihned v počátcích je tak dobré s nachlazením začít bojovat.
Hlavními příznaky nachlazení jsou:
- Neustálý pocit zimy, prochladnutí
- Celková únava organismu
- Kašel
- Časté kýchání
- Ucpaný noc, neustálá potřeba smrkání
- Bolesti hlavy, krku, uší
- Zvýšená tvorba hlenů
- Zvýšená teplota
- Bolest svalů a kloubů
Babské rady
Vyléčit se z nachlazení není tak obtížné. Existuje celá řada zaručených rad, které jsou využívány snad odnepaměti. Na každého z vás přitom může působit jiný způsob léčby, jiný trik. Zde jsou uvedeny ty babské rady, které obecně při nachlazení pomáhají nejvíce:
1. Odpočinek v posteli
Při prvních příznacích nachlazení je potřeba být co nejvíce v teple. Ideální je, pokud můžete ulehnout na pár dní do postele, přikrýt se teplou dekou a odpočívat. Ne vždy je to ale možné. Pak je dobré využít dalších možností.
2. Čaj s medem a citronem
Na nachlazení výborně pomáhá horký čaj. Do něj si dejte lžičku či dvě kvalitního medu a přidejte plátek citronu. Tento nápoj sice nachlazení přímo nevyléčí, nicméně dokáže zmírnit příznaky onemocnění. Citron navíc dodá tělu potřebný vitamín C, jehož zvýšený přísun je při nachlazení velmi důležitý. Vitamín C pomáhá zlepšovat obranyschopnost organismu. Kromě citronu v čaji se během nechlazení nebojte dodávat vitamín C vašemu tělu také v podobě dalšího ovoce, případně i tabletami.
3. Mléko s medem
Do černého čaje opět přidejte trochu medu. Tentokrát však nápoj obohaťte také mlékem. Pití tohoto nápoje doporučuji už při prvních příznacích. Dokáže velmi účinně zabojovat s příznaky nachlazení. Za pár dní po něm nebude ani stopy.
4. Vodní lázeň
Tato metoda pomáhá odstranit jeden z nepříjemných průvodních jevů, které nachlazení doprovázejí – ucpaný nos. Stačí vložit předloktí a chodidla do horké vody, a to na zhruba deset až patnáct minut. Poté se osušte a oblečte. Je velmi důležité být po vodní lázni v teple. Proto je vhodné ihned zalézt do postele, přikrýt se dekou a odpočívat.
5. Cibule s medem
do misky si připravte nadrobno nakrájenou cibuli. Poté přidejte med a nechte v něm cibuli pár minut vylouhovat. Vypustí se z ní šťávy. Pak roztok konzumujte po lžičkách. Tuto proceduru opakujte po dobu dvou až tří dnů, vždy po celý den. Možná vám to nebude chutnat, nicméně je to velmi účinná metoda.
6. Zázvor
Proti nachlazení se dá bojovat také tím, že si uděláte nápoj ze zázvoru. Ten nakrájejte na menší plátky, vložte do hrnečku a poté zalijte horkou vodou. Uděláte si vlastně jakýsi zázvorový čaj. Pro lepší chuť doporučuji přidat opět trochu medu, pokud jej doma zrovna nemáte, pak použijte obyčejný cukr.
7. Vývar
Na nachlazení výborně pomáhá také další osvědčená babská rada – silný vývar. Může to být kuřecí nebo hovězí vývar, skvělou alternativou je pak silná česneková polévka. Po ní se dostaví prakticky okamžitě silná úleva, uvolní se dýchací cesty a vám se tak bude lépe dýchat.
8. Čaj z bylinek
Další babskou radou je čaj, který se připravuje z bylinek. Konkrétně budete potřebovat meduňku, případně lze použít například mateřídoušku nebo podběl.
9. Babská rada z Ruska
Na nachlazení mají velmi zajímavý recept také ruské báby. Do skleničky si nalijte silnou vodku. Do ní přidejte černý pepř a vypijte.
Pokud k tomuto nápoji zkonzumujete ještě syrovou cibuli nebo česnek, vaše tělo za pár dní o nějakém nachlazení nebude ani vědět. Ale pozor, s alkoholem to příliš nepřehánějte. A opět doporučuji být v klidu a teple, což ostatně platí vždy, když se u vás projeví příznaky nachlazení.
Co je potřeba
- Pobyt v teple
- Odpočinek
- Pití čajů a další babské rady
Jak dlouho to potrvá?
Nachlazení trvá různě dlouhou dobu dle intenzity. Obecně se však dá říci, že by mělo přejít zhruba během pěti dnů až jednoho týdne. Pokud použijete výše uvedené a osvědčené babské rady, může být po nachlazení klidně již za dva až tři dny.
Jaké budou náklady?
S léčbou obyčejného nachlazení nebudete mít nijak vysoké náklady. Pokud máte čas, zalezte si do postele, dejte si čaj s medem a za pár dní je po nemoci, aniž byste utratili byť jen jednu korunu. V případě, že se budete dopovat léky a vitamíny v podobě tablet, může vás léčba nachlazení vyjít na desítky, ba možná dokonce stovky korun.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Alixa
pondělí, 20. únor 201721:27
Mně se nejvíc osvědčuje prevence po celý rok, a před nástupem podzimu zvýšit přísun ovoce a vitamínů, hlavně céčko. Taky cucám denně Preventan.
Napsal: Alixa [Odpovědět]
Zuzka
čtvrtek, 6. listopad 201410:00
Když cítím, že na mě něco leze, jako první vařím čaj a pak vývar nebo česnečku... Do nosu na rýmu nejraději používám mořskou vodu - Quixx - jiné kapky mi sliznice vysušovaly A spát, pít a zase spát, co to jen jde.
Napsal: Zuzka [Odpovědět]