Jak léčit jarní alergii? + Prevence
27. březen 2015 Roman Beneš komentáře (0) 697 objevných slovS příchodem jara mnozí z vás řeší zdravotní problémy v podobě alergií. Trpí jimi velká část populace, hovoří se o zhruba 10 – 15 procentech. Způsobují je především pyly rostlin, které v tomto období začínají kvést. Ke zmírnění příznaků se dá kromě léků využít také přírodních bylinek. Nezanedbatelnou roli by však měla hrát také prevence.
S příchodem jara mnozí z vás řeší zdravotní problémy v podobě alergií. Trpí jimi velká část populace, hovoří se o zhruba 10 – 15 procentech. Způsobují je především pyly rostlin, které v tomto období začínají kvést. Ke zmírnění příznaků se dá kromě léků využít také přírodních bylinek. Nezanedbatelnou roli by však měla hrát také prevence.
Co je jarní alergie?
Jarní alergie je způsobena pyly větroplašných rostlin. V našich končinách mezi alergeny patří zejména bříza, dále pak také olše a bukovité stromy – buk, kaštanovník a dub. V neposlední řadě však alergii může vyvolat také například líska. Zapomenout nesmím ani na jehličnany, které vyvolávají alergické reakce zejména v období dubna a května.
Alergie na pyly je vlastně reakcí organismu po jejich vdechnutí.
Příznaky jarní alergie
Mezi charakteristické příznaky, podle nichž poznáte, že máte alergii na pyly, patří zejména tyto:
- Rýma
- Slzení očí
- Pálení očí
- Obtížné dýchání
Obvykle dochází ke kombinace těchto příznaků.
Postup léčby
V první řadě je nutné si uvědomit, že alergie na pyl může být poměrně závažná, pokud se neléčí. V nejhorších případech se u člověka projeví silné potíže spojené s dýchacím ústrojím. Nezřídka kdy v souvislosti s neléčenou alergií propukne astma.
Odborná léčba
Právě z tohoto důvodu je vhodné navštívit lékaře. Obvykle se podávají antihistaminika. K dostání jsou také volně dostupné léky, které zakoupíte v lékárnách. Jedním ze způsobů, jak se léčí jarní alergie, je imunoterapie. V zásadě jde o to, že jste naočkováni alergenem. Tělo si díky tomu začne vytvářet protilátky a stává se tak odolnějším.
Domácí léčba
Při alergii je důležité, abyste měli dostatečně vlhkou sliznici. Pak totiž dochází ke snadnějším odbourávání alergenních látek z nosu. Typickým příkladem, jak docílit zvlhčení sliznice, je použití nosních sprejů.
Z vyloženě přírodních „pomůcek“, které doma můžete vyzkoušet při potížích s alergií, jmenuji tyto dvě:
- Med – Konzumace několika lžiček medu z rostliny, která vám způsobuje potíže, působí vlastně jako prevence. Tělo si díky tomu zvykne, stane se odolnější, vytvoří si protilátky.
- Jablečný ocet – Konzumace jablečného octa přispívá ke zklidnění zánětu dýchacích cest a pročištění nosu. Stačí si dát po ránu jednu až dvě deci. Vzhledem k tomu, že vám asi samotný ocet nebude příliš chutnat, smíchejte jej v poměru 1:1 s čistou vodou, nebude pak tak trpký. Pijte jej pomalu.
Prevence
Pokud trpíte alergiemi, měli byste především dodržovat všechny zásady správné hygieny. To znamená především důkladné mytí rukou, ale například také pravidelnou výměnu oblečení. Právě na něm totiž mohou ulpít alergenní částice, jež alergii způsobují.
Snažte se vyhýbat prostředí, v němž hrozí kontakt s alergeny. Praktické je také sledovat vývoj pylové situace. Informace dnes není problém sehnat na internetu.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!