Jak se vyvarovat klíšťové encefalitidě? Očkování proti klíšťovce

4. červenec 2014     komentáře (0)  677 objevných slov

Klíšťová encefalitida je velmi závažným infekčním onemocnění mozku a mozkových blan. Je způsobena kousnutím klíštěte, respektive virem, který se tímto způsobem dostane do vašeho organismu. Před klíšťovou encefalitidou je třeba se mít na pozoru.

Jak se vyvarovat klíšťové encefalitidě? Očkování proti klíšťovceJak se vyvarovat klíšťové encefalitidě? Očkování proti klíšťovce

Klíšťová encefalitida je velmi závažným infekčním onemocnění mozku a mozkových blan. Je způsobena kousnutím klíštěte, respektive virem, který se tímto způsobem dostane do vašeho organismu. Před klíšťovou encefalitidou je třeba se mít na pozoru.

Příznaky klíšťové encefalitidy

První příznaky se projevují asi týden po kousnutí, a to průběhem, který připomíná chřipku. Bolí vás hlava, máte zvýšenou tělesnou teplotu, je vám nevolno, bolí vás svaly a klouby.

Druhá fáze, která následuje, je už daleko nepříjemnější. Bolesti hlavy, které po první fázi ustupují, se navracejí s mnohem větší intenzitou. Přidávají se vysoké horečky, tuhnutí svalstva v oblasti šíje.

Dalšími příznaky jsou:

  • Závratě
  • Třes svalů
  • Dezorientace v prostoru

Druhá fáze trvá obvykle po dobu dvou až tří týdnů.

Zhruba u jedné čtvrtiny lidí, u nichž se encefalitida projeví, zůstávají trvalé následky. Ty se mohou projevit v podobě obrny, trvalých bolestí hlavy, případně i depresemi. Ve výjimečných případech pak nemoc končívá smrtí.

Prevence

Abyste se vyvarovali nemoci zvané klíšťová encefalitida, je důležité provést preventivní opatření. Ve volné přírodě noste dlouhá oblečení, která zamezí klíštěti přístupu k vaší pokožce. Kromě toho používejte také ochranné prostředky – repelenty a insekticidy. Kromě toho je nutné vědět, jak vytáhnout klíště.

Zdaleka nejúčinnější prevencí je ale očkování.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Koho očkovat?

Očkování je vhodné provádět už u malých dětí, které dosáhly věku 1 roku. Kromě toho lze samozřejmě očkovat i dospělé osoby a seniory. Doporučováno je hlavně tam, kde je velký výskyt klíšťat. V tuzemsku se jedná hlavně o oblast západních a jižních Čech (Šumava a Pošumaví) a také jižní Moravy.

Kdy očkovat?

Očkování se provádí po celý rok. Lékaři a odborníci ale doporučují přistoupit k očkování nejlépe v zimě, aby se v těle stačila vytvořit dostatečná ochrana.

Je třeba počítat s tím, že očkování probíhá v několika fázích. První dvě dávky vakcíny jsou účinné po dobu cca 12 měsíců. Druhá dávka se přitom aplikuje do 3 měsíců od první, třetí pak následuje do 1 roku od podání druhé dávky.

Kompletní přeočkování byste pak měli podstoupit asi po 3 letech.

Jaké budou náklady na očkování?

Očkování sice není levnou záležitostí, ale uvědomte si, že jde především o vaše zdraví. Jedna dávka vakcíny proti klíšťové encefalitidě stojí kolem 500 Kč. Celková cena se však dá snížit díky využití příspěvků od zdravotních pojišťoven.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jaká je cena očkování proti klíšťové encefalitidě? Proč je dobré nechat se očkovat

Jaká je cena očkování proti klíšťové encefalitidě? Proč je dobré nechat se očkovat

Blíží se jaro. S jeho příchodem se opět zvýší výskyt klíšťat v českých lesích. A jak známo, tato drobná zvířátka dokážou člověku hodně ublížit. Velmi rizikovou a závažnou nemocí je klíšťová encefalitida.

Jak a kdy provádět očkování proti tetanu?

Jak a kdy provádět očkování proti tetanu?

V poslední době se vedou hojné diskuze na téma, zda má být očkování povinné, nebo to nechat zcela na vůli rodičů. Ať už patříte do skupiny příznivců povinného očkování, nebo jste spíše zastánci druhé varianty, měli byste vědět, že jedním z důležitých očkování, …


Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Spalničky jsou onemocněním, které postihuje malé děti ve věku kolem 5 let. V menší míře se pak mohou objevit také u starších dětí a teenagerů. Jedná se o nakažlivé infekční onemocnění, které je poměrně snadno léčitelné.

Vitamíny proti padání vlasů

Vitamíny proti padání vlasů

Padání vlasů je problémem, který se týká stále většího procenta naší populace. Postihuje především muže, nicméně problémy s padajícími vlasy má také významné množství žen. Existuje několik faktorů, které tento jev způsobují. Nejčastější příčinou bývá nedost…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!