Syndrom karpálního tunelu: Jak léčit karpální tunel + video

3. únor 2014     komentáře (0)  967 objevných slov

V posledních letech se poměrně často skloňuje onemocnění, které nese název syndrom karpálního tunelu. Jde o nemoc, jež se projevuje zejména u lidí, kteří často pracují s počítačem, respektive při své práci hodně používají zápěstí.

Syndrom karpálního tunelu: Jak léčit karpální tunel + videoSyndrom karpálního tunelu: Jak léčit karpální tunel + video

V posledních letech se poměrně často skloňuje onemocnění, které nese název syndrom karpálního tunelu. Jde o nemoc, jež se projevuje zejména u lidí, kteří často pracují s počítačem, respektive při své práci hodně používají zápěstí.

Popis karpálního tunelu

Karpální tunel je malou štěrbinou, která se nachází v oblasti zápěstí rukou. V její blízkosti je zápěstní vaz a zápěstní kůstky. Skrz karpální tunel vedou šlachy, pomocí nichž můžeme ohýbat prsty rukou.

Ve chvíli, kdy je u vás zjištěn syndrom karpálního tunelu, dochází ke zhoršení stavu šlach a tím pádem i k horšímu pohybu prstů na ruce. Syndrom karpálního tunelu doprovázejí bolesti a otoky.

Příčiny syndromu karpálního tunelu

Hlavní příčinou vzniku syndromu karpálního tunelu je přetěžování zápěstí. Pokud je vystaveno přílišnému tlaku, případně častém ohýbání či jiným druhům přetěžování, dochází postupně k tvorbě potíží a bolestem při ohýbaní zápěstí a prstů.

Syndromem karpálního tunelu trpí nejvíce lití, kteří pracují s počítačem. Dále se objevuje také u umělců, kteří hrají na nejrůznější hudební nástroje, případně i u sportovců. Syndrom karpálního tunelu bývá někdy trefně označován jako nemoc z povolání. V České republice jím podle odhadů trpí několik desítek tisíc lidí.

Příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu lze ale spatřovat také v prodělaných úrazech a poraněních, které nejsou dobře vyléčeny. Jedná se třeba o prodělaný zánět vazů, zlomeniny apod.

Hlavní příznaky

Mezi nejčastější příznaky, které doprovázejí syndrom karpálního tunelu, patří:

  • Bolest svalstva v oblasti rukou
  • Oteklé zápěstí a prsty
  • Ztuhlé zápěstí
  • Špatný pohyb prstů a ruky
  • Mravenčení v oblasti končetiny

Syndrom karpálního tunelu může být v pokročilejší fázi velmi bolestivý. Nepříjemné je to, že bolest cítíte hlavně v době odpočinku, tedy zejména v nočních hodinách.

Příznakem je také svalová ztuhlost. Mnozí lidé, kteří trpí syndromem karpálního tunelu, mají problémy vůbec něco udržet pevně v ruce. Potíže způsobuje také otok zápěstí, s nímž pak nelze dostatečně ohýbat.

Léčba a prevence

Pokud se u vás začnou objevovat příznaky syndromu karpálního tunelu, je vhodné co nejdříve přistoupit k jeho léčbě. V opačném případě totiž může toto onemocnění být natolik vážné, že vás bude trápit po mnoho let, v určitých fázích je pak prakticky neléčitelné.

Při léčbě syndromu karpálního tunelu lékaři doporučují vyvarovat se činnostem, které jej způsobily. Nesmí už docházet k dalšímu přetěžování zápěstí. Existují triky, jak cvičit zápěstí. Některé cviky si můžete prohlédnout níže na videích.

Pro léčbu karpálního syndromu jsou vhodné také ledové obklady zápěstí. Pro snížení výskytu případných zánětů je doporučeno zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu B6.

Při větších obtížích je potřeba na čas dát ruku v oblasti zápěstí do dlahy, která jej zpevní. Zamezí se tak jeho přetěžování.

Ve chvíli, kdy potíže s bolestmi neustupují, bude možná potřeba přistoupit k chirurgickému zákroku. Ten spočívá v proříznutí zápěstního vazu. Zákrok je poměrně jednoduchý.

Ve chvíli, kdy problém se syndromem karpálního tunelu nebude řešen, může dojít k vážnému poškození ruky, které zapříčiní špatnou pohyblivost prstů a zápěstí.

Videa

Při potížích s karpálním tunelem se doporučuje krom jiných procedur také pravidelné cvičení zápěstí a rukou. Na níže přiložených videích poznáte některé osvědčené cviky, které mohou přispět k postupné léčbě i jako prevence proti vzniku syndromu karpálního tunelu.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …

Jak na vyražený dech: První pomoc + Video

Jak na vyražený dech: První pomoc + Video

Potíže s dýcháním nemusejí nutně souviset jen s vdechnutím cizího tělesa či s nějakým vážným onemocněním. Někdy se vám může stát, že se během sportování prudce uhodíte a vyrazíte si dech. Zpravidla nejde o nijak závažnou záležitost. V každém případě je ale dobr…


Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Jak nasadit čočky a jak je vyjmout? Video návod

Kontaktní čočky stále častěji nahrazují dioptrické brýle. Díky nim se člověk cítí lépe a pohodlněji, čočky mu na rozdíl od brýlí nepřekážejí v práci, při sportu či jiných aktivitách. Pokud i vy hodláte vyměnit brýle za čočky, pak byste měli vědět, jak se správn…

Parkinsonova choroba: Příznaky a cvičení, která pomáhají v boji s Parkinsonem+ video

Parkinsonova choroba: Příznaky a cvičení, která pomáhají v boji s Parkinsonem+ video

Zejména u starších lidí se objevuje takzvaná Parkinsonova choroba. Její pojmenování je podle anglického lékaře Parkinsona, který ji popsal v první polovině devatenáctého století.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!