Jak léčit suché oči?

29. prosinec 2014     komentáře (3)  1101 objevných slov

Suché oči jsou problémem, který trápí velké procento lidí. Mnozí z nás s tím přitom vůbec nic nedělají, což může mít za následek postupné zhoršování zraku. Proto byste měli vědět, jak se zachovat v okamžiku, kdy se u vás projeví symptomy tohoto onemocnění.

Jak léčit suché oči?Jak léčit suché oči?

Suché oči jsou problémem, který trápí velké procento lidí. Mnozí z nás s tím přitom vůbec nic nedělají, což může mít za následek postupné zhoršování zraku. Proto byste měli vědět, jak se zachovat v okamžiku, kdy se u vás projeví symptomy tohoto onemocnění.

Co jsou suché oči

Suché oči se projevují tím, že cítíte, jak jsou vaše oči unaveny. Průvodními příznaky jsou často také pocit sucha v očích, případně máte pocit, jako byste v nich měli nějaký cizí předmět, například zrnka písku. Dochází k jejich podráždění. Je to způsobeno tím, že oči neprodukují tolik slz, případně dochází ke změně slzného filmu. Mnohdy bývá průvodním jevem také výskyt kruhů pod očima z toho, jak jsou unavené. Toto onemocnění může být způsobeno mnoha faktory.

Příčiny suchých očí

Ke ztrátě přirozené vlhkosti očí dochází v první řadě z důvodů špatných klimatických podmínek v prostředí, v němž se nacházíte. Typicky může být způsobena třeba tím, že v místnosti, v níž pobýváte, není dostatečná vlhkost, vzduch je zde příliš suchý. Často tímto problémem trpí lidé pracující v kancelářích, kde je špatně nastavená klimatizace a systém vytápění.

Mezi další příčiny suchých očí pak patří také pobyt v ovzduší, které je znečištěno od prachu, cigaretového kouře apod.

Suché oči trápí často i ty z vás, kteří pravidelně a dlouho pracují s počítačem. Špatná vzdálenost od monitoru způsobuje to, že dochází ke snížení frekvence mrkání. Oči pak nejsou přirozeně vlhké, což zapříčiní jejich podráždění. Stejně tak vyvolá tento efekt i časté sledování televize nablízku.

V neposlední řadě pak bývají suché oči způsobeny nošením kontaktních čoček, které už nevyhovují, jejich povrch je vysušený.

Postupy léčby suchých očí

Vyhledejte pomoc u lékaře

V první řadě je vhodné zmínit, že pokud jsou problémy se zrakem dlouhodobějšího charakteru, případně vás trápí intenzivně, měli byste co nejdříve zajít k očnímu lékaři. Ten zajistí komplexní léčbu na základě odborné prohlídky a zjištění příčin onemocnění. Ve většině případů postačí předepsání léků ve formě očních kapek, v některých situacích je však zapotřebí i chirurgický zákrok.

Upravte vlhkost vzduchu v místnosti

Potíže se suchým okem lze do jisté míry řešit i svépomocí, a to tím, že odstraníte příčinu, která tento stav vyvolala. To znamená, že zajistíte, aby byl v místnostech, v nichž se nacházíte, vlhčí vzduchu. Zkontrolujte klimatizaci.

Vyhněte se pobytu ve znečištěném ovzduší

V případě, že máte podrážděné oči, vyhýbejte se zakouřenému a špinavému prostředí.

Dodržujte vzdálenost od monitoru při práci s počítačem

Při práci s počítačem se snažte monitor nastavit tak, aby vaše oči nehleděly vzhůru, ale spíše mírně dolů. Dodržujte také správnou vzdálenost od obrazovky. Ta by měla činit minimálně 60 centimetrů.

Snažte se více mrkat

Potíží se suchým okem se rychleji zbavíte také tím, že budete častěji mrkat. Oči tak vyprodukují více slz.

Dodržujte správný pitný režim

Součástí léčby suchých očí by mělo být také dodržování správného pitného režimu. Zde platí, že by dospělý člověk měl vypít alespoň 2 litry tekutin denně. V letních měsících, kdy panují vyšší teploty, náležitě zvyšte přísun tekutin.

Vysaďte kontaktní čočky

V případě, že nosíte kontaktní čočky a trápí vás suché oči, je na místě konzultace s lékařem o tom, zda právě jejich nošení není příčinou potíží. Pak může být řešením jejich dočasné vysazení a nahrazení klasickými dioptrickými brýlemi

Jak dlouho to potrvá?

Problém se suchým okem může být krátkodobý. Pokud není příznakem nějakého většího problému se zrakem, obvykle odezní během dne. Stačí změnit prostředí, případně vykonat některý z jiných postupů, o kterých jsem se zmínil výše.

Jaké budou náklady?

Vypočtení nákladů na léčbu suchých očí nelze přesně stanovit. Mohou být nulové. V případě, že použijete tradiční řešení, tedy použijete oční kapky, pak vás jejich nákup vyjde až na několik set korun.

Účinným řešením může být například Sada na zrak, která v sobě zahrnuje rybí olej, přípravek s luteinem a zvlhčující oční kapky. Tuto sadu pořídíte za 654 Kč.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (3)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit lupénku?

Jak léčit lupénku?

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které …


Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Noční pomočování u dětí je zcela běžným problémem, který zejména u nejmenších děcek řeší snad každý rodič. Nemusí se přitom jednat rovnou o nemoc, obvykle totiž tento jev vzniká v důsledku toho, že děti ještě nemají dostatečně vyzrálé funkce močových cest. O sku…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

laholova vladimíra

pondělí, 25. duben 2016
22:47

muj spolupracovník má písek v očích a zatím nikdo z očních lékařů mu nepomohl a neví jak se problém vyléčí. Proto se ptám je možné písek v očích vyléčit? Poradte co má dělat a na koho se má obrátit. Děkuji. Laholová


Napsal: laholova vladimíra [Odpovědět]

Vendula

neděle, 15. květen 2016
14:06

Jednou z mnoha příčin, které způsobují suché oči, může být i autoimunitní onemocnění (můj případ). Je to nevyléčitelné a lze zmírnit pouze symptomy vhodnými lubrikačními kapkami (nejlépe bez konzervantů). Ty si musí každý nalézt sám, já jsem vyzkoušela snad všechny, které existují a osvědčily se mi následující: Hyal drop a Ocutein sensitive. (vhodné jsou i tbl. OCUTEIN jako jednorázová kůra 1 x ročně). Na noc jsou vhodné kapky gelové. Osobně nosím i kontaktní čočky, ale musím je často prokapávat.


Napsal: Vendula [Odpovědět]

J

čtvrtek, 4. srpen 2016
12:37

Jak jsem lecila suche oci ja...
1. Navstivila jsem ocniho lekare.
Oci vysetril konstatoval, ze jsou v poradku a doporucil koupit nejake! kapky na suche oci.
2. Navstivila jsem lekarnu, koupila kapky. Protialergicke
3. Navstivila jsem lekarnu, koupila kapky. Desinfekcni
4. Navstivila jsem lekarnu, koupila kapky. Bylinkove, prirodni.
5. Vsechny kapky stipaly, neucinkovaly, oci bolely.
6. Pani lekarnice konstatovala to, co me jiz rekla poprve, leky ktere by zabraly muze prodat jen na recept.
Zaver:
Pak jsem omarodila, hned rano a vickrat denne varila ca,Jj pytliky odkladala do hrnecku. Lina dojit i do koupelny jsem si s nima umyla oci. Pomohlo.
Od te doby rano, prip i pres den meju oci, vc. koutku pytliky od Raniho ev. Cejlonskeho caje.
Ostatni caje nezabray, bylinkove dokonce zhorsily.
Dnes pouzivam jen obcas, oci ok.


Napsal: J [Odpovědět]