Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

28. listopad 2013     komentáře (1)  641 objevných slov

Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.

Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?

Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.

Přitom se neuvědomují, že mnohými praktikami sice uši vyčistí, ale rozhodně nepomohou svému sluchu. Špatné čištění uší může mít za následek zhoršení sluchu a vznik různých dalších potíží. Mějte vždy na paměti, že sluch je velmi důležitým smyslem a uši jsou zároveň velmi citlivé, takže se při jejich čištění musí postupovat obzvlášť opatrně.

Způsoby čištění

Někteří odborníci vlastně doporučují uši vůbec nečistit, rozhodně ne do hloubky. Může totiž snadno dojít k efektu, kdy na místo, abyste ušní maz odstranili, pouze jej zatlačíte dále do ucha, což může způsobit krom jiného zhoršení sluchu.

Pokud si už přeci jen hodláte uši čistit, použijte na to speciální spreje a ušní kapky, které jsou k dostání v lékárnách. Při jejich použití je potřeba vždy postupovat podle návodu.

Uši lze od mazu vyčistit také pomocí obyčejného ručníku. Čištění provádějte ideálně po sprchování či koupeli. Ucho čistěte koncem cípu ručníku. Můžete použít třeba i kapesník nebo utěrku apod. Nikdy ale při čištění „nezajíždějte“ příliš hluboko, stačí utřít maz na okraji ucha.

Další metody, které znáte, nebo jste je od někoho slyšeli, jsou špatné. Jaké to jsou?

Čemu se vyhnout?

Klasikou při čištění uší je používání ušních tyčinek. Vatové tyčinky jsou k dostání ve většině obchodů s drogerií a obecně jsou považovány za vhodný nástroj. Opak je ale pravdou. Problém u vatových tyčinek tkví právě v tom, že při čištění dochází k zatlačování mazu. Postupně se tak tvoří mazová záklopka. Uši jsou sice naoko čisté, nicméně maz se usazuje uvnitř, což může mít negativní vliv na správnou funkci uší, zkrátka sluch se bude zhoršovat.

Vatové tyčinky tak odborníci veskrze nedoporučují. Když už je používáte, čistěte s nimi velmi opatrně a nikdy ne příliš do hloubky.

Co je potřeba

  • Čistit pouze okraje uší
  • Při potížích se sluchem a vzniku mazové zátky okamžitě navštívit lékaře specialistu

V posledních letech jsou velmi oblíbené ušní svíčky. Ani ty však lékaři příliš nedoporučují. Nejenže nejsou tak efektivní, jak se o nich vyslovují výrobci a prodejci, ale mohou být také relativně nebezpečné.

Při neopatrné manipulaci si nejen uši nevyčistíte, ale způsobíte si také popálení. Ušní svíčky navíc nepomáhají odstranit mazové zátky. K jejich odstranění, pokud jsou vážné, je zapotřebí zajít k ušnímu specialistovi.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.08 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Koňská mast: K čemu se dá použít a jaké má účinky

Při mnoha zdravotních potížích se používají různé masti a krémy. Jedním z velmi oblíbených přípravků je takzvaná koňská mast. Její pojmenování je zavádějící, s koňmi nemá vůbec nic společného. Jde o mast, která seskládá z výtažků léčivých bylinek.

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Jak bezpečně vytáhnout přisáté klíště a jaké jsou příznaky nákazy?

Zakousnuté klíště může natropit spoustu neplech. Situaci, kdy se vám klíště přisaje na kůži, se nemůžete stoprocentně vyhnout, ani když budete používat nejkvalitnější repelenty.


Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Jak odstranit zubní kámen a zubní plak: Čištění a léčba

Zubní kámen poznáte podle toho, že jsou zuby v blízkosti dásní zažloutlé, v horším případě dokonce zabarvené až do hněda.

Jak léčit zánět středního ucha?

Jak léčit zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za …Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Patrik

úterý, 23. září 2014
22:19

skvělý článek, souhlasím, nejlepší jsou ušní spreje. sám používám aurecon a jsem velmi spokojený, uši mám v pohodě a slyším i trávu růst.


Napsal: Patrik [Odpovědět]