3 tipy, jak využít jitrocel v domácnosti jako léčivou bylinku
26. září 2016 Roman Beneš komentáře (0) 726 objevných slovJitrocel kopinatý patří v našich končinách mezi hojně rozšířené bylinky. Není proto vůbec složité si jej nasbírat a udělat z něj léčivé nápoje a přípravky, které se obejdou bez zbytečných chemikálií. O tom už dobře věděly naše babičky a prababičky. V dnešním článku se dozvíte několik receptů, které vám pomohou při kašli i dalších onemocněních.
Jitrocel kopinatý patří v našich končinách mezi hojně rozšířené bylinky. Není proto vůbec složité si jej nasbírat a udělat z něj léčivé nápoje a přípravky, které se obejdou bez zbytečných chemikálií. O tom už dobře věděly naše babičky a prababičky. V dnešním článku se dozvíte několik receptů, které vám pomohou při kašli i dalších onemocněních.
Proč využívat jitrocel kopinatý jako léčivou bylinku?
U nás nejvíce rozšířený jitrocel kopinatý je dobré sbírat a využívat z mnoha důvodů. Rostlina obsahuje vysoké množství vitamínu C, ale i další látky, které jsou lidskému organismu prospěšné, ba je přímo vyžaduje, jako jsou některé kyseliny a enzymy. Pro využití se sbírají hlavně listy, které se většinou usuší a pak z nich můžete udělat různé nápoje a přípravky. O některých z nich se dozvíte níže.
Jitrocel se hodí pro vnitřní i vnější využití. Kromě léčivých nápojů a sirupů jej můžete použít například i při výrobě obkladů. Ty se dají aplikovat v momentě, kdy si na kůži způsobíte drobné oděrky či popáleniny. Obklad má chladivý účinek, snižuje bolest a přispívá k rychlejšímu hojení poranění.
Jitrocelová mast
Pro každý z následujících receptů je nejprve potřeba si nasbírat listy jitrocele a následně je usušit.
Co je potřeba
- 3 hrsti sušených jitrocelových listů
- Sádlo
V případě masti potřebujete cca 3 hrsti usušených listů, které natrháte a vložíte do rozpuštěného sádla. Poté necháte macerovat zhruba 1 týden.
Ztuhlou mast po uplynutí 7 dnů rozehřejete, scedíte a necháte znovu ztuhnout. Ztuhlou mast už můžete používat, a to právě například na různé drobné odřeniny a bolestivá místa. Mast by při správném skladování v chladu a temnu měla bez problémů vydržet minimálně 1 rok.
Jitrocelový čaj
Velmi oblíbeným receptem je čaj z jitrocele. Ten můžete použít nejen při nachlazení a kašli, dá se pít i namísto klasických čajů.
Co je potřeba
- Hrst sušených jitrocelových listů
- Voda
Sušené jitrocelové listy nasypte do hrníčku a zalijte vroucí vodou. Poté nechte zhruba 10 – 15 minut vylouhovat. Následně sceďte přes sítko.
V případě, že vás trápí kašel, pijte tento čaj asi 2 – 3krát denně. Nejlepší je pít čaj horký. V případě potřeby si jej můžete osladit.
Jitrocelový sirup
Podobně jako čaj je výtečný také sirup z jitrocele. I jeho příprava je velmi jednoduchá a je zapotřebí jen minimum ingrediencí.
Co je potřeba:
- 3 hrsti sušených jitrocelových listů
- 400 g cukru krystal
Jitrocelové listy natrhejte na malé kousky a vložte do sklenice spolu s cukrem, a to v několika vrstvách. Sklenici uzavřete a položte na slunné a teplé místo. Nechte 2 dny v klidu. Během této doby se z jitrocele vlivem působení tepla a cukru dostane šťáva. Směs poté sceďte. Vzniklý sirup vydrží čerstvý několik měsíců.
Kromě sušených listů je samozřejmě možné použít i listy čerstvé, které vypustí více šťávy.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!