Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty
29. květen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 726 objevných slovŘebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít a co si z něj můžete doma připravit? Na to vám odpoví tento článek.
Řebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít a co si z něj můžete doma připravit? Na to vám odpoví tento článek.
Účinné látky řebříčku
Účinné látky řebříčku obecného obsahuje jeho kvetoucí nať. Ta se sbírá v období od června do října. Bylinka obsahuje zejména flavonoidy. Ty působí pozitivně na játra. Kromě řebíčku se dají použít i další bylinky a čaje na játra. Dále v rostlince najdeme také silice a dusíkaté látky.
Jaké má řebříček léčivé účinky?
Řebříček se dá užívat vnitřně, najdou se ale i způsoby vnějšího užití.
Vnitřní užití
Při nitřním užití působí řebříček zejména na povzbuzení trávicího ústrojí. Pomáhá zvyšovat produkci žaludečních šťáv, čímž přispívá k celkovému zlepšení trávení. Kromě toho se aplikuje také při nejrůznějších žaludečních potížích, od drobných nevolností až po žaludeční vředy.
Dále je řebříček a produkty, které obsahují výtažky z něj, používán také pro snížení horečky. A to zejména tím, že přispívá k intenzivnějšímu pocení, pomocí něhož se organismu lépe zbavuje škodlivých látek. Použít se však dají i další bylinky na horečku.
V neposlední řadě pak řebříček působí také na krevní oběh. Jeho účinné látky totiž přispívají ke zpevňování cév. Zajímavostí je, že výtažky ze řebříčku obecného jsou obsaženy i v některých přípravcích, které jsou určeny pro snížení krevního tlaku.
Vnější užití
Odvary z řebříčku se používají pro rychlejší hojení ran, dále pak například při různých zánětlivých onemocněních. Jeho výtažky jsou obsaženy i v mastích a krémech, které jsou určeny pro hojení kožních nemocí, zejména nejrůznějších ekzémů a vyrážek.
V případě nouze se dá použít také jako dezinfekce při náhlém poranění. K tomu stačí použít jeho listy.
Recepty
Čaj z řebříčku
Řebříček se podomácku nejčastěji podává ve formě čaje, a to při různých obtížích.
Při nachlazení použijte jednu čajovou lžičku řebříčku. Tu zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Poté ji přeceďte a vypijte. Doporučené množství při nachlazení jsou asi 2 – 3 šálky denně. Tento recept pomáhá také například i při bolestech zad či pro detoxikaci organismu. Vždy je důležité je pít teplý.
Pleťová voda
Zajímavou variantou je recept na pleťovou vodu z řebříčku. Jak jsem již uvedl, účinné látky bylinky mají pozitivní účinek při nejrůznějších kožních potížích. Tento recept se ale hodí zejména v okamžiku, kdy máte mastnou pleť.
Stačí natrhat čerstvé květy řebříčku a nechat je přes noc namočené ve studené vodě. Tu pak použijte na mastnou pleť. Rychlejší variant je prakticky obdobou výroby čaje. Odvar pouze nechte odstát, dokud nevychladne.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!