Jak léčit lupénku?

6. květen 2014     komentáře (0)  742 objevných slov

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Zdroj: wikipedia.orgZdroj: wikipedia.org

Lupénka je kožním onemocnění, kterým je postiženo významné procento populace. Jen v České republice se týká více než 200 tisíc obyvatel. Trpí jím zejména dospělí lidé. Onemocnění se dá rozdělit na několik druhů.

Léčba dnes není stoprocentní, přestože dochází k postupnému zdokonalování metod. Kdo z vás trpí lupénkou, která se odborně nazývá psoriáza, ten by měl vědět, jakou dodržovat životosprávu a hygienu, aby se nemoc dále neprohlubovala.

Hlavní příčiny lupénky

Lupénka se hodně vyskytuje v důsledku genetických dispozic. To však zdaleka není jediný faktor.

Zde jsou další příčiny lupénky:

  • Zvýšený stres
  • Infekce kůže
  • Záněty
  • Špatná životospráva
  • Cukrovka
  • Používání nevhodných léků
  • Snížená obranyschopnost organismu
  • Špatná funkce štítné žlázy

Jak se lupénka projevuje?

Lupénku lze rozpoznat na první pohled. Dochází totiž ke změně barvy kůže.

Ložisková forma lupénky

Pokud jde o takzvanou ložiskovou lupénku, ta se projevuje tím, že je pokožka v určitých místech rudá, tvoří se na ní šupinky. Postihuje zejména oblasti horních končetin a záda.

Inverzní lupénka

Projevuje se typicky tím, že kůže je v postižené oblasti výrazně sušší nežli na ostatních částech těla. Objevuje se hlavně v oblasti třísel, dále pak také v okolí krku či v podpaží.

Puchýřkovitá forma lupénky

Jak už z názvu vyplývá, projevuje se vznikem puchýřků, a to hlavně na dlaních rukou a na nohách. Jde o nejvážnější formu tohoto onemocnění kůže. Často ji doprovází také vysoká horečka.

Jak léčit lupénku?

Léčba lupénky, jak už jsem zmínil v úvodu, není stoprocentně účinná. Při odborné léčbě lékaři nasazují kortikosteroidy, případně také antipsoriatika.

Co dělat při léčbě lupénky?

Kromě toho, že vám doktor při léčbě lupénky nasadí výše zmíněné léky, je dobré dodržovat určité zásady, a to ideálně neustále.

Pokud trpíte tímto kožním onemocnění, je dobré dbát na kvalitní životosprávu. Je nutné dodržovat správný pitný režim, pravidelný a vydatný spánek. Kromě toho se doporučuje například také laserová terapie.

Moderní studie ukazují, že na léčbu lupénky má kladný vliv také takzvaná kryoterapie. Jde o léčbu mrazem, kdy je tělo na krátký čas vystaveno extrémnímu chladu. To přispívá k lepšímu prokrvení pokožky a její vitalitě.

Jak dlouho to potrvá?

Léčba lupénky není natolik účinná, abyste se nemoci mohli zcela zbavit. Je tak v mnoha případech onemocněním na celý život. Člověk se s ním musí smířit, jinak se mohou dostavit třeba i psychické potíže, které jsou spojeny s tím, že vaše pokožka nemá přirozený vzhled.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které …

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Jak léčit epilepsii? Příznaky onemocnění

Epilepsie je závažným onemocněním, kterým trpí stále větší počet lidí. Projevuje se různě intenzivními záchvaty. Lze tuto nemoc léčit? A jaké jsou vlastně její příznaky?


Jak léčit noční pomočování u dětí?

Jak léčit noční pomočování u dětí?

Noční pomočování u dětí je zcela běžným problémem, který zejména u nejmenších děcek řeší snad každý rodič. Nemusí se přitom jednat rovnou o nemoc, obvykle totiž tento jev vzniká v důsledku toho, že děti ještě nemají dostatečně vyzrálé funkce močových cest. O sku…

Jak léčit impetigo: Příznaky a léčba kožního onemocnění

Jak léčit impetigo: Příznaky a léčba kožního onemocnění

Impetigo je kožním onemocněním. Není příliš časté, tudíž mnozí z vás nejspíše ani netuší, co je to vlastně za nemoc a jak se projevuje.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!