Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

12. květen 2015     komentáře (0)  708 objevných slov

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.

Druhy zlomenin horních končetin

Podobně jako v případě dolních končetin můžeme zlomeniny horních končetin rozdělit na několik skupin. Základní dělení je na zavřené a otevřené.

  • Zavřené zlomeniny – nedochází u ní k vnějšímu poškození kůže v místě zlomeniny. To znamená, že kost není vidět. Může je však provázet poškození svalstva a cév. Pokud vznikne otok, je způsobený vnitřním krvácením.
  • Otevřené zlomeniny – kost je vidět, neboť došlo k roztržení kůže v oblasti zlomeniny. Hrozí riziko silného krvácení a také infekce, kdy se do rány dostanou nečistoty.

Jak poznat zlomeninu?

Zlomeninu horní končetiny lze vypozorovat na základě několika faktorů. Tím nejvíce zřejmým je pocit, že kost není v normálním stavu. Její zlomení může doprovázet prasknutí.

Další příznaky:

  • Postupně se zvyšuje intenzita bolesti v okolí zlomeniny, která dále prostupuje celou končetinou.
  • S končetinou lze jen těžko pohybovat.
  • V místě postižení se začíná tvořit otok.
  • Postižené místo krvácí.

Postupy první pomoci

V případě první pomoci u zlomenin horních končetin záleží na tom, o jakou kost se konkrétně jedná.

Na jedné končetině máme více než tři desítky kostí, jež tvoří takzvaný pažní pletenec. Právě ten je nejvíce rizikový z hlediska výskytu zlomenin. Tvoří jej lopatka, klíční kost, pažní kost, předloketní kosti a zápěstní kůstky a kosti na ruce.

Zlomená lopatka

V případě, že ošetřujete člověka se zlomeninou lopatky, tkví první pomoc zejména v jejím znehybnění. Celou horní končetinu proto zavěste na šátek. Vzhledem k tomu, že je tento typ zlomeniny poměrně závažný, co nejdříve zraněné přepravte k lékaři.

Zlomená klíční kost

Zlomenina klíční kosti není tak častá. Zraněnými bývají především sportovci, kteří se prudce udeří do ramene, nebo na něj spadnou z výšky. Poranění je nepříjemné zejména kvůli silné bolesti, navíc prakticky znehybňuje celou končetinu. První pomoc je stejná jako v případě zlomené lopatky.

Zlomená pažní kost

Snad vůbec nejčastější typ zlomeniny, kterou si během života projde prakticky každý z nás. první pomoc spočívá ve znehybnění končetiny pomocí dlahy, jež vede od ramene přes loket až k zápěstí. Pokud nemáte k dispozici dlahu, ruku přivažte k tělu tak, aby byla znehybněná. Uvázání k tělu provedete třeba obyčejným šátkem či obvazem, a to přes hrudník a rameno.

Poranění zápěstí

Při poranění zápěstí, které je otevřenou ranou, použijte obvaz a dlahu, kterou poškozené místo znehybníte. Pokud jde o zavřenou zlomeninu, postačí dlaha, případně zavěšení ruky na šátek.

Ať už se vám stane jakýkoliv úraz v oblasti horních končetin, vždy vyhledejte odbornou pomoc, a to co nejrychleji. Zejména důležité je to v případě otevřených zlomenin.


Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou …

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.


Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

Jak na otravu oxidem uhelnatým: Příznaky a první pomoc

V případě, že se nadýcháte velkého množství oxidu uhelnatého, hrozí vám v nejhorším případě až smrt. Pokud se někdo ve vašem okolí nadýchá oxidu uhelnatého, měli byste vědět alespoň základní zásady, jak provést první pomoc před tím, než dorazí záchranná služba…



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!