Jak bezpečně vyčistit uši a čemu se naopak při čištění vyhnout?
28. listopad 2013 Roman Beneš komentáře (1) 641 objevných slovŠpinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.
Špinavé uši, které jsou plné ušního mazu, nevypadají z estetického hlediska zrovna pěkně. Jenže mnozí z nás mají utkvělou představu, že z nich musí za každou cenu dostat co nejvíce ušního mazu a mít je tak dokonale čisté.
Přitom se neuvědomují, že mnohými praktikami sice uši vyčistí, ale rozhodně nepomohou svému sluchu. Špatné čištění uší může mít za následek zhoršení sluchu a vznik různých dalších potíží. Mějte vždy na paměti, že sluch je velmi důležitým smyslem a uši jsou zároveň velmi citlivé, takže se při jejich čištění musí postupovat obzvlášť opatrně.
Způsoby čištění
Někteří odborníci vlastně doporučují uši vůbec nečistit, rozhodně ne do hloubky. Může totiž snadno dojít k efektu, kdy na místo, abyste ušní maz odstranili, pouze jej zatlačíte dále do ucha, což může způsobit krom jiného zhoršení sluchu.
Pokud si už přeci jen hodláte uši čistit, použijte na to speciální spreje a ušní kapky, které jsou k dostání v lékárnách. Při jejich použití je potřeba vždy postupovat podle návodu.
Uši lze od mazu vyčistit také pomocí obyčejného ručníku. Čištění provádějte ideálně po sprchování či koupeli. Ucho čistěte koncem cípu ručníku. Můžete použít třeba i kapesník nebo utěrku apod. Nikdy ale při čištění „nezajíždějte“ příliš hluboko, stačí utřít maz na okraji ucha.
Další metody, které znáte, nebo jste je od někoho slyšeli, jsou špatné. Jaké to jsou?
Čemu se vyhnout?
Klasikou při čištění uší je používání ušních tyčinek. Vatové tyčinky jsou k dostání ve většině obchodů s drogerií a obecně jsou považovány za vhodný nástroj. Opak je ale pravdou. Problém u vatových tyčinek tkví právě v tom, že při čištění dochází k zatlačování mazu. Postupně se tak tvoří mazová záklopka. Uši jsou sice naoko čisté, nicméně maz se usazuje uvnitř, což může mít negativní vliv na správnou funkci uší, zkrátka sluch se bude zhoršovat.
Vatové tyčinky tak odborníci veskrze nedoporučují. Když už je používáte, čistěte s nimi velmi opatrně a nikdy ne příliš do hloubky.
Co je potřeba
- Čistit pouze okraje uší
- Při potížích se sluchem a vzniku mazové zátky okamžitě navštívit lékaře specialistu
V posledních letech jsou velmi oblíbené ušní svíčky. Ani ty však lékaři příliš nedoporučují. Nejenže nejsou tak efektivní, jak se o nich vyslovují výrobci a prodejci, ale mohou být také relativně nebezpečné.
Při neopatrné manipulaci si nejen uši nevyčistíte, ale způsobíte si také popálení. Ušní svíčky navíc nepomáhají odstranit mazové zátky. K jejich odstranění, pokud jsou vážné, je zapotřebí zajít k ušnímu specialistovi.
Hodnocení
2.08 hvězdiček / Hodnoceno: 13x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Patrik
úterý, 23. září 201422:19
skvělý článek, souhlasím, nejlepší jsou ušní spreje. sám používám aurecon a jsem velmi spokojený, uši mám v pohodě a slyším i trávu růst.
Napsal: Patrik [Odpovědět]