Jak léčit astma? Prevence proti astmatu

13. říjen 2013     komentáře (0)  921 objevných slov

Astmatem trpí v České republice poměrně značná část populace, přičemž počet postižených osob neustále přibývá. Jedná se chronické onemocnění, kdy dochází k zánětu průduškové sliznice. Tím, že sliznice otéká, dochází ke zhoršení dýchání.

Jak léčit astma? Prevence proti astmatuJak léčit astma? Prevence proti astmatu

Astmatem trpí v České republice poměrně značná část populace, přičemž počet postižených osob neustále přibývá. Jedná se chronické onemocnění, kdy dochází k zánětu průduškové sliznice. Tím, že sliznice otéká, dochází ke zhoršení dýchání.

Příčiny astmatu

Astma je do značné míry otázkou dědičných dispozic. Způsobuje jej však především přecitlivělost na určité látky, které zdravému člověku nevadí. Klasicky je astmatický záchvat vyvolán prostředím, kde je zvýšený výskyt pylu, prachových částic, plísní či roztočů.

Odborná léčba astmatu

Kortikoidní hormony

Pokud se u vás projevují dýchací potíže, je potřeba zajít k lékaři. Zjistí-li, že za problémy stojí právě astma, nasadí vám potřebné léky, které toto onemocnění dokáží tlumit. Jedná se zejména o kortikoidní hormony.

Ty se aplikují inhalací, která je účinnou a také bezpečnou formou. K léčbě, respektive tlumení astmatu se používají přístrojové inhalátory, případně sprejové dávkovače.

Léky

Kromě toho lékaři předepisují také preventivní léky, které postižený jedinec bere i v době, kdy nemá žádné potíže. Působí jako ochrana dýchacích cest.

Je nutné říci, že astma se nedá zcela vyléčit, pouze se dají minimalizovat jeho projevy. Alergické reakce pak nejsou tak nebezpečné a člověku nemoc nebrání v běžných činnostech.

Fyzioterapie

Jedním ze způsobů léčby je také fyzioterapie, díky níž se zejména astmatici „začátečníci“ učí, jak správně dýchat.

Léčebné pobyty

K léčbě astmatu je vhodné častěji vyrážet do přímořských oblastí, stejně tak na dýchací cesty působí pozitivně i pobyt v jeskynních či vyšších nadmořských výškách.

V neposlední řadě zde existují specializovaná lázeňská centra, která jsou přímo zaměřeny na problémy s dýchacím ústrojím, tedy i na léčbu astmatu.

Domácí léčba

Pokud vás přepadne astmatický záchvat, dá se minimalizovat například tím, že si na šíji pustíte proud ledové vody, a to asi na dobu jedné minuty.

Jako výborný „lék“ na astma působí česnek, který se ostatně k těmto účelům využívá již odnepaměti. Stačí vzít stroužek česneku, zalít jej sklenicí horké vody, pořádně rozmixovat a vypít. Látky, které jsou v česneku obsaženy, přispívají ke snížení tvorby hlenů v dýchacích cestách. Člověku se tak lépe dýchá.

Prevence

Nekouřit

Pokud trpíte dýchacími potížemi jakéhokoliv druhu, je samozřejmě nutné se zbavit zlozvyku kouření. Cigarety obsahují neskutečně velké množství látek, které mají negativní účinky (nejen) na dýchací ústrojí člověka.

Správné klima v domácnosti

Doma si vytvořte klima o správné teplotě a vlhkosti. Tím předejdete dýchacím potížím. V místnostech by měla být teplota ideálně kolem 20 stupňů Celsia a vlhkost zhruba 50%. Je vhodné si pořídit zvlhčovače, případně pak odvlhčovače vzduchu.

Čisté prostředí

Žádnému astmatikovi nedodá, pokud bude mít doma prašné prostředí. Dbejte tak na pravidelný a pečlivý úklid, aby se u vás doma nevyskytovalo příliš velké množství prachu, pylu a nedošlo zde k množení roztočů a plísní.

Dechová cvičení

Pravidelná dechová cvičení provozuje každý den, a to i několikrát.

Příkladem budiž cvik, kdy si stoupnete, dlaně rukou položíte na ramena a lokty dáte k sobě. Během nádechu budete lokty oddalovat a při výdechu naopak přibližovat k sobě.

Nošení vhodné oblečení

Astmatici by se měli vyhýbat oblečení, které je vyrobeno ze syntetických materiálů, v nichž vzniká statická elektřina. Ta totiž přitahuje prachové částice.

Zdravá strava

U lidí, kteří jsou citliví na alergie, je doporučeno omezit potraviny, které mohou obsahovat alergeny. Jedná se kupříkladu o mléčné výrobky, vejce či ryby.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Ideální je, pokud můžete bydlet ve zdravém prostředí někde na venkově. Pokud nikoliv, je třeba častěji vyrážet do přírody, do hor či k moři.

Nepěstujte kvetoucí rostliny

Pokud trpíte astmatem, je lepší se vyhnout pěstování rostlin, které kvetou. Mohou totiž způsobit alergické reakce.


Hodnocení

2.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Jak léčit spalničky a jaká je prevence proti vzniku spalniček?

Spalničky jsou onemocněním, které postihuje malé děti ve věku kolem 5 let. V menší míře se pak mohou objevit také u starších dětí a teenagerů. Jedná se o nakažlivé infekční onemocnění, které je poměrně snadno léčitelné.

Jak léčit zarostlé nehty? Prevence proti zarůstání nehtů na nohou a rukou

Jak léčit zarostlé nehty? Prevence proti zarůstání nehtů na nohou a rukou

Zarostlé nehty jsou problémem, který trápí hlavně lidi v mladším věku. Objevuje se zejména u prstů na nohou, méně často se pak zarostlé nehty objevují také na rukou. Jak vyřešit potíže se zarostlým nehtem a jaká jsou možná preventivní opatření?


Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Kaz v zubu je problémem, který během života postihne snad každého z nás. Příčinou jeho vzniku může být nedostatečná a nekvalitní ústní hygiena, špatné stravovací návyky, genetické dispozice, ale také například i malá produkce slin.

Jak léčit jarní alergii? + Prevence

Jak léčit jarní alergii? + Prevence

S příchodem jara mnozí z vás řeší zdravotní problémy v podobě alergií. Trpí jimi velká část populace, hovoří se o zhruba 10 – 15 procentech. Způsobují je především pyly rostlin, které v tomto období začínají kvést. Ke zmírnění příznaků se dá kromě léků využí…



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!