Jaké použít bylinky na horečku?

21. květen 2014     komentáře (0)  656 objevných slov

Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.

Jaké použít bylinky na horečku?Jaké použít bylinky na horečku?

Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.

Proč snižovat horečku?

Zvýšenou teplotu tělo reaguje na onemocnění a infekci. Snaží se tím zrychlit látkovou přeměnu a tím zaktivovat obranné mechanismy organismu.

V případě, že máte vysokou teplotu, není dobré ji za každou cenu snažit se srazit ji do normálních hodnot, pouze ji snižujte. A to zejména ve chvíli, kdy již dosahuje opravdu vysokých hodnot.

Normální tělesná teplota je kolem 37 stupňů Celsia. V případě, že se na teploměru objeví hodnota nad 38 stupňů Celsia, pak již hovoříme o horečce. V případě teplot nad 40 stupňů jde již o poměrně závažný stav, stejně jako když horečka nepomíjí déle jak dva až tři dny.

Účinné bylinky

Černý bez

Mezi velmi účinné bylinky patří bez černý. A to zejména díky tomu, že obsahuje velké množství vitamínů, zejména C, A a B. Tato bylinka přispívá k intenzivnějšímu pocení, díky němuž se organismus zbavuje škodlivých látek.

Při přípravě čaje z bezu použijte jeho květy. Čaj připravíte tak, že květy nejprve usušíte. K přípravě jednoho šálku použijte asi dvě lžičky sušených květů. Ty zalijte zhruba čtvrt litrem horké vody a nechte 10 – 15 minut vylouhovat.

Čaj z bezu nepijte moc často. Může totiž mít projímavé účinky.

Slunečnice

Na snížení horečky účinkuje také slunečnice. Ta kromě toho přispívá také ke zlepšení trávení, snížení potivosti a stimuluje správnou funkci jater.

Pro přípravu čaje se používají rovněž sušené květy. Ty je nejlepší nadrtit na jemný prášek. Zhruba půl lžičky prášku pak nasypte do mírně vroucí vody a vařte po dobu asi 5 minut.

Lípa srdčitá

Květy lípy srdčité se používají při nachlazeních a horečce, a to ve formě nálevu i jako kloktadlo.

Příprava čaje z lípy probíhá stejným způsobem jako v případě bezu černého.

Meduňka

Meduňka je bylinkou, která se dá použít při mnoha onemocněních. Kromě horečky to mohou být například trávicí potíže, menstruační bolesti, revma a žaludeční potíže.

Klasický recept na nálev uděláte tak, že použijete asi jednu lžíci vršků meduňky s jejich květy. Ty zalijte asi 1.5 sklenicí horké vody a nechcete povařit po dobu cca 3 minut. Poté odvar nechte ještě zhruba 10 minut vylouhovat. Nálev pak používejte dvakrát denně, vždy tak půl sklenice.

Další bylinky na horečku

Kromě výše uvedených na snížení horečky působí pozitivně také tužebník, vrbová kůra, pupeny topolu či plody maliny. Všechny bylinky mají jedno společné – přispívají k celkovému zlepšení stavu organismu, který se díky tomu lépe a rychleji vyrovnává s infekcemi.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Při mnoha zdravotních potížích se používají různé masti a krémy. Jedním z velmi oblíbených přípravků je takzvaná koňská mast. Její pojmenování je zavádějící, s koňmi nemá vůbec nic společného. Jde o mast, která seskládá z výtažků léčivých bylinek.

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Jak se dá bazalka použít jako léčivé bylinka? Recepty z bazalky

Bazalku pravou jistě většina z vás zná jako bylinku, která se díky své chuti a příjemnému aroma přidává do nejrůznějších pokrmů. Víte ale, že jde také o léčivou bylinku, z níž se dá připravit čaj, případně se dá využít také k osvěžující koupeli?


Bylinky na játra: Čaje na detoxikaci jater

Bylinky na játra: Čaje na detoxikaci jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších lidských orgánů, které sehrávají podstatnou roli při metabolismu. V případě, že dojde k jejich selhání, může to mít za následek i smrt člověka.

Jak léčit žlučníkové kameny: Bylinky a čaje na žlučník

Jak léčit žlučníkové kameny: Bylinky a čaje na žlučník

Žlučník je orgánem, který se v lidském těle vyskytuje u spodní části jater. Jeho funkce přispívá k lepšímu trávení. Nejedná se o orgán, jehož absence by pro člověka měla fatální následky. Pokud se však špatně stravujete, vystavujete se riziku vzniku žlučníkových kame…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!