Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

29. říjen 2013     komentáře (0)  419 objevných slov

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky. Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních případech totiž napomáhá k předčasnému porodu, zvyšuje se také riziko úmrtí plodu v děloze.

Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?Těhotenská cholestáza: Jak ji poznat a jaké jsou příznaky?

Malé procento žen má ke konci těhotenství problémy s onemocněním, které se nazývá těhotenská cholestáza. Provází je především intenzivní svědění pokožky.

Nemoc není ani tak nebezpečná pro samotnou nastávající maminku, jako spíše pro správný vývoj plodu. V krajních případech totiž napomáhá k předčasnému porodu, zvyšuje se také riziko úmrtí plodu v děloze.

Co je cholestáza?

Cholestáza má příčinu zejména ve špatné činnosti jater a žlučníku. To je vyvoláno nejspíše těhotenskými hormony. Špatnou činnosti těchto orgánů dochází k poruše průtoku žlučových kyselin a následně pak ke zhoršenému trávení tuků. S tím, jak se kyseliny dostanou do krevního oběhu, vyvolá to pocit svědění pokožky.

Jak poznat cholestázu?

Hlavními příznaky těhotenské cholestázy jsou především:

Svědění

Intenzivní svědění v pokročilejší fázi těhotenství bývá často nejhmatatelnějším příznakem toho, že žena trpí cholestázou. Svědění se týká hlavně partií v oblastech dlaní, případně se projevuje i na chodidlech dotyčné.

Tmavší moč

Moč během cholestázy výrazně tmavne, což souvisí se špatnou činností vnitřních orgánů.

Světlejší stolice

Oproti moči naopak stolice během cholestázy často zesvětlá.

Nechutenství

Některé těhotné ženy, u nichž je posléze diagnostikována cholestáze, mohou trpět také ztrátou chuti k jídlu.

Léčba cholestázy

Pokud se u vás v období těhotenství začnou objevovat příznaky této nemoci, je nutné to vždy sdělit lékaři, který provede potřebné rozbory moči a krve, na základě nichž nemoc vyloučí či diagnostikuje.

Ke zmírnění pocitu svědění se dají po odborné konzultaci používat léky, které obsahují kortikosteroidy. Pomocí léčby je nutné upravit tok žlučových kyselin.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+



Hodnocení

2.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.

Jaké použít bylinky na horečku?

Jaké použít bylinky na horečku?

Horečka neboli zvýšená teplota je jevem, který doprovází spoustu onemocnění. Jde přitom o obrannou reakci organismu, který se tak brání proti infekci. Na snížení vysoké horečky se dají použít kromě léků také bylinky, z nichž lze připravit čaje.


Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Při mnoha zdravotních potížích se používají různé masti a krémy. Jedním z velmi oblíbených přípravků je takzvaná koňská mast. Její pojmenování je zavádějící, s koňmi nemá vůbec nic společného. Jde o mast, která seskládá z výtažků léčivých bylinek.

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Co je senná rýma: Příznaky a jak ji léčit

Senná rýma se stala problémem, který dnes trápí velkou část populace. Jedná se o onemocnění, které se dotýká osob všech věkových kategorií, děti a seniory nevyjímaje.



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!