Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

13. srpen 2014     komentáře (0)  977 objevných slov

Zásahy elektrickým proudem bývají poměrně častou příčinou úmrtí osob. Pokud je však postiženému poskytnuta včasná a odborná pomoc, má naději na přežití.

Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Zásahy elektrickým proudem bývají poměrně častou příčinou úmrtí osob. Pokud je však postiženému poskytnuta včasná a odborná pomoc, má naději na přežití.

Nejčastější důvody zasažení elektřinou

K zasažení elektrickým proudem nejčastěji dochází v domácnostech a v zaměstnání. Doma to bývá zejména nesprávnou manipulací s přístroji, které jsou zapojeny do zásuvky. Dále pak jde o používání přístrojů, které jsou špatně izolovány a probíjejí, případně mají porouchaný přívodní kabel.

Dalším rizikovým místem, kde hojně dochází k zásahům elektrickým proudem, je zaměstnání. Nemusí se přitom jednat jen o elektrikářské práce, k poranění snadno přijdete i v dalších oborech.

Zasažení elektrickým proudem je velmi závažné. Proto byste si měli důkladně nastudovat, jak poskytnout první pomoc osobě, které se tato nepříjemná událost stane.

Příznaky zasažení elektrickým proudem

Obvykle ihned poznáte, že je dotyčný zasažený elektrickým proudem. Obecně se však dá říci, že jsou příznaky následující:

  • Křeče svalstva
  • Elektrošok
  • Pevné sevření vodiče
  • Ztráta vědomí
  • Zástava krevního oběhu a dýchání
  • Popáleniny

Postup při zasažení elektrickým proudem

Prvním krokem, který musíte udělat, je odpojení proudu. V žádném případě se zraněného nedotýkejte ve chvíli, kdy je ve spojení s vodičem, rázem byste byli proudem zasaženi i vy.

Odpojení elektrického proudu se provádí několika způsoby v závislosti na tom, v jaké situaci se zraněný nachází.

Způsoby odpojení elektřiny:

  • Vytáhnutí kabelu ze zásuvky
  • Vypnutí hlavního vypínače
  • Vypnutí jističe

Poté, co zajistíte odpojení elektrického proudu, můžete přesunout postiženého pryč od vodiče. Pro jistotu se jej však ještě dotýkejte něčím nevodivým. Teprve pak můžete zahájit první pomoc.

První pomoc

V první chvíli zjistěte, zda je zraněná osoba při vědomí. Pokud ano, zavolejte záchrannou službu, která jej převeze do nemocnice a provede nezbytná ošetření. I když totiž dotyčný na první pohled vypadá zdravě, může dojít k vnitřnímu poranění.

V okamžiku, kdy je zraněný v bezvědomí a nedýchá, bude nutné provést nezbytné kroky první pomoci. Oživování proveďte ranou pěstí do srdeční krajiny poraněného. Z výšky 20 centimetrů uhodíte do středu hrudníku, kudy vede hrudní kost. Kromě toho zkontrolujte tep na krkavici. Pokud jej nenaleznete, pak je zapotřebí přistoupit k masáži srdce a dýchání z úst do úst.

Masáž srdce a dýchání z úst do úst

Zraněného položte na záda, uvolněte mu oblečení a lehce mu zakloňte hlavu. Podívejte se, zda jsou ústa průchodná. Pokud v nich jsou například zvratky, je třeba je odstranit.

Nyní začněte s nepřímou masáží srdce a umělým dýcháním. Na každé 2 vdechy náleží 30 stlačení hrudníku, a to s rychlostí 100x za minutu. Stlačení hrudní kosti musí být dostatečně silné, kost by se měla promáčknout minimálně o 6 centimetrů.

Oživování provádějte neustále až do příjezdu záchranné služby. Je to vlastně vaše povinnost. V opačném případě byste se totiž mohli dostat až do problémů se zákonem a vystavili byste se trestnímu stíhání.

Ve chvíli, kdy si s oživováním nevíte rady, obvykle vás detailně navede operátor záchranné služby. Ten vám přesně sdělí postup, jak provádět umělé dýchání a masáž srdce. Vždy je však lepší alespoň zhruba vědět, jak se to dělá. Jde o záchranu života. I vy se jednou v této složité situaci můžete ocitnout a jistě byste poblíž měli někoho, kdo umí provést oživování po zásahu elektrickým proudem.

Jak dlouho to potrvá?

Pokud je dotyčný v bezvědomí, musíte oživování pomocí umělého dýchání a masáže srdce provádět do té doby, než přijede záchranná služba, které si poraněného převezme.


Hodnocení

3 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.


Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!