Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

12. září 2016     komentáře (1)  657 objevných slov

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?

Proč používat bazalku?

Bazalka praví je léčivou bylinkou, jejíž účinky znali už v dobách starověku v Egyptě. Dodnes je v mnoha zemích používaná jako přísada do jídel. Zároveň se z ní dělají i léčivé čaje a oleje. Obsahuje totiž silice, třísloviny a flavonoidy, které jsou účinnými látkami při různých onemocněních. Kromě toho má také poměrně vysoký obsah železa. Tyto látky jsou obsažené především v nati.

Čaj z bazalky

Příprava čaje z bazalky pravé je velmi jednoduchá, během chvilky dostanete lahodný nápoj, který vám pomůže třeba v okamžiku, kdy trpíte nespavostí a únavou. Kromě toho působí pozitivně také při zánětu žaludku, pomáhá vyléčit kašel a nachlazení, působí pozitivně i při nadměrném nadýmání.

Co je potřeba:

  • 1 lžíce bazalky pravé
  • Vroucí voda

Na přípravu použijte sušenou bylinku. Sušení natě se provádí tak, že ji necháte uschnout na teplém, stinném místě a poté ji nadrtíte, nasypete do sklenice a skladujete v temnu a suchu.

Odměřte si zhruba 1 lžíci sušené bazalky a nasypte ji do šálku. Zalijte vroucí vodou a nechte po dobu cca 5 – 10 minut vylouhovat.

Poté nápoj stačí scedit a pít ještě za horka. Konzumujte 2 – 3 denně, ideálně vždy před jídlem či před tím, než jdete spát.

Odvar z bazalky

Používá se jako kloktadlo zejména při bolestech zubů.

Co je potřeba:

  • 2 lžíce sušené bazalky
  • Voda

Do hrnku vsypte 2 lžíce sušené bazalkové natě, zalijte vodou a povařte 15 – 20 minut. Poté odvar sceďte a nechte vychladit. Vychladlý odvar kloktejte 2 – 3krát denně.

Kromě bolesti zubů je možné tento odvar používat také například ve chvíli, kdy vás bolí v krku.

Bazalková koupel

Účinné látky bazalky pravé působí pozitivně proti únavě. Proto je dobré si čas od času dopřát speciální bazalkovou koupel.

Co je potřeba:

  • Bazalkový ocet
  • Voda

Bazalkový ocet se běžně používá do salátů jako zálivka. Můžete jej ale rovněž použít právě do koupele. Jeho příprava je snadná. Litr zahřátého vinného octa nalijete do sklenice, do které si před tím naložíte čerstvé bazalkové listy. Směs pak necháte 2 týdny vylouhovat, následně scedíte a nalijete zpět do uzavíratelné nádoby.

Na koupel vám stačí cca 2 – 3 lžíce připraveného bazalkového octa, který přilijete do vany s horkou vodou.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný: Léčivé účinky + recepty

Řebříček obecný je bylinkou, s níž se v našich končinách můžete setkat zcela běžně. Jde o rostlinu, která je pro své pozitivní účinky pro lidský organismus využívána v přírodním lékařství již odnepaměti. Na co konkrétně ale řebříček pomáhá, jak se dá využít…

3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku

Jitrocel kopinatý patří v našich končinách mezi hojně rozšířené bylinky. Není proto vůbec složité si jej nasbírat a udělat z něj léčivé nápoje a přípravky, které se obejdou bez zbytečných chemikálií. O tom už dobře věděly naše babičky a prababičky. V dnešním čl…


Jaké použít bylinky na horečku?

Jaké použít bylinky na horečku?

Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako lék pomáhá na spoustu nemocí

Med jako přírodní používaly pro léčby mnoha nemocí už naše babičky. I v dnešní době plné farmaceutických přípravků je vhodné jej zařadit do jídelníčku, pokud trpíte bolestmi a různými onemocněními.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Kaylene

čtvrtek, 20. duben 2017
08:59

Generika in deutschland rezeptfrei kaufen und online bestellen ohne rezept paypal, online
auf rechnung bestellen und auch generika nebenwirkungen, kaufen apotheke osterreich.
Generika preis schweiz und ohne rezept online,
sirup rezeptfrei und auch wien apotheke, turkei preis.