Parkinsonova choroba: Příznaky a cvičení, která pomáhají v boji s Parkinsonem+ video

25. březen 2014     komentáře (0)  652 objevných slov

Zejména u starších lidí se objevuje takzvaná Parkinsonova choroba. Její pojmenování je podle anglického lékaře Parkinsona, který ji popsal v první polovině devatenáctého století.

Parkinsonova choroba: Příznaky a cvičení, která pomáhají v boji s Parkinsonem+ videoParkinsonova choroba: Příznaky a cvičení, která pomáhají v boji s Parkinsonem+ video

Zejména u starších lidí se objevuje takzvaná Parkinsonova choroba. Její pojmenování je podle anglického lékaře Parkinsona, který ji popsal v první polovině devatenáctého století.

Jde o nemoc, která má spojitost se špatnou činností centrální nervové soustavy. V mozku se totiž snižuje počet nervových buněk, které produkují neuropřenašeč dopamin. Ten slouží k přenosu signálů mezi jednotlivými nervovými buňkami.

Pokud se sníží jeho množství pod určitou hranici, tělu se nedostává potřebných signálů, což se projevuje ve zhoršené schopnosti člověka ovládat svůj pohyb.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Příznaky Parkinsonovy nemoci se projevují v pohybových potížích. Člověk v prvotních fázích pociťuje nejprve třesy, celkově se cítí ztuhlý, pomalejší a malátnější. Kromě toho nemoc doprovází i nekoordinované pohyby částí těla – rukou, nohou či jiných.

V horších případech pak už vůbec nejste schopni své tělo ovládat, jako byste byli v těle cizího člověka.

Mezi další příznaky Parkinsonovy choroby pak patří zhoršení komunikačních schopností. Hůře vyslovujete slovíčka a věty, špatně také ovládáte psaní.

V neposlední řadě má Parkinsonova nemoc vliv také na psychiku. Vzhledem k tomu, že si uvědomujete fyzické příznaky nemoci, dovádí vás to do úzkostných stavů, ba až do hluboké deprese.

Cvičení na zmírnění příznaků

Parkinsonova choroba je jednou z nejzávaznějších nemocí. I na ní však kromě odborné léčby zabírají různá cvičení, která můžete dělat sami doma, případně ve spolupráci s odborníky. Jedná se především o tato:

Jóga

Některá cvičení z jógy mohou napomoci k lepší koordinaci vašich pohybů. Je dobré je provádět pravidelně, nejlépe každý den. Pomáhají k rozhýbání těla. Ukázku cvičení jógy při Parkinsonově nemoci naleznete níže ve videu.

Logopedická cvičení

Vzhledem k tomu, že se Parkinsonova choroba projevuje také sníženou schopností artikulace, je dobré provádět také logopedická cvičení.

Důraz se klade zejména na to, aby člověk zpomalil tempo své řeči, snažil se naopak o jeho zvýraznění a sebekontrolu při mluvě. Logopedická cvičení je vhodné provádět za asistence odborníků.

Akupresura

Napomáhá ke zklidnění. Typickým příznakem lidí s Parkinsonovou chorobou je například to, že hůře spí. Stimulace akupresurních bodů může přispět k tomu, že se problémy tohoto rázu sníží.

Akupunktura

Rovněž tato metoda zmírňuje projevy Parkinsona, a to v některých momentech až o desítky procent.

Kromě cvičení je pro lidi, kteří trpí Parkinsonovou chorobou, doporučováno využívat také léčebných pobytů a lázní, kde se naučí, jak zlepšit svůj pohyb a také si navyknou na jiný režim.

Video

Na videu si prohlédněte, jaké cviky pomáhají při Parkinsonově chorobě:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na vyražený dech: První pomoc + Video

Jak na vyražený dech: První pomoc + Video

Potíže s dýcháním nemusejí nutně souviset jen s vdechnutím cizího tělesa či s nějakým vážným onemocněním. Někdy se vám může stát, že se během sportování prudce uhodíte a vyrazíte si dech. Zpravidla nejde o nijak závažnou záležitost. V každém případě je ale dobr…

Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Kontaktní čočky stále častěji nahrazují dioptrické brýle. Díky nim se člověk cítí lépe a pohodlněji, čočky mu na rozdíl od brýlí nepřekážejí v práci, při sportu či jiných aktivitách. Pokud i vy hodláte vyměnit brýle za čočky, pak byste měli vědět, jak se správn…


Syndrom karpálního tunelu: Jak léčit karpální tunel + video

Syndrom karpálního tunelu: Jak léčit karpální tunel + video

V posledních letech se poměrně často skloňuje onemocnění, které nese název syndrom karpálního tunelu. Jde o nemoc, jež se projevuje zejména u lidí, kteří často pracují s počítačem, respektive při své práci hodně používají zápěstí.

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!