Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

15. srpen 2014     komentáře (0)  669 objevných slov

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt.

Jak na první pomoc při uštknutí hadem?Jak na první pomoc při uštknutí hadem?

Při procházkách přírodou můžete i v našich končinách narazit na jedovaté hady. Nejčastěji se jedná o zmiji obecnou. Její uštknutí je sice spíše vzácností, přesto může mít v nejhorších případech za následek i smrt. Ročně u nás dojde k uštknutí několika stovek lidí, smrtelné případy jsou však spíše výjimečnou záležitostí. V následujícím článku se dozvíte, jak provádět první pomoc při uštknutí hadem, jak je vlastně poznáte a jaká preventivní opatření je třeba dělat pro to, abyste tento problém vůbec nemuseli řešit.

Co je uštknutí hadem?

Některé druhy hadů útočí na nepřítele takzvaným uštknutím. Jde o bodnutí zuby, kdy had do postiženého vpouští jedovaté látky. U nás je z tohoto pohledu nejnebezpečnější zmije obecná. Zdravému jedinci však její kousnutí nezpůsobí smrt, ovšem i tak je potřeba zajistit první pomoc.

Znaky uštknutí hadem

Pokud vás uštkne zmije, pak to poznáte nejen intenzivní bolestí v dané oblasti na pokožce, ale i dalšími průvodními znaky.

Hlavní znaky:

  • Bolest v místě uštknutí
  • Krvácení z rány
  • Otok postiženého místa
  • Zduření uzlin
  • Pocity nevolnosti, zvracení
  • Zvýšené pocení
  • Zrychlený srdeční tep
  • Závratě

První pomoc při uštknutí hadem

Když se někomu z vašeho okolí „poštěstí“, že jej uštkne had, měli byste provést následující kroky, aby se jed dostal do těla co nejméně:

  • Postižený musí být v klidu
  • Svlékněte mu všechny věci a oděvy, které by jej mohly tlačit
  • Ranku po uštknutí vydezinfikujte
  • Na postižené místo aplikujte bandáž v podobě elastického obinadla
  • Uštknuté místo musí být pod úrovní srdce
  • Při uštknutí končetiny zajistěte její nehybnost
  • Zavolejte záchrannou službu, případně postiženého přepravte do nemocnice

Poslední bod je důležitý. A to ještě více v momentě, kdy je uštknuto dítě nebo osoba s oslabenou imunitou. Tyto skupiny osob jsou totiž nejvíce rizikové.

V žádném případě ránu nezaškrcujte. Nezkoušejte ani vysávat jed z rány tak, jak to můžete vidět v akčních filmech. Postiženému dopřejte klid, určitě jej ale po uštknutí neuklidňujte alkoholem.

Prevence proti uštknutí hadem

K uštknutí hadem obvykle dochází ve volné přírodě. Nejčastěji k němu dochází v oblasti chodidel a nohou. Proto se doporučuje v lese či ve vysoké trávě chodit v pevné a vysoké obuvi. Dále je vhodné nosit dlouhé kalhoty.

Pokud narazíte na zmiji či jiného hada, raději se mu vyhněte, rozhodně není dobré jej nějak dráždit.

Jak dlouho příznaky potrvají?

Mezi hlavní příznaky uštknutí hadem, konkrétně zmijí obecnou, patří tvorba otoku. Ten může na postiženém místě být až několik dní. Obvykle odezní do 4 dnů.

Ostatní příznaky trvají zpravidla 1 – 2 dny. V každém případě, tedy i v momentě, kdy uštknutí nebylo nijak zásadní a do těla nebylo vpraveno velké množství jedu, je dobré minimálně 1 – 2 dny dotyčnou osobu pozorovat.


Hodnocení

2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin horních končetin?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jak se provádí první pomoc u zlomenin dolních končetin. Dnes se zaměřím na horní končetiny, jejichž zlomeniny patří k ještě častějším nežli v případě nohou.

Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Jak na první pomoc při zasažení elektrickým proudem?

Zásahy elektrickým proudem bývají poměrně častou příčinou úmrtí osob. Pokud je však postiženému poskytnuta včasná a odborná pomoc, má naději na přežití.


Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

Jak na první pomoc při záchvatu epilepsie?

V jednom z minulých článků jste se dozvěděli, jaké jsou příznaky epilepsie a jakým způsobem se dá v dnešní době léčit. Dnes si nastíníme, jak postupovat v okamžiku, kdy ve vašem okolí někoho postihne epileptický záchvat.

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jak na první pomoc u zlomenin dolních končetin?

Jen málokdo se může pochlubit tím, že nikdy neměl zlomenou kost. Všichni z nás, tedy i ti šťastlivci, by však měli vědět, jak se zachovat v případě, že někdo v okolí k takovému úrazu přijde. V tomto článku se zaměřím na zlomeniny dolních končetin a první pomoc, kterou …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!