Jak poznat a léčit poruchy učení? Projevy dyslexie a dysgrafie
9. listopad 2015 Roman Beneš komentáře (0) 606 objevných slovPoruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba spočívá nejen v odborné pomoci, existují i doporučené postupy, které byste v případě dyslexie, dysgrafie a dalších poruch učení měli s dítětem absolvovat i doma.
Poruchy učení má v dnešní době poměrně značné procento dětí. Projevují se už od útlého věku, kdy dítě začíná navštěvovat první ročníky základní školy. Pro vás jako rodiče, ale i pro vyučující je důležité včas rozpoznat, že dítě tyto problémy má. Léčba spočívá nejen v odborné pomoci, existují i doporučené postupy, které byste v případě dyslexie, dysgrafie a dalších poruch učení měli s dítětem absolvovat i doma.
Co je porucha učení?
Poruch učení se rozeznává několik. Mezi nejčastější patří dyslexie a dysgrafie. Obecně se dají popsat tak, že dětský mozek obtížněji zpracovává některé informace, které se mu dostávají. Vyskytují se i u dětí, které jsou jinak vysoce inteligentní.
Hlavní příčiny poruch učení a rizikové faktory
- Poranění hlavy
- Předčasný porod dítěte
- Užívání návykových látek během těhotenství
- Mozková infekce dítěte
Druhy poruch učení a jejich projevy
Dyslexie
Dyslexie je poruchou, která se týká schopnost naučit se číst. Dítě, které jí trpí, čte hůře nežli ostatní v jeho věku. Má problém s porozuměním textů, ale i s jejich samotným čtením. Čtení a porozumění textu pak trvá déle.
Hlavní projevy
- Pomalé čtení
- Vynechávání slov
- Neporozumění čtenému textu
- Malá slovní zásoba
Dysgrafie
Druhou nejčastější poruchou učení je dysgrafie. V tomto případě si dítě především nepamatuje, jaké jsou správné tvary jednotlivých písmen. Charakteristickým příznakem je i špatné dodržování výšky písma, což je často způsobené také špatným držením psacího nástroje. Dysgrafie je způsobena zhoršenou motorikou a koordinací pohybů.
Hlavní projevy
- Zaměňování tvarově podobných písmen
- Neschopnost zapamatovat si tvary písmen
- Neuspořádaný vzhled písmen a slov
Kromě těchto 2 nejčastějších poruch učení se rozeznávají i některé další, například dyspraxie, dyskalkulie, dismúzie.
Postup léčby poruch učení
V první řadě je potřeba zdůraznit, že dysgrafii i dyslexii je nutné léčit na odborné bázi. V opačném případě se dítě jen těžko s poruchou vyrovná, což mu ztíží nejen učení, ale i praktický život.
Ke zmírnění poruch však můžete přispět jako rodiče i doma. Především je nutné striktně dodržovat veškerá doporučení a návody, které vám nastíní v pedagogických poradnách a odborných zařízeních.
Dítěti při učení věnujte zvýšenou péči. Na dítě během učení netlačte, neuvádějte ho do stresu, buďte trpěliví. Během domácího učení a plnění školních úkolů dělejte častější pauzy, učení má být spíše kratší. Ač se dítěti nedaří, snažte se ho neustále povzbuzovat.

Autor: Roman Beneš
Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!