Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

5. listopad 2014     komentáře (0)  796 objevných slov

Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.

Jak léčit zácpu? Prevence a příznakyJak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.

Co je zácpa?

Zácpu lze jednoduše popsat jako zdravotní problém, při němž nejste schopni delší dobu vyprázdnit stolici. Pokud k tomu nedošlo už více jak 3 – 4 dny, je na místě začít problém řešit.

Příčiny zácpy

Příčina zácpy tkví hlavně v aktuální špatné funkci tlustého střeva. Dochází totiž k zúžení střevní trubice. Stolice se pak nemůže dostat ven, případně je její vyprazdňování velmi obtížné a bolestivé.

K zácpě dochází především vlivem špatných stravovacích návyků a nedodržování pitného režimu. Kromě toho může být onemocnění způsobeno také záněty střev, tvorbou hemeroidů, případně i zdravotními potížemi, které se týkají dalších orgánů, například močového měchýře.

Prevence

Zásadním preventivním opatřením je dostatečný příjem tekutin. Mějte na paměti, že by dospělá osoba měla vypít minimálně 2 litry tekutin denně. Svoji roli sehrává rovněž přísun vlákniny. Do svého jídelníčku nezapomeňte zařadit ovoce a zeleninu. Strava musí být vyvážená, pestrá a také pravidelná.

Zácpa se projevuje nejenom neschopností vyprázdnit stolici, ale také dalšími průvodními znaky. Zejména jde o nadýmání. Postupem času se pak přidávají také bolesti břicha a plynatost. V pokročilejším stadiu se mohou objevit také bolesti hlavy, migréna a celková fyzická únava.

Postup léčby zácpy

Pokud jde o zácpu jednorázovou, která se u vás objeví náhled, poměrně snadno ji vyřešíte pomocí projímadel. Ta lze aplikovat ve formě speciálních čípků, případně kapek. Důležité je dobré zavodnění organismu. K lepšímu vyprazdňování stolice přispívá také zvýšená konzumace minerálky, vcelku dobře pak pomáhá také pití čaje.

V okamžiku, kdy zácpa trvá déle, případně vás trápí častěji, je už na místě vše konzultovat s lékaři, kteří odhalí pravou příčinu a zjistí, zda není vyvolávána ve spojitosti s jiným, závažnějším onemocněním.

Ke stimulaci vylučování stolice lze koupit také speciální doplňky stravy, které přispívají k navrácení rovnováhy organismu a střev.

Co je potřeba

  • Pravidelná a vydatná strava
  • Správný pitný režim

Jak dlouho to potrvá?

Zácpa obvykle trvá maximálně pár dní. Čím dříve nasadíte projímadla či jiné prostředky, tím rychleji se potíží s vyprazdňováním stolice zbavíte. Opět je na místě podotknout, že při vážnějších a déle trvajících projevech je vhodné navštívit lékaře.

Jaké budou náklady?

Náklady na léčbu „běžné“ zácpy jsou prakticky nulové. Pokud hodláte nasadit projímadla ve formě speciálních přípravků, které se prodávají v obchodech, připravte si zhruba 100 Kč. Zhruba takovouto částku stojí oblíbené projímadlo Gutalax ve formě kapek, k dostání jsou od stejné značky také čípky.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Svrab je dnes už spíše výjimečným úkazem, který se v České republice objevuje každý rok jen u několika set lidí. Jde o kožní onemocnění, které souvisí se špatnými hygienickými návyky. Ve chvíli, kdy se u vás objeví jeho příznaky, je nezbytně nutné navštívit lékaře.…

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Surfování na internetu dnes už nedílně patří k našemu životu, někteří z nás jej dokonce používají nejen ve volných chvílích, ale také v zaměstnání. Pokud na něm ale trávíte příliš mnoho času, můžete se stát závislými. Jaké jsou příznaky závislosti na internetu …


Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!