Jak na vyražený dech: První pomoc + Video
9. únor 2015 Roman Beneš komentáře (0) 745 objevných slovPotíže s dýcháním nemusejí nutně souviset jen s vdechnutím cizího tělesa či s nějakým vážným onemocněním. Někdy se vám může stát, že se během sportování prudce uhodíte a vyrazíte si dech. Zpravidla nejde o nijak závažnou záležitost. V každém případě je ale dobré vědět, jak pomoci člověku ve vašem okolí, kterému se tato vcelku nepříjemná událost stane.
Potíže s dýcháním nemusejí nutně souviset jen s vdechnutím cizího tělesa či s nějakým vážným onemocněním. Někdy se vám může stát, že se během sportování prudce uhodíte a vyrazíte si dech. Zpravidla nejde o nijak závažnou záležitost. V každém případě je ale dobré vědět, jak pomoci člověku ve vašem okolí, kterému se tato vcelku nepříjemná událost stane.
Co je vyražený dech?
Při vyraženém dechu se nemůžete pořádně nadýchnout vzduchu, máte pocity blízké dušení. Jde vlastně o reakci organismu, kdy na základě prudkého nárazu dojde ke stáhnutí bránice a ke křečím dýchacího svalstva.
Příčiny vyraženého dechu
Jak jsem již zmínil v úvodu, nejčastěji se s tímto stavem setkáte při sportu, kdy se například udeříte o zem, nebo vás někdo prudce zasáhne míčem do zad či hrudníku.
Hlavní příčiny
- Pád na zem
- Prudký úder do hrudníku
Příznaky
Jak poznáte, že má člověk vyražený dech. Už na první pohled na něm uvidíte, že má potíže s nadechnutím, koulí očima a rudne. Může vypadat, jako by se dusil.
Někdo, kdo se s tímto problémem ještě nesetkal, může začít lehce panikařit. Panika však není na místě, vyražený dech není obvykle nijak nebezpečný a není třeba hned volat záchranku.
Postup léčby při vyraženém dechu
V zásadě se dá říci, že při vyraženém dechu není potřeba postiženému poskytovat žádnou zvláštní péči. Během přibližně dvaceti vteřin se totiž jeho stav vrátí do normálu.
Pro jistotu však dotyčného posaďte tak, aby se mohl rukama opřít o zem. K rychlejšímu ustoupení problému, tedy uvolnění dýchacích svalů mu můžete lehce masírovat oblast bránice. Někdy pomáhá také lehké bouchnutí do zad v oblasti mezi lopatkami. V každém případě je dobré dotyčného uklidnit, aby zbytečně nepanikařil. Tělo se z této prekérní situace dostane samo.
Co je potřeba
- Uvedení postiženého do klidu
- Poloha v sedě
- Masírování bránice
- Lehké údery do zad mezi lopatky
Teprve v okamžiku, kdy se ani po nějaké půlminutě stav postiženého nelepší, je na místě zavolat rychlou záchranou službu. Může se totiž jednat o vážnější problém, který nesouvisí pouze s vyraženým dechem. Pokud situace trvá už několik minut a postižený upadá do bezvědomí v důsledku nedostatku kyslíku, je nutné provést umělé dýchání. To se však stává pouze v ojedinělých případech.
Jak dlouho to potrvá?
K uvolnění dýchacích svalů a bránice by mělo dojít samovolně během dvaceti až třiceti vteřin.
Video
Na videu si prohlédněte, jak postupovat v případě, že má někdo z vašeho okolí vyražený dech. Jde o postup, kdy postiženému pomůžete údery do zad mezi lopatky.
Hodnocení
2.27 hvězdiček / Hodnoceno: 11x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!