Samovolný potrat: Příznaky a léčba
10. prosinec 2013 Roman Beneš komentáře (0) 547 objevných slovVelmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.
Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen a dívek velkou ranou.
Co je samovolný potrat?
Při samovolném potratu dochází k tomu, že plod je již v časné fázi poškozen a dochází k jeho odumření, a to bez cizího zavinění. Rozlišují se dva základní typy samovolného potratu. Pokud nastává v období prvních 12 týdnů těhotenství, jedná se o časný potrat.
V případě, že proběhne mezi 13. – 28. týdnem těhotenství, jde již o pozdní samovolný potrat.
Příznaky samovolného potratu
Žena samozřejmě pozná, kdy došlo k samovolnému potratu. Zejména tehdy, když jde o pozdní potrat.
Mezi nejčastější příznaky u časného samovolného porodu patří:
- Bolesti v důsledku stahů
- Krvácení
Co se týče pozdního potratu, hlavními příčinami jsou:
- Bolesti
- Výtok plodové vody
Příčiny samovolného potratu
Příčin, které způsobují samovolný potrat, případně na něj mohou mít vliv, existuje celá řada. Problém bývá často ve špatné životosprávě nastávající matky, ovšem může tkvět také přímo v plodu, který je vadný a poškozený.
Z hlediska životosprávy mají negativní vliv například kouření během těhotenství, vysoké dávky kofeinu v podobě kávových nápojů, samozřejmě pak také konzumace drog a alkoholu. Ženy, které berou drogy a pijí alkohol, jsou na samovolný potrat mnohem náchylnější.
Léčba
Jakmile žena během těhotenství začne krvácet z dělohy, případně ji sužují nepříjemné bolesti, které jsou spojeny s děložními stahy, je bezpodmínečně nutné se co nejrychleji dopravit do nemocnice, na porodní oddělení.
Hrozí-li samovolný potrat, je potřeba být v naprostém klidu na lůžku. Lékaři pak podávají zvýšené množství vitamínů a také speciální léky.
Pokud je samovolný potrat již v pokročilejším stadiu, lékaři obvykle těhotenství ukončí.
Co je potřeba
- Ihned navštívit lékaře (porodní oddělení v nemocnici)
- Klid na lůžku
- Zvýšený přísun vitamínů
Samovolnému potratu nikdy nelze se stoprocentní jistotou zamezit. Pokud se tato nepříjemná událost stane, je vhodné taktéž v případě potřeby navštívit psychologa, který toto období pomůže ženě lépe a rychleji překonat.
Hodnocení
3.41 hvězdiček / Hodnoceno: 17x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!