Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny
3. duben 2015 Roman Beneš komentáře (0) 636 objevných slovV jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších potravin.
V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších potravin.
- Co je potravinová alergie
- Příznaky
- Jak léčit potravinovou alergii
- Nejčastější potravinové alergeny
- Prevence
Co je potravinová alergie?
Potravinovou alergii lze obecně označit jako nepřiměřenou reakci organismu člověka, respektive jeho imunitního systému. Pokud trpíte nesnášenlivostí k některé z potravin, vaše tělo ji není schopno běžně zpracovávat, neboť mu chybí k tomu důležitý enzym či jiná látka.
Příznaky
Alergie na potraviny má celou řadu příznaků, od viditelných až po „skryté“, které na první pohled nemusíte přímo s alergií spojovat.
Hlavní příznaky:
- Kožní potíže– otoky, ekzémy, kopřivka
- Dýchací potíže – rýma, zánět průdušek
- Zažívací potíže – průjem, bolest břicha, zvracení, nadýmání, nechutenství
V ojedinělých případech se u potravinové alergie objevuje také anafylaktický šok. Pak musí přijít rychlá lékařská pomoc, jinak dochází k ohrožení života.
Jak léčit potravinovou alergii?
Potravinová alergie vás zpravidla provází již od dětství. Jen u málokdy se objevuje v dospělosti. V zásadě pro všechny alergie tohoto typu platí, že jedinou účinnou léčbou je vyhýbat se potravinám, na které jste alergičtí.
Jednoduchá rada, mnohdy ovšem velmi obtížně proveditelná. Dieta, kdy se po celý život máte vyhýbat například potravinám, jež obsahují lepek, může značně ztížit váš život a také přidělat starosti ohledně jídelníčku. Je třeba si na to zkrátka zvyknout.
Pokud vyvolá alergická reakce na potraviny anafylaktický šok, je nutná lékařská pomoc. Lékaři v tomto případě obvykle použijí antihistaminika, případně také aplikují adrenalinové injekce.
Nejčastější potravinové alergeny
- Pšenice – V souvislosti s pšenicí se nejčastěji hovoří o celiakii, alergií na lepek. Někteří jedinci jsou však přímo alergičtí na pšenici, kdy jsou reakce přeci jen odlišné od reakcí celiaků.
- Mléko – Alergie na mléko, respektive bílkovinu v něm obsaženou, se týká zejména malých dětí. U dospělých se vyskytuje jen ojediněle.
- Ořechy – Ořechy patří k alergenům, které sice postihují jen necelé 1 procento populace, poměrně často však způsobují anafylaktický šok.
- Sója – Spíše se projevuje u dětí předškolního věku.
- Vejce – Drtivá většina alergií na vejce se týká dětí, jen zhruba čtvrtina z nich si ji přenese také dospělosti.
Prevence
První preventivní krok je vlastně součástí léčby – držte dietu, vyhýbejte se pokrmům, které danou potravinu obsahují. Musíte být ale mnohem opatrnější. Při nákupu potravin si důkladně čtěte složení, zda neobsahují daný alergen, byť ve stopovém množství.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!