Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

10. říjen 2013     komentáře (0)  999 objevných slov

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevenceJak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.

Co je bércový vřed?

Bércový vřed lze charakterizovat jako nemoc kůže, kdy dochází k rozkladu kožní tkáně a jejímu následnému odumření. Lze rozeznat dva typy bércových vředů – žilní a arteriální.

Žilní vředy

Vznikají tak, že v žilách se hromadí krev. To způsobuje následné otékání kotníků, ztmavnutí a ztenčení kůže. Na bércích pak dochází k úbytku ochlupení.

Arteriální vředy

Jedná se o vředy, kdy dochází ke zužování tepen. Tímto druhem bércových vředů trpí hlavně lidé, kteří mají vysoký krevní tlak. Nejčastěji se objevují v oblasti pat u nohou.

Příznaky bércového vředu

Bércové vředy se poznají na první pohled. Pokožka je výrazně sušší, navíc dochází k jejímu ztenčení. Někdy namísto vysychání kůže naopak hnije a mokvá.

V úplně první fázi se na kůže vytvoří červená skvrna. Ta se postupně zvětšuje a dělá se z ní strup. Ten následně popraská a rána se zcela otevře.

Průvodním jevem bércového vředu je často také zápach, který se line z rány v důsledku toho, jak nemocná kůže osychá a odumírá.

Postup domácí léčby

Z domácí léčby je důležité praktikovat pravidelné cvičení dolních končetin. Díky němu bude krev lépe proudit žilami a nedojde tak k přílišnému zatížení citlivých míst.

Cvičení provádějte tak, že budete kroužit chodidly v kotnících, a to střídavě na obě strany. Dále v rámci cvičení propínejte také špičky chodidel a ohýbejte prsty u nohou.

Tento způsob cvičení provádějte minimálně třikrát denně, a to zhruba po dobu tří až pěti minut.

Další léčba

Bandáž

Bandáž pomáhá k lepšímu prokrvení žil. Je třeba ji provést po celé délce chodidla, postupně od paty až ke kolenu.

Vlhké ošetřování

Vlhké obklady přispějí k rychlejšímu hojení postiženého místa. Díky tomu, že se jedná o vlhký způsob ošetření, použitý materiál se nepřilepuje k ráně a tím nedochází k situaci, kdy by se při převazu znovu a ještě více otevřela. Zároveň také dochází k odstranění zárodků, které nemoc způsobují, dochází postupně k vytvoření nové tkáně.

Léčbu bércových vředů je vždy nutné konzultovat s lékaři. Pokud by nedošlo k jejich léčení, mohlo by onemocnění v krajním případě skončit až amputací dolní končetiny.

Co je potřeba?

  • Obinadla
  • Vlhké obklady (po konzultaci s lékařem)
  • Pravidelné cvičení dolních končetin
  • Vyhýbání se dlouhému sezení a stání
  • Omezení kouření
  • Péče o pokožku
  • Nošení obuvi bez podpatků

Prevence

Cvičení

Vzniku bércových vředů v pokročilejším věku zabráníte i tím, že budete po celý život vést aktivní v pohybu. Pravidelné cvičení a sport jsou jedním z velmi doporučovaných preventivních opatření. Ideální je zejména plavání, jízda na kole, ale i delší procházky.

Zdravá strava

Vznik bércového vředu je často, ostatně i jako mnoho dalších onemocnění, zapříčiněno nezdravým stravováním. Na bércové vředy hodně trpí lidé, kteří jsou obézní, mají cukrovku atd. Proto je důležitá pestrá a vyvážená strava, díky níž si budete udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost.

Masáže

Ke správnému proudění krve v žilách a tepnách přispívají také masáže studenou vodou. Kromě nich je dobré i celkové otužování organismu.

Jak dlouho to potrvá?

Léčba bércových vředů je spíše dlouhodobější záležitostí, navíc se mohou objevovat znovu po určité době. Vždy je důležité při prvních příznacích navštívit lékaře specialistu, který poradí s následnou léčbou a přesně poví, jak dolní končetiny cvičit tak, aby se bércový vřed nestal fatálním onemocněním.


Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Svrab je dnes už spíše výjimečným úkazem, který se v České republice objevuje každý rok jen u několika set lidí. Jde o kožní onemocnění, které souvisí se špatnými hygienickými návyky. Ve chvíli, kdy se u vás objeví jeho příznaky, je nezbytně nutné navštívit lékaře.…

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Surfování na internetu dnes už nedílně patří k našemu životu, někteří z nás jej dokonce používají nejen ve volných chvílích, ale také v zaměstnání. Pokud na něm ale trávíte příliš mnoho času, můžete se stát závislými. Jaké jsou příznaky závislosti na internetu …


Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!