Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba
7. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (0) 657 objevných slovV jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a odborné léčbě.
V jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a odborné léčbě.
Příznaky hypertenze
Vysoký krevní tlak se v počátečních fázích prakticky nijak neprojevuje. Pokud vám tak není tlak změřen, do určité doby ani nepoznáte, že jej máte zvýšený oproti běžným hodnotám. Z tohoto hlediska je nutné navštěvovat praktického lékaře, který vám při pravidelných kontrolách změří hodnoty tlaku.
Drobné příznaky
Při déletrvající hypertenzi se u vás pomalu začnou projevovat první potíže. Jedná se hlavně o častější bolesti hlavy. Cítíte se také více unaveni, než je zdrávo a záhodno. Nezřídka kdy se také dostavují problémy se spaním. Často se probouzíte, nemůžete usnout, spánek není tak vydatný, jak by měl být.
Vážné zdravotní komplikace
Vážnější potíže s vysokým krevním tlakem již mohou mít velké následky. Dochází ke zhoršení funkcí jednotlivých tělesných orgánů. Vysoký krevní tlak má vliv třeba na funkci ledvin. Postupně dochází k utlumování jejich činnosti, v krajním případě pak až k jejich úplnému selhání.
Konečnou fází, která je důsledkem neléčené hypertenze, může být až smrt ve chvíli, kdy dojde k mozkové příhodě.
Při akutní hypertenzi, kdy dojde k náhlému zvýšení krevního tlaku, se dostavují prudké bolesti hlavy, zvracíte a je vám celkově špatně. Někdy se mohou objevit také křeče v nohách či jiných partiích těla.
Prevence
Důležitá je především prevence. Pokud se chcete vyhnout problémům s vysokým krevním tlakem, je především potřeba vykonávat tyto činnosti:
- Pravidelná fyzická aktivita – minimálně po dobu několika desítek minut denně
- Přestat kouřit – kouření významně přispívá ke zvýšení krevního tlaku
- Omezení tučných jídel – z jídelníčku odstranit především červené maso, tučné mléčné produkty smažená jídla
- Snížení příjmu soli – omezit potraviny s vysokým obsahem soli (tedy zejména uzeniny)
- Omezení pití kávových nápojů – časté pití kávy přispívá k hypertenzi. Pokud si ji nemůžete zcela odpustit, snažte se její přísun alespoň omezit na jeden, maximálně dva šálky denně
- Pravidelné měření tlaku u lékaře - v rámci preventivních prohlídek
Jak léčit hypertenzi?
Pokud se vyšší krevní tlak začne včas léčit, nedojde k fatálním následkům. K nasazování léků dochází ve chvíli, kdy hodnoty systolického krevního tlaku dosahují 160 mmHg.
V případě zvýšeného krevního tlaku si do jisté míry můžete pomoci i sami. Je potřeba se vyvarovat stresu, začít se všemi výše uvedenými preventivními opatřeními, snížit spotřebu alkoholu a tělu dodávat větší počet vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!