Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

8. říjen 2014     komentáře (1)  1032 objevných slov

Surfování na internetu dnes už nedílně patří k našemu životu, někteří z nás jej dokonce používají nejen ve volných chvílích, ale také v zaměstnání. Pokud na něm ale trávíte příliš mnoho času, můžete se stát závislými. Jaké jsou příznaky závislosti na internetu a jak se dá tato závislost léčit?

Jak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevenceJak léčit závislost na internetu? Příznaky a prevence

Surfování na internetu dnes už nedílně patří k našemu životu, někteří z nás jej dokonce používají nejen ve volných chvílích, ale také v zaměstnání. Pokud na něm ale trávíte příliš mnoho času, můžete se stát závislými. Jaké jsou příznaky závislosti na internetu a jak se dá tato závislost léčit?

Příznaky

Závislost na internetu lze rozeznat podle několika příznaků. Ve chvíli, kdy zjistíte, že se u vás jeden či více z nich projevuje, je na čase udělat změnu. V opačném případě může mít mnohahodinové vysedávání u počítače neblahé následky ve vašem osobním i profesním životě.

Internet se stává středobodem vašeho života

Prvotním příznakem závislosti na internetu je okamžik, kdy si bez něj neumíte představit ani jeden den, jste online v každé volné chvilce, a to nejen u počítače, ale také například přes mobilní telefon. Internet se zkrátka stává středobodem celého vašeho života.

Dochází ke změnám ve vašem chování

Tím, že na internetu trávíte příliš mnoho času, začne to ovlivňovat vaše chování. Lidé, kteří tímto typem závislosti trpí, bývají dříve či později laxní. Chodí pozdě na schůzky, zaspávají do práce či do školy, odkládají důležité záležitosti na pozdější dobu.

Hůře komunikujete s okolím

Typickým příznakem závislosti na internetu je také zhoršení komunikace s okolím. Tím, že celé hodiny a dny vysedáváte u počítače, ztrácíte osobní kontakt se svými přáteli i rodinou.

Mění se vaše nálada

Příliš časté používání počítače, který je online, vám může postupně měnit i náladu. Pakliže jste na internetu, cítíte se uvolnění a klidní. Jakmile jej však nemáte k dispozici, rázem jste nervózní, smutní a podráždění. Někdy se dokonce objevuje syndrom vyhoření.

Při nedostupnosti internetu máte absťák

Závislosti se projevuje také podobně jako například u některých návykových látek. Na internet si stále více zvykáte a potřebujete na něm trávit stále více času. V okamžiku, kdy nejste online, pociťujete něco jako abstinenční příznaky. Přestat nadužívat internet je pak těžké, stejně tak jako například v momentě, kdy chcete přestat kouřit.

Prevence

Abyste se nestali závislými na internetu, je důležité mít neustále na paměti některé zásady, kterých je třeba se držet.

Stanovte si maximální dobu, po kterou budete online. Ve volném čase se snažte dělat i jiné věci – sportovat, relaxovat, číst si. Pomohou i obyčejné pravidelné procházky.

Důležitým preventivním opatřením je umět naložit jinak s volným časem. V případě, že se nechcete stát závislými na internetu, případně už pociťujete prvotní příznaky, plánujte si, co budete každý den dělat. Tento plán pak poctivě dodržujte.

Nevyhýbejte se svému okolí. V okamžiku, kdy vás někdo pozve ven na procházku, do společnosti či třeba na tenis, vypněte počítač a jděte.

Dobrou prevencí proti tomuto relativně novému druhu závislosti je také fyzická činnost a námaha.

Pakliže už potřebujete pracovat s počítačem, pak zkuste být offline, odpojte se od internetu, je-li to možné.

Léčba závislosti na internetu

Léčba závislosti, která vás ještě zcela nepohltila, spočívá v dodržování výše zmíněných preventivních opatření.

Základní pravidla:

  • Stanovení si maximálního času setrvání na internetu
  • Dostatek pohybu a jiných volnočasových aktivit
  • Používání počítače jen v nezbytných chvílích (při plnění úkolů v práci apod.)
  • Občasný počítačový půst v řádech dnů a týdnů
  • Dostatek odpočinku
  • Pravidelná relaxace
  • Uvědomění si duchovních hodnot

V případě, že vás svět internetu již zcela pohltil a ovlivňuje vaši každodenní činnost, povinnost a osobní vztahy, je na čase kontaktovat odborníky. Stejně jako v případě jiných druhů závislostí může pomoci spolupráci s psychologem nebo psychiatrem.

Závěrem bych zdůraznil, že závislost na internetu postihuje zejména mladou generaci, a to i děti ve školním věku. V případě, že rozpoznáváte na svých dětech příznaky závislosti, je vyhledání odborné pomoci o to důležitější.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Jak léčit svrab: Příznaky a prevence

Svrab je dnes už spíše výjimečným úkazem, který se v České republice objevuje každý rok jen u několika set lidí. Jde o kožní onemocnění, které souvisí se špatnými hygienickými návyky. Ve chvíli, kdy se u vás objeví jeho příznaky, je nezbytně nutné navštívit lékaře.…

Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Jak léčit zácpu? Prevence a příznaky

Zná to snad každý z vás. Přijdete na toaletu, a přestože máte střeva doslova nacpaná k prasknutí, nemůžete ze sebe nic vydat. Zácpa je poměrně častým problémem, s nímž se však dá poměrně rychle a účinně skoncovat, a to pomocí několika metod.


Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Jak léčit bércové vředy? Příznaky a prevence

Bércový vřed je onemocněním, které není tak časté. Trpí jím zejména starší lidé, zhruba od věku 50 let. Jedná se o nemoc dlouhodobějšího rázu, která se navíc u pacientů může objevovat opakovaně.

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Jak poznat příznaky žloutenky? + Prevence

Žloutenka patří k málo častým, o to však mnohdy závažnějším onemocněním. Její příznaky na sobě můžete spatřit sami. V případě, že máte podezření na nemoc, okamžitě kontaktujte lékaře, domácí léčba rozhodně nepostačí.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Jaroslava Zbytowska

neděle, 12. březen 2017
18:56

Dobrý den podle toho jak popisujete příznaky tak se to projevuje u manžela začíná být hrubý dokonce mě i napadl nekomunikuje všichni mu ubližují radši si s někým vypisuje SMS na internetu hraje bezpočet her bohužel jsem se mu podívala do tel. dělá mu moc dobře když se litujete a je litovan od opačného pohlaví nevím si rady ani že synem nemluví občas odejde prostě podle něj mu všichni ubližujeme a hlavně si nepřizná že je závislý co dělat je mu 55 je svéprávny jak ho donutit k léčbě moc děkuji za odpověď Zbytowska


Napsal: Jaroslava Zbytowska [Odpovědět]