Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

2. září 2013     komentáře (0)  1025 objevných slov

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.

Postup pro vytáhnutí klíštěte

Klíště je potřeba vytáhnout ihned poté, co jej na pokožce objevíte. Především je nutné se ihned po příchodu z lesa důkladně prohlédnout po celém těle, zda nějaké klíště objevíte. Pakliže ano, použijte následující postup.

Kompletní sada na vyndání klíštětě včetně desinfekčních prostředků stojí asi 380 kč a snadno ji zakoupíte online.

ProZdraví.czAntisept Juwim gel je sada určená k likvidaci infekce způsobené kousnutím klíštěte a k bezproblémovému odstranění mrtvého klíštěte.
Zdroj:ProZdravi.cz

1. Dezinfekce

Na místo, kde jste objevili klíště, použijte desinfekci, která obsahuje alkohol. Klasicky doma najdete třeba kolínskou vodu apod.

Rozhodně klíště nenatírejte mastnými krémy. V tomto případě totiž může klíště vyloučit do těla škodlivé látky, které by pak mohly způsobit boreliózu či jiná závažná onemocnění.

2. Vytáhnutí klíštěte

Na vytáhnutí klíštěte použijte pinzetu s tupým okrajem. Ideálně by měla být plastová, raději nepoužívejte klasickou kovovou pinzetu pro vytahování obočí.

Pinzetu vezměte tak, abyte ji drželi co nejblíže ke kůži. Použijte také ochranné rukavice, aby nemohlo dojít k infikování.

3. Kývání

Klíště vytahujte tak, že s ním budete pomocí pinzety kývat ze strany na stranu a lehce vytahovat. Je nutné postupovat opatrně tak, aby nedošlo k prasknutí či rozdrcení klíštěte.

4. Závěrečná desinfekce

Po vytáhnutí klíštěte ranku ošetřete desinfekcí, abyste zlikvidovali případné zbytky parazita.

5. Likvidace klíštěte

Klíště po odstranění ihned zlikvidujte. Nejlepším způsobem je zabalení do toaletního papíru a spláchnutí v toaletě. Klíště nepalte ani nevhazujte do odpadkového koše.

Prevence

Proti klíšťatům se chraňte tak, že si do přírody oblečete dlouhé kalhoty, trička s dlouhými rukávy. Tím znemožníte jeho přisátí na obnaženou pokožku.

Rovněž je dobré používat repelenty, které klíšťata odpudí. Vřele doporučováno je také pravidelné očkování.

Jaké jsou příznaky nákazy?

Klíšťový test

Nejjistější cestou jak určit, zda mělo klíště v sobě nákazu nebo ne, je použití klíšťového testu. Ten vyjde na necelé tři stovky a a pomůže vám s jistotou odhalit, zda bylo klíště nakažené lymeskou boreliózou či nikoli. Včasným zjištěním, zdali bylo klíště nakažené či nikoli předejdete závážaným problémům.

Během 10 minut rozpoznáte, zda klíště v sobě nese původce boreliózy a zda stojíte před rizikem nakažení. Test je včasným varovacím systémem, který napomůže citlivě a včas rozpoznat příznaky.

Jak se projevují příznaky nákazy?

Pokud se vám několik dní po odstranění klíštěte dělá nevolno, můžete být nakaženi.

Prvotní příznaky klíšťové encefalitidy se zprvu jeví jako běžná chřipka. Bolí vás hlava a klouby, je vám špatně od žaludku.

Někdy může nemoc odeznít, většinou se však po několika dnech projeví ve větší intenzitě. Vždy je dobré hned při prvních příznacích navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření.

Kromě encefalitidy může klíště způsobit také boreliózu. V tomto případě je typickým příznakem zčervenání pokožky v místě, kde bylo klíště uchyceno.

Skvrna může nakonec dosáhnout i několikacentimetrového kolečka. Doprovázena může být také zhoršeným viděním, tiky či pálením a svěděním pokožky.

Co je potřeba k vytáhnutí klíštěte

  • Pinzeta
  • Desinfekce s obsahem alkoholu

Jak dlouho vytáhnutí klíštěte potrvá?

Klíště vytáhnete během pěti minut. Důležité je před odstraněním pokožku desinfikovat.

Jaké budou náklady na vytáhnutí klíštěte?

Kompletní sada na vyndání klíštětě včetně desinfekčních prostředků stojí asi 380 kč a snadno ji zakoupíte online. Test na přítomnost klíšťové nákazy pořídíte za cca 300 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky. Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních…

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

Jak léčit návaly horka u žen? Jaké jsou příčiny

U žen během jejich života objevují různé výkyvy organismu. Častým jevem jsou návaly horka, které ženy pociťují v oblasti obličeje a horních končetin. Problém může mít několik příčin. Teprve podle jejich identifikace je možné provést účinnou léčbu.


Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.

Jaké použít bylinky na horečku?

Jaké použít bylinky na horečku?

Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!