Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

29. leden 2016     komentáře (0)  750 objevných slov

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.

Druhy epileptických záchvatů

Epileptické záchvaty lze v zásadě rozdělit do dvou skupin, podle jejichž příznaků se pak odvozuje, jakým způsobem postiženému můžete pomoci.

Malý epileptický záchvat

V tomto případě se onemocnění projevuje zejména tak, že na postiženém projevují určité fyzické změny. Mohou být i nepatrné a často je člověk s epilepsií nemusí vůbec spojovat.

Projevy malého záchvatu

  • Nepřítomný pohled
  • Špatná reakce na otázky
  • Zmatenost

U malého záchvatu obvykle nedochází k dalším výraznějším projevům. Postižený nepadá, neztrácí koordinaci.

Velký epileptický záchvat

Závažnější stupeň. Člověk se dostává až do bezvědomí, ztrácí kontrolu nad pohybovým ústrojím, má problémy s dýcháním. V nejhorších případech, kdy stav trvá delší dobu, je nezbytné co nejrychleji zavolat lékařskou pomoc.

Projevy velkého záchvatu

  • Křeče končetin
  • Porucha dýchání
  • Bezvědomí
  • Zvýšená tvorba slin

První pomoc

Malý záchvat

V případě malého záchvatu obvykle příznaky odejdou rychle, postiženému nemusíte věnovat nějak extrémně zvýšenou péči. Zpravidla stačí, když během záchvatu dáte pozor na to, aby se neporanil. Je vhodné jej posadit a nechat v klidu. Záchvat by měl odeznít během 5 minut.

Velký záchvat

V případě většího záchvatu epilepsie je nutné postiženého položit na zem či na postel. Zajistěte, aby nemohl spadnout a neudeřil se, případně se neporanil o nějaký předmět ve své blízkosti.

Dále postiženému rozepněte oblečení u krku tak, aby mohl dýchat. Hlavu mu podepřete polštářem, eventuálně třeba bundou apod.

Záchvat nechte odeznít. Postiženému, ač má křeče a svíjí se, nijak výrazně nezabraňujte. Důležité je ale sledovat ho, aby se nezranil. A také pozorovat dobu, po kterou záchvat trvá. Pokud během 5 minut neodezní, zavolejte záchranku.

Po skončení záchvatu je dobré se ujistit, že je osoba v pořádku, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Položte mu například nějakou jednoduchou otázku. Tím si vyzkoušíte jeho reakci a orientaci.

Čeho se vyvarovat?

Během silnějšího záchvatu postižený dostává křeče nohou i rukou. Chybou je mu za každou cenu pomáhat třeba tím, že ho zalehnete. To by mu naopak mohlo spíše uškodit.

Rozhodně s ním ani nijak netřeste, ale ani na něj nekřičte. Dále není na místě ani panika z vaší strany. Mějte na paměti, že epileptický záchvat zpravidla sám odezní. Jen tehdy, trvá-li záchvat dlouhou dobu, volejte lékařskou pomoc.

Na závěr je dobré zmínit, že epileptici jsou na tyto stavy často již poměrně zvyklí. Nemají proto příliš rádi, pokud jich jejich okolí po každém prodělaném záchvatu příliš lituje. Chovejte se normálně, stačí se jen zeptat, zda se cítí již v pořádku a něco nepotřebuje. Přílišná lítost může postiženého uvádět v rozpaky.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.


Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Zásahy elektrickým proudem bývají poměrně častou příčinou úmrtí osob. Pokud je však postiženému poskytnuta včasná a odborná pomoc, má naději na přežití.

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!