Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

7. březen 2014     komentáře (0)  1102 objevných slov

Slinivka břišní je poměrně malým orgánem, který však hraje významnou roli při trávení potravy. Napomáhá stravu přeměňovat a využívat z ní všechny potřebné látky, které jsou pro fungování lidského organismu nezbytné.

Slinivka břišní: Příznaky nemoci a léčbaSlinivka břišní: Příznaky nemoci a léčba

Slinivka břišní je poměrně malým orgánem, který však hraje významnou roli při trávení potravy. Napomáhá stravu přeměňovat a využívat z ní všechny potřebné látky, které jsou pro fungování lidského organismu nezbytné.

Při nemoci slinivky břišní dochází k několika průvodním jevům. Při špatné léčbě může onemocnění slinivky způsobit až smrt člověka. Je tak určitě dobré vědět, jaké jsou příznaky nemocí slinivky břišní a jak by měla probíhat případná léčba.

O slinivce břišní

Slinivka břišní má velikost kolem 25 centimetrů a v lidském těle se nachází v oblasti mezi žaludkem a břišními cévami. Je v blízkosti žlučníku.

Slinivka hraje významnou roli při trávení potravy a přeměně živin, tedy štěpení bílkovin, cukrů a tuků. Slinivka je důležitým orgánem z toho důvodu, že produkuje inzulín.

Nemoci slinivky břišní

Rozlišují se tři nemoci slinivky břišní. Nejvážnější z nich je nádor, dále se pak jedná o chronický a akutní zánět. Při potížích je tak nutné nejprve diagnostikovat, do jaké kategorie se dané onemocnění řadí. Následně je pak stanovena léčba. V případě slinivky břišní je důležité sdělit, že pokud se objeví potíže, je vždy nutná odborná lékařská pomoc.

Co způsobuje nemoci slinivky břišní?

Na onemocnění slinivky břišní má největší vliv strava. Člověk, který konzumuje nevhodné potraviny, často a ve velkém množství pije alkohol, může s velkou pravděpodobností očekávat, že se u něj během života dříve či později problémy se slinivkou vyskytnou.

Nemoci slinivky břišní způsobují hlavně:

  • Nadměrná konzumace alkoholu

Alkoholici jsou největší rizikovou skupinou, která je náchylná na onemocnění slinivky břišní. A to zejména při dlouholeté, pravidelné konzumaci tvrdého alkoholu. Alkohol může způsobit akutní záněty slinivky břišní, ale v dlouhodobějším horizontu i vytvoření nádorového onemocnění.

  • Nezdravá strava

Problémy se slinivkou způsobuje i nadměrná konzumace tučných jídel. Stejně tak ale zánět může být vyvolán tím, že sníte silně přepálené jídlo. Při zpracování potravy a snaze přeměnit a využít tuky, cukry a bílkoviny, dojde k silnému podráždění slinivky.

Léčba nemocí slinivky břišní

Ihned na počátku je potřeba zopakovat, že při potížích se slinivkou, kdy vás trápí některý z příznaků, je nutné co nejdříve zajít k doktorovi. I akutní zánět slinivky, potažmo pak samozřejmě chronický zánět či nádor, mohou mít při špatné a neodborné léčbě fatální následky.

Léčba akutního zánětu

Akutní zánět je nejčastěji vyvolán požitím nevhodné stravy, tedy zejména přepáleného a hodně tučného jídla. Projevuje se silnou bolestí, která vystřeluje do levého boku. Někdy se může bolest dostavit až do oblasti zad. Dalšími průvodními znaky akutního zánětu jsou nevolnost a pocity zvracení, případně i zvýšená teplota a zrychlení pulsu.

Je nutné ihned vyhledat lékaře. Ti při akutním zánětu nasazují vhodné léky. Při léčbě je nutné v prvních dnech výrazně upravit stravu. Všechny nezbytné živiny jsou obvykle dodávány nitrožilně. Léčba je otázkou dnů až týdnů. Poté, co je nemoc vyléčena, doporučuje se úprava jídelníčku a pitného režimu.

Léčba chronického zánětu

Dlouhodobý zánět slinivky je, na rozdíl od akutního, způsoben především dlouhodobou konzumací alkoholu. Při ní totiž dochází k oslabování činnosti slinivky, takže se logicky snižuje i tvorba inzulínu a enzymů, které slouží k trávení.

Hlavní příznaky chronického zánětu jsou:

  • Nechutenství
  • Znatelná ztráta hmotnosti
  • Únava a ochablost
  • Cukrovka

Při chronickém onemocnění je samozřejmě rovněž zapotřebí návštěva lékařů. Léčba však obvykle probíhá doma, a to braním předepsaných léků. Je důležité zvýšit přísun vitamínů a hlavně upravit pitný režim a jídelníček. Je zcela nezbytné vyhnout se konzumaci alkoholu.

Léčba chronického zánětu slinivky břišní je během na delší trať, často je potřeba zlepšit stravovací a pitné návyky po zbytek života.

Léčba nádoru

Nejvážnějším typem onemocnění slinivky břišní je nádor. Velká část pacientů, kterým je diagnostikováno nádorové onemocnění, umírá, a to poměrně rychle. Obvykle smrt nastává už během prvního roku.


Hodnocení

1.62 hvězdiček / Hodnoceno: 8x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Proč a jak posilovat břišní svaly?

Proč a jak posilovat břišní svaly?

Břišní svaly chce mít každý z nás dokonale vytvarované. Zejména muži si v tomto ohledu dávají hodně záležet a kvůli tomu se „trápí“ v posilovnách. Mít pevní svaly v břišní oblasti však není užitečné jen z estetického hlediska, existují k tomu i další důvody. Pro…

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Samovolný potrat: Příznaky a léčba

Velmi nepříjemnou záležitostí, která potkává mnoho žen, je samovolný potrat. Má to nejen zdravotní dopad, ale působí to také na psychiku ženy. Pocit, že ztratila nenarozené dítě ještě před tím, než se vlastně do těhotenství pořádně vžila, je skutečně pro mnoho žen …


Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Jak se pozná dehydratace: Příznaky a léčba

Dehydratace se u mnoha lidí projevuje zejména v teplých letních měsících. Ve své mírné formě nejde o nijak závažný zdravotní problém. Nesmí se však podceňovat, při silnějších projevech už může vážně ohrozit vaše zdraví, ba dokonce skončit úmrtím.

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Syndrom vyhoření: Příznaky a léčba

Mezi moderní „choroby“, které trápí stále větší procento lidí, se řadí takzvaný syndrom vyhoření. Určitě jste o něm minimálně slyšeli. Mnozí z vás jej dokonce prožili, nebo jej zrovna prožívají, aniž si to uvědomují. Až si přečtete, jaké jsou vlastně příznaky …



Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!