Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?
12. květen 2015 Roman Beneš komentáře (0) 708 objevných slovV jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.
V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.
Druhy zlomenin horních končetin
Podobně jako v případě dolních končetin můžeme zlomeniny horních končetin rozdělit na několik skupin. Základní dělení je na zavřené a otevřené.
- Zavřené zlomeniny – nedochází u ní k vnějšímu poškození kůže v místě zlomeniny. To znamená, že kost není vidět. Může je však provázet poškození svalstva a cév. Pokud vznikne otok, je způsobený vnitřním krvácením.
- Otevřené zlomeniny – kost je vidět, neboť došlo k roztržení kůže v oblasti zlomeniny. Hrozí riziko silného krvácení a také infekce, kdy se do rány dostanou nečistoty.
Jak poznat zlomeninu?
Zlomeninu horní končetiny lze vypozorovat na základě několika faktorů. Tím nejvíce zřejmým je pocit, že kost není v normálním stavu. Její zlomení může doprovázet prasknutí.
Další příznaky:
- Postupně se zvyšuje intenzita bolesti v okolí zlomeniny, která dále prostupuje celou končetinou.
- S končetinou lze jen těžko pohybovat.
- V místě postižení se začíná tvořit otok.
- Postižené místo krvácí.
Postupy první pomoci
V případě první pomoci u zlomenin horních končetin záleží na tom, o jakou kost se konkrétně jedná.
Na jedné končetině máme více než tři desítky kostí, jež tvoří takzvaný pažní pletenec. Právě ten je nejvíce rizikový z hlediska výskytu zlomenin. Tvoří jej lopatka, klíční kost, pažní kost, předloketní kosti a zápěstní kůstky a kosti na ruce.
Zlomená lopatka
V případě, že ošetřujete člověka se zlomeninou lopatky, tkví první pomoc zejména v jejím znehybnění. Celou horní končetinu proto zavěste na šátek. Vzhledem k tomu, že je tento typ zlomeniny poměrně závažný, co nejdříve zraněné přepravte k lékaři.
Zlomená klíční kost
Zlomenina klíční kosti není tak častá. Zraněnými bývají především sportovci, kteří se prudce udeří do ramene, nebo na něj spadnou z výšky. Poranění je nepříjemné zejména kvůli silné bolesti, navíc prakticky znehybňuje celou končetinu. První pomoc je stejná jako v případě zlomené lopatky.
Zlomená pažní kost
Snad vůbec nejčastější typ zlomeniny, kterou si během života projde prakticky každý z nás. první pomoc spočívá ve znehybnění končetiny pomocí dlahy, jež vede od ramene přes loket až k zápěstí. Pokud nemáte k dispozici dlahu, ruku přivažte k tělu tak, aby byla znehybněná. Uvázání k tělu provedete třeba obyčejným šátkem či obvazem, a to přes hrudník a rameno.
Poranění zápěstí
Při poranění zápěstí, které je otevřenou ranou, použijte obvaz a dlahu, kterou poškozené místo znehybníte. Pokud jde o zavřenou zlomeninu, postačí dlaha, případně zavěšení ruky na šátek.
Ať už se vám stane jakýkoliv úraz v oblasti horních končetin, vždy vyhledejte odbornou pomoc, a to co nejrychleji. Zejména důležité je to v případě otevřených zlomenin.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!