Rakytník řešetlákový a jeho léčivé účinky
27. únor 2014 Roman Beneš komentáře (0) 607 objevných slovNa zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších látek, které jsou pro lidský organismus příznivé.
Na zahradách před rodinnými domy se poměrně hojně vyskytuje rakytník řešetlákový. Tento keř, který má původ v Rusku, se v současné době pěstuje nejen pro okrasu, ale také z toho důvodu, že jeho plody se dají konzumovat. Mají totiž významné množství vitamínů a dalších látek, které jsou pro lidský organismus příznivé.
Jak vypadají a chutnají plody rakytníku
Plody rakytníku řešetlákového, které mají oranžovou či červenou barvu, zpravidla dosahují rozměrů kolem 5 až 10 centimetrů v průměru.
Jejich chuť bývá různá podle toho, v jakých podmínkách keř roste. Někdy tak může být celkem trpká, v ideálních podmínkách, kdy je keř vysazen na slunném místě, však mohou dozrálé plody být naopak příjemně sladké. Konzumovat se přitom dají čerstvé, dá se z nich ale například udělat i džem, případně je lze nasušit a dále využívat.
Co obsahují plody rakytníku?
Plody rakytníku jsou až překvapivě bohaté na vitamíny. Uvádí se, že mají až desetinásobné množství vitamínu C, než které obsahuje pomeranč. Kromě „céčka“ je dále rakytník bohatý na vitamíny A, K, F a D, v neposlední řadě pak také na vitamíny B.
Plody obsahují rovněž organické kyseliny a minerály. Už jen výčet látek ukazuje, že je rakytník řešetlákový, respektive jeho plody, skutečně zajímavým keřem.
Účinky rakytníku
Konzumace plodů rakytníku řešetlákového má zcela nesporně kladný vliv na lidský organismus. Už poměrně dlouhou dobu se užívá v lidovém léčitelství.
Hlavní účinky
- Regulace krevního oběhu
- Podpora správné činnosti orgánů – jater, plic
- Celková podpora imunitního systému díky přítomnosti vitamínů
- Urychlení hojení popálenin
- Zmírnění následků omrzlin
- Podpora tvorby zluči
- Prevence proti vzniku žaludečních vředů
- Prevence proti nádorovým onemocněním
- Léčba kožních onemocnění
- Léčba dny
- Léčba revmatismu
- Antisklerotikum
- Tlumení bolestí
Jak vidno, rakytník řešetlákový je pro mnohé z vás až překvapivě léčivou rostlinou. Jeho pěstování lze přitom snadno provádět i na zahradě. Pokud víte, jak se pěstuje rakytník, můžete mít už za pár měsíců jeho plody, které jistě využijete v kuchyni, nebo si na nich jen tak smlsnete. Plody jsou při správném způsobu pěstování keře velmi chutné.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!