Proč a jak posilovat břišní svaly?

2. květen 2014     komentáře (0)  993 objevných slov

Břišní svaly chce mít každý z nás dokonale vytvarované. Zejména muži si v tomto ohledu dávají hodně záležet a kvůli tomu se „trápí“ v posilovnách. Mít pevní svaly v břišní oblasti však není užitečné jen z estetického hlediska, existují k tomu i další důvody. Proto byste měli také vědět, jak břišní svaly posilovat pomocí jednoduchých cviků.

Proč a jak posilovat břišní svaly?Proč a jak posilovat břišní svaly?

Břišní svaly chce mít každý z nás dokonale vytvarované. Zejména muži si v tomto ohledu dávají hodně záležet a kvůli tomu se „trápí“ v posilovnách. Mít pevní svaly v břišní oblasti však není užitečné jen z estetického hlediska, existují k tomu i další důvody. Proto byste měli také vědět, jak břišní svaly posilovat pomocí jednoduchých cviků.

Proč posilovat břišní svaly?

Estetická funkce

Břišní svaly určitě posilujete kvůli vzhledu. Ano, tento aspekt je zpravidla největším důvodem, proč se do posilování většina lidí pouští. Ono mít pevné bříško není na škodu, ocení to zejména váš protějšek.

Zpevnění těla

Jak jsem již ale zmínil v úvodu, není to jen estetické hledisko, které by vás k posilování břišního svalstva mělo přimět. Je důležité si uvědomit, že břišní svaly mají zásadní podíl na zpevnění těla, vytvářejí svalový korzet.

Pokud nemáte dostatečně vycvičené a zpevněné břišní svalstvo, pak existuje mnohem větší pravděpodobnost různých zranění v této oblasti. Laicky řečeno: ten, kdo má pevné břišní svaly je fyzicky odolnější nežli jedinec, který má místo svalů v břišní části břečku.

Jak posilovat břišní svaly?

V první řadě je potřeba říci, že ke správnému tvarování svalstva významně přispívá zdravá životospráva, tedy hlavně dostatek pohybu a také vydatný jídelníček. Aby se svaly mohly utvářet, je potřeba tělu dodávat vitamíny a živiny. Pro vývoj svalů je krom jiného důležitý přísun bílkovin.

Jen dobrou životosprávou a plnohodnotnou stravou ale zpevnění břišních svalů nedocílíte. K tomu je zapotřebí pravidelně dělat různá cvičení. Zde jsou některá z nich:

1. Zkracovačky

Tento cvik zná snad každý z vás z hodin tělocviku. Na posílení břišních svalů je velmi účinný, ale jen tehdy, pokud cviky provádíte pravidelně, a to ideálně každý den.

Při zkracovačce si lehněte na záda tak, abyste měli chodidla na zemi a nohy lehce pokrčené v kolenou. Ruce položte za hlavu tak, abyste si jimi při pohybu hlavou dopředu nepomáhali.

Cvičení začíná v leže. Vydechněte a zpevněte břišní svaly. Poté začněte pohybovat horní částí trupu směrem nahoru, přičemž bedra budou stále přitisknutá k zemi. Tím, jak se pohybujete nahoru, vydechujte. Trup zvedejte, co to jen půjde, aniž by se bedra odlepila od země.

Při zpětném pohybu dolů se opět nadechujte a trup rozviňte na zem. Hlava a ramena přitom nedotýkejte o zem. Zkracovačky, jinak též zvané leh-sedy opakujte několikrát, musíte to již cítit.

2. Dřepy

K posilování břišních svalů pomáhají také klasické dřepy. Kdo chce mít svaly opravdu vymakané, ten si k dřepům přidá činku, případně jiné závaží. Cviky tak bude daleko intenzivnější.

3. Posilovací stroje

K co nejúčinnějšímu posilování břišního svalstva je dobré si domů pořídit posilovací stroje. Jedná se především o tyto:

  • Posilovací lavice
  • Rotany
  • Hrazdy

Zásady posilování břišních svalů

Před tím, než začnete cvičit, je důležité si uvědomit alespoň tří základní zásady, které se posilování (nejen) břišního svalstva týkají.

Pravidelné cvičení

V první řadě je potřeba cvičit pravidelně. Nejde o to se jeden den úplně zničit a pak týden nic nedělat. V tom případě neočekávejte přílišnou efektivitu. Raději cvičit po menších dávkách, ale každý den.

Správné dýchání

Druhé pravidlo zní: během cvičení dodržujte správné dýchání. Jak dýchat v případě cviků v podobě zkracovaček, jsem vám nastínil výše.

Zapojení všech svalů

A třetí zásada? Při cvičení zatahujte břicho. Dojde tak k zapojení všech svalů. Břišní svaly jsou děleny do čtyř kategorií – přímý, zevní šikmý, vnitřní šikmý a příčný. Při zatahování břicha během cvičení se zapojí všechny, včetně příčného.

Video

Video vám ukáže, jak provádět sklapovačky, jeden z nejefektivnějších cviků na posílení břišních svalů:

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

Slinivka břišní je poměrně malým orgánem, který však hraje významnou roli při trávení potravy. Napomáhá stravu přeměňovat a využívat z ní všechny potřebné látky, které jsou pro fungování lidského organismu nezbytné.

Proč se dělají bradavice?

Proč se dělají bradavice?

V jednom z našich minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak odstranit bradavice. Co to ale jsou bradavice a proč se vlastně dělají? I to je dobré vědět, abyste pak měli lepší přehled o tom, zda se na vaší pokožce skutečně vyskytují, nebo se jedná o jiné onemocnění kůž…


Jak zabránit šedivění vlasů: Proč vlasy šediví?

Jak zabránit šedivění vlasů: Proč vlasy šediví?

Každé z nás to dříve či později potká – na hlavě se začnou objevovat šedivé vlasy, nejprve jen výjimečné, s pokročilým věkem pak stále intenzivněji. Dá se šedivění vlasů zabránit a proč vlastně vlasy šediví?

Proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u žen?

Proč padají vlasy a jak padání vlasů zabránit u žen?

Padání vlasů sice častěji postihuje muže, nicméně nevyhýbá se ani ženám. U nich však lze vypozorovat i jiné příčiny. V jednom z předchozích článků jsme si nastínili, proč padají vlasy mužům, v tomto článku se tedy zaměříme na tentýž problém u žen.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!