Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

7. září 2013     komentáře (0)  1020 objevných slov

Kaz v zubu je problémem, který během života postihne snad každého z nás. Příčinou jeho vzniku může být nedostatečná a nekvalitní ústní hygiena, špatné stravovací návyky, genetické dispozice, ale také například i malá produkce slin.

Jak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vznikuJak odstranit kaz v zubu? Příznaky zubního kazu a prevence proti jeho vzniku

Kaz v zubu je problémem, který během života postihne snad každého z nás. Příčinou jeho vzniku může být nedostatečná a nekvalitní ústní hygiena, špatné stravovací návyky, genetické dispozice, ale také například i malá produkce slin.

Zubní kaz je vyvolán zubním plakem, který se usadí v hůře dostupných místech na zubu. Je tak typické, že se kaz tvoří hlavně v jamkách a krčcích zubů, případně ve škvírách, které jsou mezi nimi. V plaku se následně usazují bakterie, čímž postupně dochází k vytvoření kazu.

Příznaky zubního kazu

Kaz v zubu dokáže nepříjemně potrápit, pokud se neléčí. Klasickými průvodními jevy přítomnosti kazu jsou intenzivní bolesti zubů.

Jednoduše se to dá poznat už jen podle toho, že vás zub bolí ve chvíli, kdy jíte či pijete něco studeného, nebo naopak konzumujete horké potraviny a tekutiny. Výjimkou není ani bolest v momentě, kdy okusíte sladké nebo třeba kyselé pokrmy.

V počátečních fázích kaz bolí jen během jídla. Pokud je však již velký, bolest neustává. Trápí vás pak během celého dne i v nočních hodinách. Doprovodnými jevy pak mohou být bolesti hlavy nebo zvýšená teplota.

Pokud se zubní kaz neléčí, může se stav zhoršit až natolik, že dojde k výskytu zánětu v zubní dřeni. Zub se navíc rozpadne.

V nejtěžších případech, kdy se kaz v zubu neléčí, může dojít i k zasažení jiných částí těla. Vyvrcholením pak v krajních případech bývají potíže se srdeční činností, což může vyvolat smrt.

Prevence

Abyste zabránili výskytu zubních kazů, je nesmírně důležitá každodenní prevence. Základem je samozřejmě zubní hygiena, tedy čištění zubů pomocí kartáčku a zubní pasty.

Obecně platí, že nejlepší jsou zubní kartáčky, které mají střední tvrdost. Děti by pak měly používat spíše měkčí kartáčky, podobně jako dospělí lidé, kteří mají zvýšenou citlivost zubů.

Co se týče zubní pasty, je vhodné používat takovou, která bude obsahovat fluorid. Tato látka podporuje tvrdost zubní tkáně. Dále je dobré volit také zubní pasty s bělícími účinky.

Čištění zubů provádějte vždy minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Ideální je, pokud si zuby budete čistit po každém jídle.

Po vyčištění je na místě použít také zubní nit, kterou odstraníte zbytky jídel a plaku z mezizubních prostor.

Jako prevence proti zubnímu kazu je rovněž doporučováno vyhnout se konzumaci lepivých cukrů. Ty jsou nejčastěji obsaženy ve sladkostech.

Dále omezte konzumaci slazených nápojů. Potraviny a tekutiny, které konzumujete, by měly obsahovat potřebné vitamíny, vlákniny a minerály.

Jak už jsem zmínil, k zabránění výskytu zubního kazu přispívají i sliny. Z tohoto důvodu je dobré žvýkat žvýkačky. Ty totiž podporují tvorbu slin, čímž přispívají k samovolnému čištění úst zubů.

Samozřejmostí jsou pak pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře.

Co je potřeba k čištění zubů

  • Vhodný zubní kartáček ( ideálně střední tvrdost)
  • Zubní pasta s fluoridem
  • Zubní nit
  • Ústní voda
  • Žvýkačky

Léčba zubního kazu

Pokud zjistíte kaz v zubu, nebo máte podezření na jeho výskyt, je nutné vždy vyhledat zubního lékaře. Léčbu nelze provádět svépomocí.

Zubař k odstranění kazu v zubu použije speciální stomatologické nástroje. Do uvolnění místa pak vloží plnící materiál ( z amalgámu apod.).

Nezapomeňte, že kaz v zubu je nepříjemnou záležitostí, která vás může hodně potrápit, pokud ji nebudete řešit. Vždy dbejte na správnou prevenci, pravidelné prohlídky u zubaře a také zdravou stravu.

Jak dlouho léčba potrvá?

Léčba zubního kazu, pokud je již identifikován, závisí na jeho velikosti. Pokud jde o malý kaz, zákrok zubař provede během jednoho sezení.

V horších případech však může dojít k vytržení zubu a dalším zákrokům, kdy se pak doba léčby výrazně prodlužuje.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Babské rady na bolesti zubů

Babské rady na bolesti zubů

Bolest zubů je vyvolána špatnou péčí o ně. Pokud si pravidelně nečistíte zuby, případně čištění provádíte špatným způsobem, je nasnadě, že vás bolest dříve či později přepadne. Obvykle je jasným příznakem toho, že jsou zuby zkažené. Je tak vhodné co nejdříve za…

Babské rady jak na přírodní domácí bělení zubů

Babské rady jak na přírodní domácí bělení zubů

V důsledku konzumace některých potravin a také špatné ústní hygieny mají mnozí z nás problém s tím, že jim žloutnou zuby. Kdo nemá čistý a bílý chrup, ten se musí při každém úsměvu potýkat s ostychem a obavou, zda-li si tohoto neduhu nevšimne jeho okolí. Přitom stačí …


Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Zubní kámen poznáte podle toho, že jsou zuby v blízkosti dásní zažloutlé, v horším případě dokonce zabarvené až do hněda.


Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!