Jak zvládat stres?

28. duben 2015     komentáře (0)  765 objevných slov

Při velkém pracovním nasazení, problémových situacích v domácnosti i ve společnosti se nikdo z nás čas od času nevyhne stavu, kdy jej ovládá stres. Jak se dá stresu předejít a když už se u vás projeví, jak jej zvládnout? Na to vám odpoví následující řádky.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Při velkém pracovním nasazení, problémových situacích v domácnosti i ve společnosti se nikdo z nás čas od času nevyhne stavu, kdy jej ovládá stres. Jak se dá stresu předejít a když už se u vás projeví, jak jej zvládnout? Na to vám odpoví následující řádky.

Co je stres?

Stres lze chápat jako určitou ochrannou situaci organismu, který reaguje na určité vnější podněty. Pokud se ocitnete v situaci, která je pro vás nepřirozená, může tělo reagovat právě takovouto reakcí.

Při stresu dochází k velkému emočnímu vypětí, ztrátě energie, únavě. Při dlouhodobějším působení se pak mohou dostavovat deprese, jež je třeba mnohdy léčit odborně.

Člověk, který je trvale vystaven tlaku a neumí se s ním vypořádat, může po čase trpět i vážnými psychickými problémy a nemocemi. Projeví se však i ve fyzických obtížích – častějším onemocnění, potížemi se srdcem, zvýšeným krevním tlakem apod.

Projevy stresu

Stres se může u každého z vás projevovat jinak intenzivně. Jde i to, jakým způsobem jej ovládáte. Do určité míry se dá proti stresu bojovat prevencí. Někteří lidé si na stresové situace postupně zvyknou, což má za následek snížení jeho projevů.

Hlavní projevy:

 • Nesoustředěnost
 • Vyčerpání a únava
 • Podrážděnost a agresivita
 • Rychlý tlukot srdce
 • Zvýšený tlak
 • Problémy se zažíváním
 • Nechutenství
 • Bolest hlavy

Jak vidíte, projevy jsou psychického i fyzického rázu. Obvykle jde o jejich kombinaci.

Tipy na rychlé zmírnění stresu

 • Dýchání zhluboka – pokud cítíte, že jste ve stresu, zkuste se na chvilku odpoutat od situace, která jej vyvolala. Několikrát za sebou se zhluboka nadýchněte a vydechněte. Tato metoda je poměrně účinná.
 • Horká koupel – máte-li tuto možnost, napusťte si plnou vanu horké vody, přidejte do ní trochu levandulové vůně a ponořte se do ní. Aromatická koupel v horké vodě dokáže tělo i mysl skvěle uvolnit.
 • Masáž – rovněž vynikající způsob, jak uvolnit napjaté tělo a odreagovat se.

Prevence proti stresu

Strava

Zdravý člověk dokáže lépe odolávat stresu. Právě proto je jedním z preventivních opatření potřeba se zdravě stravovat.

Zdravá a vyvážená strava dodá vašemu tělo nezbytné vitamíny a další látky. Proti stresu působí zejména vitamín C, který obsahuje zejména ovoce, konkrétně citrusové plody. Ve stravě by neměly chybět například ani ryby. Jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, jež přispívají k vitalitě organismu, dodávají mu potřebnou energii.

Spánek

Odpočinek je jedním ze zásadních preventivních kroků. Pravidelný spánek, ale klidně i kratší odpolední odpočinek přispívají k vyšší odolnosti organismu vůči stresu.

Pohyb

Fyzická aktivita přispívá k tomu, že tělo produkuje endorfiny. Všimněte si, že po fyzickém výkonu jste mnohem méně náchylní na stres, jen tak něco vás nerozhodí.

Pracovní zátěž

Největší stres zažívá většina z nás v zaměstnání. Jako preventivní opatření je proto vhodné nezatěžovat se příliš pracovními povinnostmi, netrápit se vším, co v zaměstnání nezvládnete.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako přírodní používaly pro léčby mnoha nemocí už naše babičky. I v dnešní době plné farmaceutických přípravků je vhodné jej zařadit do jídelníčku, pokud trpíte bolestmi a různými onemocněními.

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …


6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

6 příčin proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u mužů?

Padání vlasů je častěji problémem u mužů. Může být způsobeno mnoha faktory. K zabránění padání vlasů je důležitá prevence, pravidelné a správné mytí vlasů a další postupy.

Jak léčit nespavost pomocí bylinek?

Jak léčit nespavost pomocí bylinek?

Zdravotní potíže psychického i fyzického rázu mívají v mnoha případech příčinu v tom, že člověk špatně spí. Jednou z nemocí, která má v dlouhodobém horizontu negativní vliv na organismus, je insomnie neboli nespavost.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!