Jak se léčí preeklampsie v těhotenství: Příznaky a postup léčby

22. prosinec 2014     komentáře (0)  681 objevných slov

Ani ženám v těhotenství se nevyhýbají závažná onemocnění. Více než 5% budoucích maminek se potýká s nemocí zvanou preeklampsie. Jaké jsou její příznaky a jakým způsobem se léčí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Ani ženám v těhotenství se nevyhýbají závažná onemocnění. Více než 5% budoucích maminek se potýká s nemocí zvanou preeklampsie. Jaké jsou její příznaky a jakým způsobem se léčí? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Co je preeklampsie?

Preeklampsie je onemocněním, které je výlučně spjato s obdobím těhotenství, a to zejména jeho druhou polovinou.

Nejvíce rizikovou skupinou je provorodičky. Častější výskyt je pak u žen, které očekávají narození potomka a ještě nedosáhli věku 20 let, stejný problém pak tíží i ženy ve věku nad 40 let, což je obecně věk, kdy už je těhotenství poměrně rizikovou záležitostí.

Nezřídka kdy se však preeklampsie objevuje rovněž u žen, které čekají dvojčata. Svoji roli zde hraje také to, zda se nemoc objevila v rodině už někdy dříve.

Preeklampsii může vyvolat také zvýšený krevní tlak.

Příznaky

Nemoc se dá zjistit podle mnoha příznaků. Mezi hlavní patří zejména vysoký krevní tlak. Dochází rovněž ke nadměrnému obsahu bílkovin v moči. Preeklampsie má negativní vliv na činnost ledvin.

Další příznaky:

  • Otoky na rukou a v obličeji
  • Zhoršení zraku
  • Nevolnosti
  • Nadměrný přírůstek hmotnosti

Jak se pozná preeklampsie?

Vzhledem k tomu, že příznaky mohou být samy o sobě vyvolány jiným onemocněním, lze v podstatě preeklampsii zjistit pouze na základě vyšetření lékařem gynekologem. Nejčastěji se tak děje při preventivních prohlídkách.

Pokud vás některý z výše uvedených problémů tíží, neváhejte se s tím svěřit doktorovi, může tak rychleji diagnostikovat onemocnění a včas na něj reagovat.

Při nedostatečné léčbě, respektive neléčení, může dojít k významným komplikacím během těhotenství, které v konečném důsledku způsobí trvalé poškození vnitřních orgánů, a to včetně mozku. Jde o závažné onemocnění, které ohrožuje život nejen vašeho dítěte, ale i přímo váš.

Postup léčby

Léčba preeklampsie záleží na tom, v jakém stádiu těhotenství se na tuto nemoc přijde, respektive v jakém fázi vývoje je dítě, které v sobě nosíte.

Pokud je plod ještě nezralý, lze nemoc léčit, nebo alespoň snížit její příznaky, pomocí běžných léků na snižování krevního tlaku. Kromě toho lékaři předepisují také zvýšený přísun magnézia sulfátu. Někdy se nasazují ještě kortikosteroidy.

V případě, že se onemocnění již naplno projevuje a nacházíte se v pozdní fázi těhotenství, je jediným způsobem léčby porod. Důležité je, abyste byla neustále pod dozorem lékařů, tudíž je zcela nezbytná hospitalizace v porodnici. Při výrazných problémech spočívá řešení ve vyvolání předčasného porodu, a to císařským řezem.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na nevolnost v těhotenství?

Jak na nevolnost v těhotenství?

Nepříjemnou součástí období těhotenství je nevolnost a pocity zvracení. Projevují se zejména v prvních měsících těhotenství, a to až u tří čtvrtin žen, a to zhruba do čtvrtého měsíce. Pocity nevolnosti jsou přitom nejčastější v ranních hodinách, krátce po probuzení…

Jak na masáž zad: Postup krok za krokem

Jak na masáž zad: Postup krok za krokem

Po celodenní námaze se vám jistě občas stane, že přijdete domů a cítíte, jak máte ztuhlá a bolavá záda. Je několik možností, jak si s tímto problémem poradit. Účinným způsobem je provedení klasické masáže zad. Stačí, když oslovíte svého partnera či někoho z rodiny. …


Jak léčí hlíva ústřičná? Na posílení imunity i běžné nemoci

Jak léčí hlíva ústřičná? Na posílení imunity i běžné nemoci

K léčbě různých méně závažných onemocnění i jako preventivní doplněk stravy běžně slouží celá řada rostlin. Jednou ze stále oblíbenějších je hlíva ústřičná.

Nepravidelná menstruace u dívek a žen: Příčiny a možnosti léčby

Poruchy menstruačního cyklu mohu mít několik příčin. Ženy by si jich měly v každém případě všímat a předcházet jejich případnému opakování. Ponejvíce nepravidelná menstruace provází dívky v období dospívání a ženy, které jsou v přechodu.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!