Jak udělat domácí sirup proti kašli: 4 nejoblíbenější recepty
10. říjen 2016 Roman Beneš komentáře (0) 841 objevných slovV podzimních měsících se mnozí z nás tradičně potýkají s nepříjemným kašlem. Na jeho odstranění pomáhají nejen nejrůznější léky z lékáren, ale také domácí recepty. V tomto článku se dozvíte, jak si jednoduše a rychle udělat sirupy proti kašli, které jsou velmi účinné a zároveň i lahodné.
V podzimních měsících se mnozí z nás tradičně potýkají s nepříjemným kašlem. Na jeho odstranění pomáhají nejen nejrůznější léky z lékáren, ale také domácí recepty. V tomto článku se dozvíte, jak si jednoduše a rychle udělat sirupy proti kašli, které jsou velmi účinné a zároveň i lahodné.
Tymiánový sirup
Tymián obecný je rostlinou, která se používá nejen jako účinná bylinka proti kašli, ale také při dalších onemocněních dýchacích cest. Je to dáno tím, že funguje doslova jako přírodní antibiotikum.
Co je potřeba:
- 10g sušeného tymiánu
- 250ml vody
- 200g krystalového cukru
Postup přípravy
Pokud nemáte k dispozici vlastnoručně nasušený tymián, není problém ho dnes pořídit v baleních v obchodech. 100G balení vás vyjde na zhruba 25 Kč.
V rámci přípravy si nejprve do kastrůlku nalijte vodu. Do ní vsypte cukr a nechte povařit zhruba 15 – 20 minut. Poté kastrůlek sejměte ze sporáku a přidejte sušený tymián. Nechte jej ve vodě vylouhovat, dokud směs zcela nevychladne. Pak sirup přelijte do skleničky a pečlivě uzvařete.
Použití sirupu
Tymiánový sirup je při kašli či nachlazení vhodné používat 5x denně (před či po jídle). Vždy postačí jedna čajová lžička.
Jitrocelový sirup
V jednom z minulých článků jste se mohli dozvědět o léčivých účincích jitrocele kopinatého. Krom jiného je díky vysokému obsahu vitamínů ( hlavně vitamínu C) ideální právě ve chvíli, kdy trpíte záchvaty kašle.
Co je potřeba:
- Listy jitrocele
- Krystalový cukr
- Postup přípravy
Postup přípravy
Čerstvé lístky jitrocele natrhejte na drobnější kousky a naskládejte do připravené čisté uzavíratelné sklenice. Poté, co navršíte jitrocel do výšky asi 1 cm, posypte jej cukrem. Jako alternativu k cukru je možné použít med. Vše opakujte, dokud nedojde k úplnému naplnění sklenice.
Sklenici pak uzavřete a nechte zhruba 10 dní na teplém a suchém místě. Poté tekutinu sceďte a slijte do menší sklenice.
Použití sirupu
Použití je stejné jako v případě tymiánového sirupu, tedy po jedné lžičce 5x denně.
Medový sirup
Zdaleka nejjednodušším receptem, který vám pomůže v boji proti kašli, je medový sirup. Jeho příprava je extrémně rychlá a jednoduchá.
Co je potřeba:
- Med
- Citron
Postup přípravy
Do misky si dejte několik lžic medu. Poté už jen stačí přidat šťávu z vymačkaného citronu. Vše důkladně promíchejte a máte hotovo.
Smrkový sirup
K přípravě tohoto sirupu musíte zajít do lesa. Potřebujete totiž nasbírat mladé smrkové výhonky, které jsou základem receptu. A proč právě smrkové výhonky? Možná netušíte, že obsahují významné množství vitamínu C, jehož zvýšené množství je vhodné do organismu dostat při onemocněních typu kašle či nachlazení.
Co je potřeba:
- Smrkové výhonky
- Krystalový cukr
- Citron
Postup přípravy
Výhonky ze smrku nejprve důkladně omyjte vodou. Při sběru je vhodné se zaměřit na smrčky, které jsou mimo civilizaci, daleko od silnic.
Do čisté uzavíratelné sklenice vložte vrstvu omytých výhonků, kterou následně zasypte cukrem a polijte čerstvou citronovou šťávou. Vše opakujte až do naplnění sklenice. Tu pak nechte po dobu cca 14 dní na suchém a teplém místě. Pak směs sceďte a nalijte do menší sklenice. Skladování provádějte na chladném místě.
Použití sirupu
Na léčbu kašle vám stačí 1 lžíce denně, ideálně po ránu. Můžete ho použít i jako přísadu do ranního čaje. Nahradí obyčejný cukr či med.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!