Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

14. září 2013     komentáře (0)  792 objevných slov

Zubní kámen poznáte podle toho, že jsou zuby v blízkosti dásní zažloutlé, v horším případě dokonce zabarvené až do hněda.

Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčbaJak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Zubní kámen poznáte podle toho, že jsou zuby v blízkosti dásní zažloutlé, v horším případě dokonce zabarvené až do hněda.

Je faktem, že žádná domácí a lidová léčba neexistuje. V momentě, kdy se vám na zubech vytvoří zubní kámen, poradí si s ním pouze specialista, který jej mechaniky odstraní.

Vy sami si však můžete dát záležet na tom, aby se zubní kámen na vašem chrupu vůbec neobjevil a předešli ste tak vzniku zubního kazu. Důležitou roli zde hraje správná péče o zuby a prevence.

Čištění zubního kamene

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku. Zatímco plak je možné pomocí klasické péče o zuby odstranit, jeho ztvrdlá forma v podobě zubního kamene je běžným způsobem neodstranitelný.

Je totiž pevně uchycen na zubu. Snaha o jeho podomácké odstranění by mohla narušit celkovou strukturu zubu, čímž byste si přivodili další komplikace.

Zubní kámen tedy odstraňuje vždy specialista, tedy zubní lékař nebo dentální hygienista. V současné době je nejběžnějším postupem odstranění pomocí ručních nástrojů. Existuje však také účinnější a méně bolestivý zákrok pomocí ultrazvuku.

Po použití ultrazvuku nebo i mechanických ručních nástrojů se může stát, že na zubu zbudou ještě mikročástice zubního kamene. I ty je nutné odstranit. Používají se k tomu speciální leštící pasty.

K vyhlazení zubu a zabránění tvorba dalšího zubního kamene je osvědčená také metoda, která se nazývá airpolishing. V tomto případě jsou zuby vyčištěny pomocí směsi prášku s vodou.

K vyčištění zubního kamene se obvykle nepoužívá anestezie, vše probíhá bez nutnosti umrtvení oblasti, v níž dochází k zákroku.

Jak čistit zubní plak?

Tvorbě zubního kamene předchází usazování zubního plaku. Pokud tedy nechcete, aby se vám na zubech vytvořil zubní kámen, je důležité pečovat o zuby tak, aby nedošlo k tvorbě plaku.

Základem je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem. Jím však odstraníte pouze plak z přední části zubů.

Pro odstranění plaku z mezizubních částí je nutné použít mezizubní kartáčky a dentální nit. Pomoci mohou také antibakteriální ústní vody. Jejich volbu je vhodné konzultovat s lékařem.

Co je potřeba k odstranění?

  • Zubní kartáček
  • Zubní pasta
  • dentální nit
  • Mezizubní kartáček
  • Antibakteriální ústní voda

Návštěva lékaře (odstranění zubního kamene pomocí ultrazvuku nebo ručních stomatologických nástrojů)

Jaké budou náklady na odstranění?

K odstranění zubního plaku je zapotřebí mít k dispozici všechny výše uvedené hygienické prostředky.

Ústní vody obsahují látky, které pomáhají k regeneraci zubů, dásní a dokážou ničit bakterie, které vytváří podhoubí k vzniku zubního plaku a zubního kamene. Lze je pořídit od 90 Kč.

Rozhodně také investujte do kvalitní zubní pasty a gely, které dokáží účinně odstraňovat zubní plak.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.

Jak odstranit křečové žíly: Přírodní léčba a prevence

Jak odstranit křečové žíly: Přírodní léčba a prevence

Křečové žíly, odborně nazývané varixy, se vyskytují zejména na dolních končetinách. Jedná se o na první pohled viditelné žíly pod kůží, které mají tenkou stěnu a jsou zvětšené. Způsobují horší proudění krve v těle, což má za následek bolesti a mohou přispívat i…


Jak na citlivé zuby: domácí léčba

Jak na citlivé zuby: domácí léčba

Zvýšená citlivost je jedním z častých problémů, které se týkají zubů. Zatímco zubní kazy jsou už poměrně závažnou záležitostí, kterou sami bez pomoci lékaře nevyřešíte, problém s citlivými zuby se dá do jisté míry řešit i svépomocí.

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Kaz v zubu je problémem, který během života postihne snad každého z nás. Příčinou jeho vzniku může být nedostatečná a nekvalitní ústní hygiena, špatné stravovací návyky, genetické dispozice, ale také například i malá produkce slin.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!