Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky
5. listopad 2014 Roman Beneš komentáře (0) 796 objevných slovZná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.
Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.
Co je zácpa?
Zácpu lze jednoduše popsat jako zdravotní problém, při němž nejste schopni delší dobu vyprázdnit stolici. Pokud k tomu nedošlo už více jak 3 – 4 dny, je na místě začít problém řešit.
Příčiny zácpy
Příčina zácpy tkví hlavně v aktuální špatné funkci tlustého střeva. Dochází totiž k zúžení střevní trubice. Stolice se pak nemůže dostat ven, případně je její vyprazdňování velmi obtížné a bolestivé.
K zácpě dochází především vlivem špatných stravovacích návyků a nedodržování pitného režimu. Kromě toho může být onemocnění způsobeno také záněty střev, tvorbou hemeroidů, případně i zdravotními potížemi, které se týkají dalších orgánů, například močového měchýře.
Prevence
Zásadním preventivním opatřením je dostatečný příjem tekutin. Mějte na paměti, že by dospělá osoba měla vypít minimálně 2 litry tekutin denně. Svoji roli sehrává rovněž přísun vlákniny. Do svého jídelníčku nezapomeňte zařadit ovoce a zeleninu. Strava musí být vyvážená, pestrá a také pravidelná.
Zácpa se projevuje nejenom neschopností vyprázdnit stolici, ale také dalšími průvodními znaky. Zejména jde o nadýmání. Postupem času se pak přidávají také bolesti břicha a plynatost. V pokročilejším stadiu se mohou objevit také bolesti hlavy, migréna a celková fyzická únava.
Postup léčby zácpy
Pokud jde o zácpu jednorázovou, která se u vás objeví náhled, poměrně snadno ji vyřešíte pomocí projímadel. Ta lze aplikovat ve formě speciálních čípků, případně kapek. Důležité je dobré zavodnění organismu. K lepšímu vyprazdňování stolice přispívá také zvýšená konzumace minerálky, vcelku dobře pak pomáhá také pití čaje.
V okamžiku, kdy zácpa trvá déle, případně vás trápí častěji, je už na místě vše konzultovat s lékaři, kteří odhalí pravou příčinu a zjistí, zda není vyvolávána ve spojitosti s jiným, závažnějším onemocněním.
Ke stimulaci vylučování stolice lze koupit také speciální doplňky stravy, které přispívají k navrácení rovnováhy organismu a střev.
Co je potřeba
- Pravidelná a vydatná strava
- Správný pitný režim
Jak dlouho to potrvá?
Zácpa obvykle trvá maximálně pár dní. Čím dříve nasadíte projímadla či jiné prostředky, tím rychleji se potíží s vyprazdňováním stolice zbavíte. Opět je na místě podotknout, že při vážnějších a déle trvajících projevech je vhodné navštívit lékaře.
Jaké budou náklady?
Náklady na léčbu „běžné“ zácpy jsou prakticky nulové. Pokud hodláte nasadit projímadla ve formě speciálních přípravků, které se prodávají v obchodech, připravte si zhruba 100 Kč. Zhruba takovouto částku stojí oblíbené projímadlo Gutalax ve formě kapek, k dostání jsou od stejné značky také čípky.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!