Jaké použít bylinky na horečku?
21. květen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 656 objevných slovHorečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.
Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.
Proč snižovat horečku?
Zvýšenou teplotu tělo reaguje na onemocnění a infekci. Snaží se tím zrychlit látkovou přeměnu a tím zaktivovat obranné mechanismy organismu.
V případě, že máte vysokou teplotu, není dobré ji za každou cenu snažit se srazit ji do normálních hodnot, pouze ji snižujte. A to zejména ve chvíli, kdy již dosahuje opravdu vysokých hodnot.
Normální tělesná teplota je kolem 37 stupňů Celsia. V případě, že se na teploměru objeví hodnota nad 38 stupňů Celsia, pak již hovoříme o horečce. V případě teplot nad 40 stupňů jde již o poměrně závažný stav, stejně jako když horečka nepomíjí déle jak dva až tři dny.
Účinné bylinky
Černý bez
Mezi velmi účinné bylinky patří bez černý. A to zejména díky tomu, že obsahuje velké množství vitamínů, zejména C, A a B. Tato bylinka přispívá k intenzivnějšímu pocení, díky němuž se organismus zbavuje škodlivých látek.
Při přípravě čaje z bezu použijte jeho květy. Čaj připravíte tak, že květy nejprve usušíte. K přípravě jednoho šálku použijte asi dvě lžičky sušených květů. Ty zalijte zhruba čtvrt litrem horké vody a nechte 10 – 15 minut vylouhovat.
Čaj z bezu nepijte moc často. Může totiž mít projímavé účinky.
Slunečnice
Na snížení horečky účinkuje také slunečnice. Ta kromě toho přispívá také ke zlepšení trávení, snížení potivosti a stimuluje správnou funkci jater.
Pro přípravu čaje se používají rovněž sušené květy. Ty je nejlepší nadrtit na jemný prášek. Zhruba půl lžičky prášku pak nasypte do mírně vroucí vody a vařte po dobu asi 5 minut.
Lípa srdčitá
Květy lípy srdčité se používají při nachlazeních a horečce, a to ve formě nálevu i jako kloktadlo.
Příprava čaje z lípy probíhá stejným způsobem jako v případě bezu černého.
Meduňka
Meduňka je bylinkou, která se dá použít při mnoha onemocněních. Kromě horečky to mohou být například trávicí potíže, menstruační bolesti, revma a žaludeční potíže.
Klasický recept na nálev uděláte tak, že použijete asi jednu lžíci vršků meduňky s jejich květy. Ty zalijte asi 1.5 sklenicí horké vody a nechcete povařit po dobu cca 3 minut. Poté odvar nechte ještě zhruba 10 minut vylouhovat. Nálev pak používejte dvakrát denně, vždy tak půl sklenice.
Další bylinky na horečku
Kromě výše uvedených na snížení horečky působí pozitivně také tužebník, vrbová kůra, pupeny topolu či plody maliny. Všechny bylinky mají jedno společné – přispívají k celkovému zlepšení stavu organismu, který se díky tomu lépe a rychleji vyrovnává s infekcemi.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!