Jak vypadá zdravé stravování během dne? Jak udržovat vyvážený jídelníček
16. říjen 2015 Roman Beneš komentáře (0) 716 objevných slovZdravý a vyvážený jídelníček je základním předpokladem k tomu, aby se vám vyhýbala onemocnění. Jak má vypadat vyvážená strava a jakých zásad se držet? To se dozvíte v dnešním článku.
Zdravý a vyvážený jídelníček je základním předpokladem k tomu, aby se vám vyhýbala onemocnění. Jak má vypadat vyvážená strava a jakých zásad se držet? To se dozvíte v dnešním článku.
Denní složení jídelníčku
I při náročném denním programu si vyhraďte čas na to, abyste se mohli dobře a vydatně najít. Důležitý je zejména pravidelný režim.
Denní strava se má skládat z 5 chodů – snídaně, dopolední svačiny, obědu, odpolední svačiny a večeře.
Snídaně
Tvoří základ celého denního stravovacího režimu. Musí vás dostatečně „nastartovat“, abyste se hned po ráno necítili hladoví a unavení. Metabolismu po snídani začne fungovat, nastartují se střeva. Každá snídaně by měla tvořit zhruba 20% energetického příjmu dne.
Ideální čas na snídani je 30 – 60 minut poté, co se probudíte.
Dopolední svačina
Ani vydatná snídaně vám nemusí vystačit do oběda. Děti i dospělí by do svého jídelníčku měli zařadit také dopolední svačinu, která se může skládat například z ovoce, jogurtu apod. Udrží metabolismus v chodu, tělo si udrží dostatek energie, budete se lépe soustředit na práci.
Svačinu si naplánujte zhruba do poloviny času mezi snídaní a obědem, ideálně kolem 10. hodiny. Co se týče energetického příjmu, měla by činit zhruba 10% denního přísunu.
Oběd
V Česku je oběd tradičně hlavním jídlem, což je rozdíl oproti anglo-americkému stylu. Proto byste si na něj měli dopřát více času a hlavně mu věnovat největší pozornost. Pokud se „odbudete“ sendvičem, může se stát, že během odpoledne ztratíte veškerou energii, unavíte se a nebudete schopni se soustředit.
Oběd by měl z energetického hlediska zaujímat cca 30% denního příjmu. Ideální je vynechat tučná, těžká jídla, která organismus dlouho a těžce zpracovává. Nezapomeňte na zeleninu.
Odpolední svačina
Platí zde stejná pravidla jako v případě dopolední svačinky. Je důležité, aby měl organismus vyrovnanou hladinu cukrů.
Večeře
Druhé hlavní jídlo dne. Důležité je, abyste večeři nenechávali na příliš pozdní hodinu, těsně před tím, než jdete spát. Ideální čas na večeři je kolem 7. hodiny večerní.
Ve stravě by neměl být příliš vysoký obsah sacharidů, které nestartují metabolismu. Nechtělo by se vám pak večer spát, organismus by stále pracoval.
Tipy na zdravé stravování
- Jíst menší porce ve více chodech
- Dodržovat časové intervaly mezi jednotlivými chody ( min. 2 hodiny)
- Nevynechat přísun zeleniny ( min. 200G/den) a ovoce ( 2 – 3 ks/den)
- Večeřet minimálně 2 hodiny před spánkem
- Snídat do 1 hodiny po probuzení
- Dodržovat pitný režim (min. 2 litry tekutin denně)
- Každé jídlo pečlivě žvýkat
- Jídlo nehltat
Pokud si nejste jisti, zda se stravujete zdravě, případně zda nepřekračujete doporučený denní energetický příjem (záleží na postavě, věku a dalších kritériích), je vhodné se obrátit na odborníky, kteří vám pomohou sestavit vyvážený jídelníček.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!