Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny

3. duben 2015     komentáře (0)  636 objevných slov

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších potravin.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších potravin.

Co je potravinová alergie?

Potravinovou alergii lze obecně označit jako nepřiměřenou reakci organismu člověka, respektive jeho imunitního systému. Pokud trpíte nesnášenlivostí k některé z potravin, vaše tělo ji není schopno běžně zpracovávat, neboť mu chybí k tomu důležitý enzym či jiná látka.

Příznaky

Alergie na potraviny má celou řadu příznaků, od viditelných až po „skryté“, které na první pohled nemusíte přímo s alergií spojovat.

Hlavní příznaky:

  • Kožní potíže– otoky, ekzémy, kopřivka
  • Dýchací potíže – rýma, zánět průdušek
  • Zažívací potíže – průjem, bolest břicha, zvracení, nadýmání, nechutenství

V ojedinělých případech se u potravinové alergie objevuje také anafylaktický šok. Pak musí přijít rychlá lékařská pomoc, jinak dochází k ohrožení života.

Jak léčit potravinovou alergii?

Potravinová alergie vás zpravidla provází již od dětství. Jen u málokdy se objevuje v dospělosti. V zásadě pro všechny alergie tohoto typu platí, že jedinou účinnou léčbou je vyhýbat se potravinám, na které jste alergičtí.

Jednoduchá rada, mnohdy ovšem velmi obtížně proveditelná. Dieta, kdy se po celý život máte vyhýbat například potravinám, jež obsahují lepek, může značně ztížit váš život a také přidělat starosti ohledně jídelníčku. Je třeba si na to zkrátka zvyknout.

Pokud vyvolá alergická reakce na potraviny anafylaktický šok, je nutná lékařská pomoc. Lékaři v tomto případě obvykle použijí antihistaminika, případně také aplikují adrenalinové injekce.

Nejčastější potravinové alergeny

  • Pšenice – V souvislosti s pšenicí se nejčastěji hovoří o celiakii, alergií na lepek. Někteří jedinci jsou však přímo alergičtí na pšenici, kdy jsou reakce přeci jen odlišné od reakcí celiaků.
  • Mléko – Alergie na mléko, respektive bílkovinu v něm obsaženou, se týká zejména malých dětí. U dospělých se vyskytuje jen ojediněle.
  • Ořechy – Ořechy patří k alergenům, které sice postihují jen necelé 1 procento populace, poměrně často však způsobují anafylaktický šok.
  • Sója – Spíše se projevuje u dětí předškolního věku.
  • Vejce – Drtivá většina alergií na vejce se týká dětí, jen zhruba čtvrtina z nich si ji přenese také dospělosti.

Prevence

První preventivní krok je vlastně součástí léčby – držte dietu, vyhýbejte se pokrmům, které danou potravinu obsahují. Musíte být ale mnohem opatrnější. Při nákupu potravin si důkladně čtěte složení, zda neobsahují daný alergen, byť ve stopovém množství.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit jarní alergii? + Prevence

Jak léčit jarní alergii? + Prevence

S příchodem jara mnozí z vás řeší zdravotní problémy v podobě alergií. Trpí jimi velká část populace, hovoří se o zhruba 10 – 15 procentech. Způsobují je především pyly rostlin, které v tomto období začínají kvést. Ke zmírnění příznaků se dá kromě léků využí…

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Senná rýma se stala problémem, který dnes trápí velkou část populace. Jedná se o onemocnění, které se dotýká osob všech věkových kategorií, děti a seniory nevyjímaje.


Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Jak léčit inkontinenci? + Cviky

Inkontinence je onemocněním, které se týká spíše žen, objevuje se však také u mužů. Projevuje se v jakémkoliv věku v dospělosti, u mladých i starších lidí. Vyskytuje se až u poloviny žen. Je to nemoc, která se dá léčit, k léčbě přitom pomohou i jednoduché cviky, které …

Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie

Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie

Poruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba sp…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!