Proč a jak posilovat břišní svaly?
2. květen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 993 objevných slovBřišní svaly chce mít každý z nás dokonale vytvarované. Zejména muži si v tomto ohledu dávají hodně záležet a kvůli tomu se „trápí“ v posilovnách. Mít pevní svaly v břišní oblasti však není užitečné jen z estetického hlediska, existují k tomu i další důvody. Proto byste měli také vědět, jak břišní svaly posilovat pomocí jednoduchých cviků.
Břišní svaly chce mít každý z nás dokonale vytvarované. Zejména muži si v tomto ohledu dávají hodně záležet a kvůli tomu se „trápí“ v posilovnách. Mít pevní svaly v břišní oblasti však není užitečné jen z estetického hlediska, existují k tomu i další důvody. Proto byste měli také vědět, jak břišní svaly posilovat pomocí jednoduchých cviků.
Proč posilovat břišní svaly?
Estetická funkce
Břišní svaly určitě posilujete kvůli vzhledu. Ano, tento aspekt je zpravidla největším důvodem, proč se do posilování většina lidí pouští. Ono mít pevné bříško není na škodu, ocení to zejména váš protějšek.
Zpevnění těla
Jak jsem již ale zmínil v úvodu, není to jen estetické hledisko, které by vás k posilování břišního svalstva mělo přimět. Je důležité si uvědomit, že břišní svaly mají zásadní podíl na zpevnění těla, vytvářejí svalový korzet.
Pokud nemáte dostatečně vycvičené a zpevněné břišní svalstvo, pak existuje mnohem větší pravděpodobnost různých zranění v této oblasti. Laicky řečeno: ten, kdo má pevné břišní svaly je fyzicky odolnější nežli jedinec, který má místo svalů v břišní části břečku.
Jak posilovat břišní svaly?
V první řadě je potřeba říci, že ke správnému tvarování svalstva významně přispívá zdravá životospráva, tedy hlavně dostatek pohybu a také vydatný jídelníček. Aby se svaly mohly utvářet, je potřeba tělu dodávat vitamíny a živiny. Pro vývoj svalů je krom jiného důležitý přísun bílkovin.
Jen dobrou životosprávou a plnohodnotnou stravou ale zpevnění břišních svalů nedocílíte. K tomu je zapotřebí pravidelně dělat různá cvičení. Zde jsou některá z nich:
1. Zkracovačky
Tento cvik zná snad každý z vás z hodin tělocviku. Na posílení břišních svalů je velmi účinný, ale jen tehdy, pokud cviky provádíte pravidelně, a to ideálně každý den.
Při zkracovačce si lehněte na záda tak, abyste měli chodidla na zemi a nohy lehce pokrčené v kolenou. Ruce položte za hlavu tak, abyste si jimi při pohybu hlavou dopředu nepomáhali.
Cvičení začíná v leže. Vydechněte a zpevněte břišní svaly. Poté začněte pohybovat horní částí trupu směrem nahoru, přičemž bedra budou stále přitisknutá k zemi. Tím, jak se pohybujete nahoru, vydechujte. Trup zvedejte, co to jen půjde, aniž by se bedra odlepila od země.
Při zpětném pohybu dolů se opět nadechujte a trup rozviňte na zem. Hlava a ramena přitom nedotýkejte o zem. Zkracovačky, jinak též zvané leh-sedy opakujte několikrát, musíte to již cítit.
2. Dřepy
K posilování břišních svalů pomáhají také klasické dřepy. Kdo chce mít svaly opravdu vymakané, ten si k dřepům přidá činku, případně jiné závaží. Cviky tak bude daleko intenzivnější.
3. Posilovací stroje
K co nejúčinnějšímu posilování břišního svalstva je dobré si domů pořídit posilovací stroje. Jedná se především o tyto:
- Posilovací lavice
- Rotany
- Hrazdy
Zásady posilování břišních svalů
Před tím, než začnete cvičit, je důležité si uvědomit alespoň tří základní zásady, které se posilování (nejen) břišního svalstva týkají.
Pravidelné cvičení
V první řadě je potřeba cvičit pravidelně. Nejde o to se jeden den úplně zničit a pak týden nic nedělat. V tom případě neočekávejte přílišnou efektivitu. Raději cvičit po menších dávkách, ale každý den.
Správné dýchání
Druhé pravidlo zní: během cvičení dodržujte správné dýchání. Jak dýchat v případě cviků v podobě zkracovaček, jsem vám nastínil výše.
Zapojení všech svalů
A třetí zásada? Při cvičení zatahujte břicho. Dojde tak k zapojení všech svalů. Břišní svaly jsou děleny do čtyř kategorií – přímý, zevní šikmý, vnitřní šikmý a příčný. Při zatahování břicha během cvičení se zapojí všechny, včetně příčného.
Video
Video vám ukáže, jak provádět sklapovačky, jeden z nejefektivnějších cviků na posílení břišních svalů:
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!