Jaká je cena očkování proti klíšťové encefalitidě? Proč je dobré nechat se očkovat

23. únor 2015     komentáře (0)  682 objevných slov

Blíží se jaro. S jeho příchodem se opět zvýší výskyt klíšťat v českých lesích. A jak známo, tato drobná zvířátka dokážou člověku hodně ublížit. Velmi rizikovou a závažnou nemocí je klíšťová encefalitida.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Blíží se jaro. S jeho příchodem se opět zvýší výskyt klíšťat v českých lesích. A jak známo, tato drobná zvířátka dokážou člověku hodně ublížit. Velmi rizikovou a závažnou nemocí je klíšťová encefalitida.

Pakliže ještě nejste očkovaní proti klíšťové encefalitidě, je právě nyní nejvyšší čas nechat si jej provést. Investice do vakcinace rozhodně stojí za to. Jde prakticky o jediné řešení, jak se nákaze vyhnout.

Jak probíhá očkování?

Očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá ve třech dávkách. Druhá injekce se aplikuje zhruba 1 – 3 měsíce od první, třetí pak za dalších 5 – 12 měsíc. V případě, že se necháváte očkovat až během pozdního jara či léta, přistupuje se k takzvané zrychlené očkovací proceduře, kdy se druhá dávka aplikuje už po 14 dnech po první.

Očkování je nutné opakovat, a to zhruba jednou za 3 – 5 let. K přeočkování už přitom stačí pouze jediná dávka.

Jaké budou náklady?

Cena za očkování proti encefalitidě není jednotná, záleží na praktickém lékaři. V průměru se však pro letošní rok pohybují ceny kolem 800 Kč, a to včetně provedení, které vychází zhruba do 200 Kč.

Očkování však nemusí být tak drahé. Stačí, když na něj využijte příspěvek z veřejného zdravotního pojištění. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna dává svým klientům možnost využít příspěvek až 500 Kč, u Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra pak činí 300 – 600 Kč.

VZP nabízí také program, v jejichž rámci je první dávka zcela zdarma. Je určen pro osoby od 16 let.

Slevy se dá dosáhnout ještě jinak. V ČR jsou očkovací centra, která nabízejí slevy, a to obvykle až do výše 200 Kč.

Proč je dobré nechat se očkovat?

  • Jde o smrtelně nebezpečnou nemoc

Klíšťová encefalitida je velmi závažným onemocněním, které může v některých případech končit až smrtí člověka. U nás je výskyt onemocnění vůbec nejvyšší v rámci celé Evropské unie.

  • Klíšťata jsou infikovaná po celé ČR

Mnozí lidé se mylně domnívají, že se infikovaná klíšťata vyskytují pouze v některých oblastech, zejména v jižních Čechách. To je však velký omyl.

Jak ukazují poslední roky, klíšťovou encefalitidou se lidé nakazí prakticky kdekoliv na území České republiky. Klíšťatům se nevyhnete. Nemusíte chodit ani do lesů, mohou se vám přisát na tělo klidně i na koupališti či při procházce parkem.

  • Počet nakažených klíšťat roste

Očkování proti klíšťové encefalitidě je dobré podstoupit také z toho důvodu, že se u nás neustále zvyšuje množství nakažených klíšťat. Logicky tak roste riziko, že i vy s nimi přijdete do styku a onemocníte.

Klíšťovou encefalitidu rozhodně nepodceňujte. Nechte se očkovat co nejdříve, ještě než nastane teplejší období, které je pro klíšťata ideální.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak se vyvarovat klíšťové encefalitidě? Očkování proti klíšťovce

Jak se vyvarovat klíšťové encefalitidě? Očkování proti klíšťovce

Klíšťová encefalitida je velmi závažným infekčním onemocnění mozku a mozkových blan. Je způsobena kousnutím klíštěte, respektive virem, který se tímto způsobem dostane do vašeho organismu. Před klíšťovou encefalitidou je třeba se mít na pozoru.

Jak a kdy provádět očkování proti tetanu?

Jak a kdy provádět očkování proti tetanu?

V poslední době se vedou hojné diskuze na téma, zda má být očkování povinné, nebo to nechat zcela na vůli rodičů. Ať už patříte do skupiny příznivců povinného očkování, nebo jste spíše zastánci druhé varianty, měli byste vědět, že jedním z důležitých očkování, …


Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Spalničky jsou onemocněním, které postihuje malé děti ve věku kolem 5 let. V menší míře se pak mohou objevit také u starších dětí a teenagerů. Jedná se o nakažlivé infekční onemocnění, které je poměrně snadno léčitelné.

Jak a kdy nechat dítěti propíchnout uši?

Jak a kdy nechat dítěti propíchnout uši?

Pokud doma máte malou dceru, je určitě dobré uvažovat o tom, že byste jí nechali propíchnout uši. Dá se totiž předpokládat, že dříve či později bude nosit náušnice. Čím dříve k propíchnutí přistoupíte, tím lépe. V dnešním článku se dozvíte podrobné informace o tom…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!