Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

2. červen 2014     komentáře (1)  831 objevných slov

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na lidský organismus má.

Cibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemociCibule a léčivé účinky: Lék na kašel i další nemoci

Cibule je zeleninou, která se využívá nejen k přípravě jídel, dají se z ní vytvořit i domácí recepty na nejrůznější nemoci a obtíže. Jde o rostlinku, která je v domácím léčitelství používána již odnepaměti. Už naše babičky dobře věděly, jak pozitivní účinky na lidský organismus má.

Při jakých nemocech cibule pomáhá?

Cibule v nejrůznějších úpravách se využívá zejména při léčbě těchto onemocněních:

  • Kašel
  • Rýma
  • Dýchací potíže
  • Angína
  • Bolesti v krku
  • Chřipka
  • Nachlazení

Kromě těchto onemocnění je vhodným doplňkem stravy také v případě střevních potíží. Napomáhá totiž k tvorbě žaludečních šťáv a také k sekreci šťáv ve střevech.

V neposlední řadě byly zjištěny také příznivé účinky u lidí, kteří trpí na hemeroidy.

Její účinné látky přispívají rovněž k posilování funkce srdce a cév. Je vhodným doplňkem v okamžiku, kdy máte vyšší tlak.

Kdo z vás má cukrovku, pak by měl vědět, že konzumace cibule přispívá k regulaci krevního cukru v krvi.

Obecně se dá říci, že cibule posiluje náš imunitní systém. Působí i na naše nervy, které pomáhá zklidnit. Podporuje tvorbu stresových hormonů.

Dalším poznatkem je, že cibule dokáže „likvidovat“ také kuří oka a jiná kožní onemocnění, včetně bradavic.

Domácí léky z cibule

Lék na kašel - sirup z cibule

Působí jako lék na kašel, dýchací potíže, při chřipce, využít se dá také v okamžiku, kdy chraptíte, případně vás bolí v krku.

Na recept z cibulového sirupu si připravte půl kila cibule, litr vody, cca 500 g cukru a 100 g medu. Cibuli oloupejte a nechte povařit ve vodě. Přidejte med a cukr. Vše nechte vařit asi tři hodiny a poté sceďte. Vzniklý sirup užívejte 5x denně, vždy postačí jedna vrchovatá lžíce.

Lék na rýmu

Odkrojte si dvě až tři větší kolečka cibule. Ty pak zalijte vroucí vodou a nechte několik minut vylouhovat. Pijte ještě za tepla, a to asi dvakrát až třikrát denně.

Lék na angínu

Čtvrt kila cibuli uvařte. Poté ji rozdrťte na drobno a přidejte trochu medu. Vzniklý lék pak zkonzumujte.

Lék na kuří oko

Cibuli nechte po dobu jednoho dne naloženou v octu. Poté ji přiložte na postižené místo a zavažte obinadlem nebo kapesníkem. Tuto proceduru opakujte asi třikrát denně. Za několik dní kuří oko změkne a budete jej moci vymáčknout.

Lék na vysoký tlak

Jak jsem už zmínil, cibule je také přírodním lékem, který pomáhá snižovat krevní tlak. Na recept potřebujete jeden citron, jednu větší cibuli, dále asi 20 g česneku, 10 g křenu, ¾ litru vody a ¾ kg cukru.

Nakrájenou cibuli, vytřený česnek, křen a nakrájený citron vložte do sklenice. Pak si na plotně svařte vodu spolu s cukrem. Ve chvíli, kdy je vlažná, zalijte s ní připravené suroviny ve sklenici. Tuto směs nechte po dobu asi 10 dnů odstát. Užívejte dvakrát až třikrát denně po jedné lžíci.

Kromě těchto receptů se dá nalézt i mnoho dalších. Některé hospodyňky cibuli používají například i na vlasy, kdy cibulový odvar spojí s odvarem z dubové kúry. Údajně to pomáhá na zdraví vlasů. Kromě toho existují i cibulové léky na záněty šlach, včelí bodnutí či ekzémy.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít…

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky

Na zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších…


Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako přírodní používaly pro léčby mnoha nemocí už naše babičky. I v dnešní době plné farmaceutických přípravků je vhodné jej zařadit do jídelníčku, pokud trpíte bolestmi a různými onemocněními.

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Zuuzannka

pondělí, 22. září 2014
08:41

S cibulí mám taky dobré zkušenosti, jako dítě jsem to měla strašně ráda, teď vzhledem k mé vytíženosti v práci ji nestačím dělat, ale objevila jsem v lékárně aspoň částečnou náhradu, bylinný sirup Stopkašel, užívám ho pravidelně 3x denně a mám to bez starostí, vždycky zaručeně pomůže a hlavně, je dobrý jak na suchý tak vlhký kašel.


Napsal: Zuuzannka [Odpovědět]