Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

30. říjen 2013     komentáře (1)  853 objevných slov

Senná rýma se stala problémem, který dnes trápí velkou část populace. Jedná se o onemocnění, které se dotýká osob všech věkových kategorií, děti a seniory nevyjímaje.

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčitCo je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Senná rýma se stala problémem, který dnes trápí velkou část populace. Jedná se o onemocnění, které se dotýká osob všech věkových kategorií, děti a seniory nevyjímaje.

Co je senná rýma?

Jedná se o onemocnění, které vyvolává zánět dýchacích cest. Rovněž postihuje sliznici nosu a také oči. Člověk, u něhož je senná rýma diagnostikována, má dýchací potíže během zvýšeného výskytu pylu či jiných látek v ovzduší.

Senná rýma postihuje osoby, které mají sníženou imunitu. Látky, které jsou jinak v běžném množství pro zdravého člověka neškodné a nezpůsobují mu žádné zdravotní komplikace, u nemocného sennou rýmou vyvolávají záněty dýchacích cest.

Příznaky senné rýmy

Plný nos

Pylová alergie, jak se také běžně senné rýmě říká, se projevuje několika způsoby. Nečastěji mají postižení jedinci plný a ucpaný nos, což je do značné míry podobné jako v případě klasické rýmy a nachlazení.

Zarudlé oči

Kromě toho se však senná rýma projevuje také na očích. Ty svědí, mohou také pobolívat, nezřídka kdy se objevují i další příznaky, zejména v podobě zarudlých očních spojivek a slzení očí.

Smrkání a kýchání

Doprovodným jevem je pak nutnost častého smrkání, což úzce souvisí s plným a ucpaným nosem. Člověk v důsledku dýchacích potíží také častěji kýchá.

Co způsobuje sennou rýmu?

Člověk, který je náchylný na sennou rýmu, trpí zejména v období, kdy je v ovzduší zvýšený výskyt pylových částic. Typicky tak největší potíže nastávají od počátku jara až do konce června, kdy je pylové období u stromů a trávy.

Sennou rýmu dále způsobuje i zvýšený výskyt plísní a hub, což je pro změnu nejvíce patrné koncem letního období.

Jak léčit sennou rýmu?

Léky

V lékárnách se dá pořídit poměrně velké množství léků, nejčastěji v podobě nosních kapek a sprejů. Pomáhá také předepsání antihistaminik a steroidů.

Domácí léčba

Kromě odborné léčby a předepsání léků je možné snížit příznaky senné rýmy i domácí léčbou. V období, kdy je pylová sezona, proto zvyšte přísun vitamínů v podobě ovoce a zeleniny. Z ní jsou vhodné kupříkladu cibule, česnek, okurky či zelí.

Z ovoce je vhodné využívat sezonní plody, tedy například švestky, jablka atd. Doporučuje se také přechod na veganskou dietu.

Další možností je léčba pomocí bylinek. Sennou rýmu dokáže potlačovat třeba čaj z kopřivy, pampelišky či lékořice. Ty stačí vždy spařit, nechat několik minut vylouhovat a konzumovat po několika šálcích denně, po dobu tří až pěti týdnů.

Prevence proti senné rýmě

Senná rýma je zapříčiněna kontaktem s alergeny. Proto je potřeba se jim vyhnout, a to zejména v době, kdy je pylová sezona. Je přitom nutné zjistit, jaký alergen u vás sennou rýmu vyvolává.

Během pylové sezony omezte větrání, aby se do vaší domácnosti alergeny nedostaly ve větším množství, než je zdrávo.

Doporučováno je také nošení slunečních brýlí, která zabrání přímému kontaktu očí s pylem, sníží se tak riziko jejich otékání, svědění a bolesti. Dále je vhodné se častěji sprchovat, díky pobytu ve sprše z těla smyjete alergenní látky.

V neposlední řadě je lidem, kteří trpí sennou rýmou, doporučeno omezit kouření, nejlépe se tohoto zlozvyku nadobro zbavit.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.

Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.


Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky. Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních…

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Lucie

čtvrtek, 6. listopad 2014
19:28

Manžel trpí prakticky od mala na alergie...smrká,frká,teče mu každý rok z očí ...je to fakt nepříjemné...na ucpaný nos a na jeho pročištění má nejraději nosní sprej Quixx,když mu začne sezóna,nedá bez něj ani ránu...má ho pořád při sobě a dle potřeby si stříkne,sprej je nenávykový a přírodní :o)


Napsal: Lucie [Odpovědět]