Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba
27. březen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 692 objevných slovMezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky syndromu vyhoření, je možnost, že konečně budete vědět, proč se v poslední době nemůžete v práci soustředit a vaše výkony nejsou tak dobré jako v minulosti.
Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky syndromu vyhoření, je možnost, že konečně budete vědět, proč se v poslední době nemůžete v práci soustředit a vaše výkony nejsou tak dobré jako v minulosti.
Co je syndrom vyhoření
Syndromem vyhoření se dá označit psychický stav, kdy se cítíte z neznámých příčin unavení, doslova se z vás vytrácí energie. V horší formě pak přicházejí i vážnější psychické problémy, kdy se dostavují pocity naprosté beznaděje, apatie ke všemu. Ovlivňovat to může nejen přímo vaše psychiku, ale také váš pracovní výkon i soukromí, neboť na nich nemáte chuť.
Fáze
Syndrom vyhoření má několik fází. Zatímco v rané fázi se stále cítíte plní energie, postupně se u vás začíná projevovat opadání elánu, snižuje se energie a výkonnost.
Následuje fáze frustrace až apatie, kdy už se sotva pouštíte do jakékoliv práce, děláte jen to, co vyloženě musíte. V nejhorší fázi už jste pak zcela vyčerpaní. Vážným následkem syndromu vyhoření může být i to, že kvůli sníženému pracovnímu nasazení přijdete o zaměstnání, což pak pocity frustrace a beznaděje jen zhorší.
Co syndrom vyhoření způsobuje?
Nejčastěji se syndrom vyhoření spojuje s psychickým vyčerpáním, které je způsobeno pracovní zátěží. Způsobuje jej stres v práci, kdy jsou na vás kladeny vysoké nároky. Zvýšený stres a frustrace jsou hlavními projevy, které syndromu vyhoření předcházejí.
Jaké jsou příznaky?
Příznaky syndromu vyhoření se projevují hlavně na psychice, ovšem mohou je doprovázet také příznaky fyzické.
Mezi hlavní psychické příznaky patří:
- Apatie
- Ztráta elánu
- Snížení pracovního nasazení v důsledku nechuti
- Stres
- Ztráta koncentrace
- Zvýšená agresivita
- Pocity beznaděje
Pokud se syndrom vyhoření prohlubuje, je viditelný i na fyzických projevech.
Hlavní fyzické příznaky:
- Poruchy spánku
- Nechuť k jídlu
- Zvýšený krevní tlak
- Častější onemocnění
Jak léčit syndrom vyhoření?
Při léčbě syndromu vyhoření je nejlepším řešením svěřit se do péče odborníků. Pomoci vám mohou návštěvy psychologa či dokonce psychiatra.
Kromě toho je dobré se snažit nějak změnit pracovní prostředí. Třeba se domluvit se zaměstnavatelem na tom, že vám po nějakou dobu nebude ukládat tolik pracovních povinností. Pakliže je to možné, pak zkuste přemýšlet o tom, že změníte zaměstnání. To může být dokonce v některých případech zcela zásadním faktorem pro překonání těchto obtíží.
Někomu stačí syndrom vyhoření překonat i delší dovolenou. Důležitá je také komunikace s okolím – kolegy, přáteli a rodinou.
V neposlední řadě pak na syndrom vyhoření zabírá vyšší míra odpočinku, relaxace, ale i sport.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!