Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie
9. listopad 2015 Roman Beneš komentáře (0) 606 objevných slovPoruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba spočívá nejen v odborné pomoci, existují i doporučené postupy, které byste v případě dyslexie, dysgrafie a dalších poruch učení měli s dítětem absolvovat i doma.
Poruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba spočívá nejen v odborné pomoci, existují i doporučené postupy, které byste v případě dyslexie, dysgrafie a dalších poruch učení měli s dítětem absolvovat i doma.
Co je porucha učení?
Poruch učení se rozeznává několik. Mezi nejčastější patří dyslexie a dysgrafie. Obecně se dají popsat tak, že dětský mozek obtížněji zpracovává některé informace, které se mu dostávají. Vyskytují se i u dětí, které jsou jinak vysoce inteligentní.
Hlavní příčiny poruch učení a rizikové faktory
- Poranění hlavy
- Předčasný porod dítěte
- Užívání návykových látek během těhotenství
- Mozková infekce dítěte
Druhy poruch učení a jejich projevy
Dyslexie
Dyslexie je poruchou, která se týká schopnost naučit se číst. Dítě, které jí trpí, čte hůře nežli ostatní v jeho věku. Má problém s porozuměním textů, ale i s jejich samotným čtením. Čtení a porozumění textu pak trvá déle.
Hlavní projevy
- Pomalé čtení
- Vynechávání slov
- Neporozumění čtenému textu
- Malá slovní zásoba
Dysgrafie
Druhou nejčastější poruchou učení je dysgrafie. V tomto případě si dítě především nepamatuje, jaké jsou správné tvary jednotlivých písmen. Charakteristickým příznakem je i špatné dodržování výšky písma, což je často způsobené také špatným držením psacího nástroje. Dysgrafie je způsobena zhoršenou motorikou a koordinací pohybů.
Hlavní projevy
- Zaměňování tvarově podobných písmen
- Neschopnost zapamatovat si tvary písmen
- Neuspořádaný vzhled písmen a slov
Kromě těchto 2 nejčastějších poruch učení se rozeznávají i některé další, například dyspraxie, dyskalkulie, dismúzie.
Postup léčby poruch učení
V první řadě je potřeba zdůraznit, že dysgrafii i dyslexii je nutné léčit na odborné bázi. V opačném případě se dítě jen těžko s poruchou vyrovná, což mu ztíží nejen učení, ale i praktický život.
Ke zmírnění poruch však můžete přispět jako rodiče i doma. Především je nutné striktně dodržovat veškerá doporučení a návody, které vám nastíní v pedagogických poradnách a odborných zařízeních.
Dítěti při učení věnujte zvýšenou péči. Na dítě během učení netlačte, neuvádějte ho do stresu, buďte trpěliví. Během domácího učení a plnění školních úkolů dělejte častější pauzy, učení má být spíše kratší. Ač se dítěti nedaří, snažte se ho neustále povzbuzovat.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!