Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

7. listopad 2013     komentáře (0)  657 objevných slov

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a odborné léčbě.

Jak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčbaJak na vysoký krevní tlak? Příznaky a léčba

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak na nízký tlak. Mnoho lidí ale spíše než hypotenze trápí přesný opak, tedy hypertenze. Vysoký krevní tlak je v některých hlediscích daleko nebezpečnějším jevem nežli nízký tlak. Při jeho zjištění je tudíž potřeba přistoupit k některým opatřením a odborné léčbě.

Příznaky hypertenze

Vysoký krevní tlak se v počátečních fázích prakticky nijak neprojevuje. Pokud vám tak není tlak změřen, do určité doby ani nepoznáte, že jej máte zvýšený oproti běžným hodnotám. Z tohoto hlediska je nutné navštěvovat praktického lékaře, který vám při pravidelných kontrolách změří hodnoty tlaku.

Drobné příznaky

Při déletrvající hypertenzi se u vás pomalu začnou projevovat první potíže. Jedná se hlavně o častější bolesti hlavy. Cítíte se také více unaveni, než je zdrávo a záhodno. Nezřídka kdy se také dostavují problémy se spaním. Často se probouzíte, nemůžete usnout, spánek není tak vydatný, jak by měl být.

Vážné zdravotní komplikace

Vážnější potíže s vysokým krevním tlakem již mohou mít velké následky. Dochází ke zhoršení funkcí jednotlivých tělesných orgánů. Vysoký krevní tlak má vliv třeba na funkci ledvin. Postupně dochází k utlumování jejich činnosti, v krajním případě pak až k jejich úplnému selhání.

Konečnou fází, která je důsledkem neléčené hypertenze, může být až smrt ve chvíli, kdy dojde k mozkové příhodě.

Při akutní hypertenzi, kdy dojde k náhlému zvýšení krevního tlaku, se dostavují prudké bolesti hlavy, zvracíte a je vám celkově špatně. Někdy se mohou objevit také křeče v nohách či jiných partiích těla.

Prevence

Důležitá je především prevence. Pokud se chcete vyhnout problémům s vysokým krevním tlakem, je především potřeba vykonávat tyto činnosti:

  • Pravidelná fyzická aktivita – minimálně po dobu několika desítek minut denně
  • Přestat kouřit – kouření významně přispívá ke zvýšení krevního tlaku
  • Omezení tučných jídel – z jídelníčku odstranit především červené maso, tučné mléčné produkty smažená jídla
  • Snížení příjmu soli – omezit potraviny s vysokým obsahem soli (tedy zejména uzeniny)
  • Omezení pití kávových nápojů – časté pití kávy přispívá k hypertenzi. Pokud si ji nemůžete zcela odpustit, snažte se její přísun alespoň omezit na jeden, maximálně dva šálky denně
  • Pravidelné měření tlaku u lékaře - v rámci preventivních prohlídek

Jak léčit hypertenzi?

Pokud se vyšší krevní tlak začne včas léčit, nedojde k fatálním následkům. K nasazování léků dochází ve chvíli, kdy hodnoty systolického krevního tlaku dosahují 160 mmHg.

V případě zvýšeného krevního tlaku si do jisté míry můžete pomoci i sami. Je potřeba se vyvarovat stresu, začít se všemi výše uvedenými preventivními opatřeními, snížit spotřebu alkoholu a tělu dodávat větší počet vitamínů v podobě ovoce a zeleniny.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

10 tipů, jak na nízký tlak?

10 tipů, jak na nízký tlak?

Nízký krevní tlak je způsobován tím, že se nedostatečně prokrvuje a okysličuje mozek. Lidé, kteří trpí nízkým tlakem, nejsou přímo ohroženi na životě, nicméně mohou se potýkat s různými potížemi, zejména se projevujícímu závratěmi při rychlých pohybech. Za nízký …

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Jak poznat příznaky mrtvice? Prevence a léčba

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je onemocněním, na které v České republice umírá mnoho lidí. Při včasném zjištění příznaků lze však tomu nejhoršímu zabránit. Abyste riziko mrtvice minimalizovali, je rovněž dobré vědět, jaká jsou preventivní opatření. …


Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Dehydratace se u mnoha lidí projevuje zejména v teplých letních měsících. Ve své mírné formě nejde o nijak závažný zdravotní problém. Nesmí se však podceňovat, při silnějších projevech už může vážně ohrozit vaše zdraví, ba dokonce skončit úmrtím.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!