Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

31. říjen 2013     komentáře (14)  592 objevných slov

Bolest v krku způsobuje potíže při polykání, konzumaci jídla, někdy i při mluvení. Často je doprovodným jevem při nachlazení, angíně i dalších onemocněních. Pokud není nijak akutní, nemusíte hned běhat k lékaři a nasazovat léky, vystačíte si s osvědčenými babskými radami, které potíže s bolestmi krku dokážou poměrně účinně tlumit a vyřešit.

Bolest v krku: 10 babských rad na bolení krkuBolest v krku: 10 babských rad na bolení krku

Bolest v krku způsobuje potíže při polykání, konzumaci jídla, někdy i při mluvení. Často je doprovodným jevem při nachlazení, angíně i dalších onemocněních. Pokud není nijak akutní, nemusíte hned běhat k lékaři a nasazovat léky, vystačíte si s osvědčenými babskými radami, které potíže s bolestmi krku dokážou poměrně účinně tlumit a vyřešit.

Babské rady

1. Priessnitzův obklad

Jedná se o klasickou proceduru, která je doporučována také odborníky. Priessnitzův obklad přispívá k lepšímu prokrvení a tím i rychlejšímu hojení onemocnění.

Postup je následující:

Vezměte si čistý kapesník a namočte jej do studené vody. Přiložte jej na krk, zabalte do igelitového sáčku a vše ještě omotejte suchým šátkem.

Studený obklad zajistí snížení teploty v krku, čímž dojde k zúžení cév. Během několik desítek minut se pak teplota stabilizuje a cévy se začnou opět rozšiřovat.

V poslední fázi, která nastává zhruba po hodině, dojde k přehřátí postiženého místa. Obklad na krku ponechte celkem asi dvě až tři hodiny. Postup pak opakujte po čtyřech hodinách.

2. Obklad z brambor

Uvařte si dvě brambory a ještě za tepla je rozmačkejte přes sítko. Poté rozmačkané brambory vložte do suchého šátku, zabalte jej a omotejte kolem krku. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc.

3. Hřebíček

Na bolavý krk účinkuje také hřebíček. Ten spolu se lžičkou zázvoru a lžičkou skořice smíchejte s vařicí vodou a vypijte. Pro zjemnění chuti je možné do nápoje přidat trochu medu. Nápoj popíjejte do dovy, než bolest v krku poleví.

4. Kloktání

Na kloktání si připravte vodu do skleničky, do níž nasypete asi půl lžíce soli. Po každé kloktání pak roztok vyplivněte. Postup opakujte s přestávkami až do doby, než bolest ustoupí.

5. Česnek

Česnek je lékem na mnoho nemocí. V tomto případě rovněž pomáhá. Stačí rozkousat a sníst stroužek česneku. Po několika hodinách pak další.

6. Tvarohový obklad

Měkký tvaroh naneste na čistý a suchý šátek, zabalte a aplikujte na krk. Nechte působit několik hodin, nejlépe opět přes noc.

7. Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

8. Jitrocel

Proti bolesti a škrábání v krku účinkuje také jitrocel. Použít můžete buď jitrocel ve formě sirupu, pokud doma máte sušený jitrocel, přidejte jej do černého čaje.

9. Cibule

Nakrájejte cibuli na hrubé kousky, vložte do skleničky a přidejte několik lžiček cukru. Během chvilky cibule vypustí šťávy a vznikne tak sirup, který spolknete.

10. Vitamín C

Při bolesti v krku zvyšte přísun vitamínu C, ať už ve formě tablet či v přírodní podobě, konzumací ovoce.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.88 hvězdiček / Hodnoceno: 49x


Přidat komentář (14)

Reklama

Čtěte také...

Jak se zbavit zahlenění v krku?

Jak se zbavit zahlenění v krku?

Zahlenění krk je stavem, který často doprovází kašel také bolest v krku. Jde o onemocnění, které může být vyvolány z mnoha příčin, méně či více závažných. V každém případě je zvýšené zahlenění dýchacích cest velmi nepříjemné a obtěžující.

Česnek: Účinky, které má na lidské zdraví

Česnek: Účinky, které má na lidské zdraví

Kdo jí česnek, ten je zdravý. Ano, takto jednoduše by šlo shrnout, jak pozitivní účinky má česnek na lidský organismus. Jde o potravinu, která obsahuje velké množství vitamínů a dalších látek, které prospívají našemu organismu v mnoha směrech.


Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na …

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Radek

úterý, 13. prosinec 2016
12:33

Velkou jedničku pro Larypront. Zkusila jsem ho, když ho tady chválíte a přidávám se. Pomáhá a chutná. Bezva.


Napsal: Radek [Odpovědět]

Saša

úterý, 20. prosinec 2016
08:02

Vyzkoušel jsem kde co. Cibuli s medem, zázvorovou medecínu, česnek, ale nakonec jsem si v lékárně koupil Larypront. Je bez chemie, chutná a úžasně pomáhá.


Napsal: Saša [Odpovědět]

Šárina

pátek, 3. únor 2017
09:57

Také jsem vyzkoušela jitrocelový sirup, cibuli s medem a zázvor, ale moc to nepomohlo. Pak jsem koupila v lékárně pastilky Larypront bez chemie a bylo po bolesti.


Napsal: Šárina [Odpovědět]

Aďka

čtvrtek, 16. únor 2017
12:24

Bolení a škrábání v krku jsem dala vale díky cucání Laryprontu. Vyzkoušela jsem obě příchutě. Jak propolis s citronem, tak šalvějové. Dobré jsou oboje a zabírají skvěle.


Napsal: Aďka [Odpovědět]

Evik

úterý, 7. březen 2017
16:27

Bolení a škrábání v krku? S tím je díky Laryprontu konec. Když se bolest nebo škrábání ozve, začnu cucat pastilky a většinou do dvou je bolest pryč.


Napsal: Evik [Odpovědět]

Anna

středa, 8. březen 2017
09:23

Na bolení a škrábání v krku jsem vyzkoušela kde co. Ale jen přírodní. V lékárně jsem jednou chtěla něco bez chemie a koupila jsem Larypront. Teď už nic jiného hledat nemusím.


Napsal: Anna [Odpovědět]

Ondra

úterý, 21. březen 2017
11:53

Bolení a škrábání v krku mizí spolu s cucáním pastilek Larypront. Užívám ty šalvějové a jsou skvělý.


Napsal: Ondra [Odpovědět]

Strasne trapny

pátek, 7. duben 2017
07:27

Ta trapna, radoby skryta reklama na trapnej Larypront je fakt uboha. Nikdo Vam to nezere!


Napsal: Strasne trapny [Odpovědět]

Kalamaki

pondělí, 7. březen 2016
18:09

Mně na bolení v krku nejlépe zabírají tobolky Preventan Quattro. Mám to už vyzkoušené i u dětí (mohou je brát děti starší tří let). Obsahují účinné přírodní látky a nezpůsobují takový ten protivný pocit umrtvení v krku jako jiné přípravky.


Napsal: Kalamaki [Odpovědět]

Martina

neděle, 19. leden 2014
11:13

Babské rady na bolest v krku jsou lepší než všechny ty sirupy a tablety. Čaj s citrónem, medem a zázvorem si dáváme doma i jenom preventivně. A děda má bylinkovou zahrádku, takže nás zásobuje :-)
---------------------------------
Zpráva byla upravena adminem 20.01.2014 ve 13:28:33


Napsal: Martina [Odpovědět]

Kikoš

čtvrtek, 12. květen 2016
11:58

Celá naše rodina cucá při bolestech v krku Larypront. Pomáhá senzačně.Obsahuje látku Lysozym, která má antibakteriální účinky.


Napsal: Kikoš [Odpovědět]

Nasran

pátek, 23. březen 2018
23:45

to Kikoš: celá vaše rodina je banda homosexuálů, strčte si svůj lipron doprdele!


Napsal: Nasran [Odpovědět] [Skrýt]

Filip

pátek, 30. září 2016
08:15

Naše rodina dává jedničku Laryprontu. Skvěle pomáhá při bolesti a škrábání v krku. Dokonce dobře chutná.


Napsal: Filip [Odpovědět]

Gába

úterý, 29. listopad 2016
15:24

Zkoušela jsem zázvor, cibuli s medem i bylinkové čaje. Nic moc nezabralo. Pak jsem zašla do lékárny a prosila něco přírodního na bolest a škrábání v krku. Nabídli mi mimo jiné i pastilky Larypront. Jsou výborný.


Napsal: Gába [Odpovědět]