Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?
5. září 2013 Roman Beneš komentáře (0) 668 objevných slovSpalničky jsou onemocněním, které postihuje malé děti ve věku kolem 5 let. V menší míře se pak mohou objevit také u starších dětí a teenagerů. Jedná se o nakažlivé infekční onemocnění, které je poměrně snadno léčitelné.
Spalničky jsou onemocněním, které postihuje malé děti ve věku kolem 5 let. V menší míře se pak mohou objevit také u starších dětí a teenagerů. Jedná se o nakažlivé infekční onemocnění, které je poměrně snadno léčitelné.
Při špatně zvolené nebo nedostatečné léčbě se však mohou projevit komplikace a další doprovodné nemoci, které jsou již mnohem závažnějšího charakteru. Proto je důležité nepodcenit jejich léčbu a nemoci zabránit také náležitou prevencí.
Příznaky spalniček
Spalničky lze poznat podle těchto příznaků:
- Zvýšená teplota ( až 39 stupňů)
- Zánět spojivek
- Suchý kašel
- Rýma
- Pupínky a skvrny na tvářích a v ústech, po několika dnech pak vyrážka na dalších místech těla
Zdroj: wikipedia.org
Postup při léčbě spalniček
Spalničky provází hlavně zvýšená tělesná teplota, kašel a také charakteristická kožní vyrážka.
Během léčby je tak nutné neustále sledovat teplotu dítěte. Měření pomocí teploměru provádějte minimálně dvakrát až třikrát za den.
Snížení horečky provádějte příslušnými léky, které vám předepíše doktor. Využít lze také zábaly, které teplotu dítěte dokáží účinně srazit.
Při spalničkách, které provází zvýšená tělesná teplota, je důležitý dostatečný přísun tekutin. Tělo se totiž více potí, což vede k odlivu tekutin, dítě se pak cítí více dehydratované.
Při spalničkách je nutné, aby dítě bylo během léčby v klidu, tedy na lůžku.
Pokud se léčba jeví jako neúčinná, to znamená, že vysoké horečky neustávají, ba naopak dochází k navýšení tělesné teploty, je vhodné dítě hospitalizovat v nemocnici. V opačném případě mohou následovat ještě vážnější problémy, například zápal plic.
Nemoc může vyvolat také zánět mozku, který vyústí v obrnu nebo trvalou poruchou mozku. Proto je důležité nemoc v žádném případě nepodceňovat.
Je potřeba říci, že dosud nejsou žádné léky, které by byly přímo určeny na léčbu spalniček. Předepsané léky od doktora se zaměřují hlavně na podporu imunity dítěte. Je potřeba zvýšit mimo jiné přísun vitamínů.
Prevence
Jedinou skutečnou prevencí proti spalničkám je očkování. Vakcinace je v České republice plošná. Probíhá již od útlého věku dítěte.
První očkování by mělo nastat kolem 15. měsíce života, kdy dítě již nechrání protilátky, které získalo od matky. Další vakcinace pak probíhá půl roku od první. Očkování proti spalničkám je povinné.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!