Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

6. listopad 2013     komentáře (1)  773 objevných slov

Křeče postihnou během života snad každého z nás. Jde o stav, kdy se stáhne svalstvo. Během křeče můžete pocítit bolest, zhorší se možnost pohybu a ovládání svalů. Stav zpravidla během pár vteřin odezní.

Jak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčitJak na křeče v nohách? Proč vznikají a jak problémy vyléčit

Křeče postihnou během života snad každého z nás. Jde o stav, kdy se stáhne svalstvo. Během křeče můžete pocítit bolest, zhorší se možnost pohybu a ovládání svalů. Stav zpravidla během pár vteřin odezní.

Příčiny vzniku křečí

Křeče vznikají z mnoha důvodů. Nejčastěji vás trápí ve chvíli, kdy jste prochladlí. Svaly se tak stahují i v noci, kdy jste špatně přikrytí. Dalšími faktory jsou onemocnění, která se týkají cév a nervů. Vliv má i nedostatečný přísun tekutin. Křeče v nohách i dalších partiích se objevují také proto, že vaše tělo nemá dostatek vitamínů či minerálů.

Křeče jako důsledek onemocnění

Křeče se často vyskytují ve chvíli, kdy dojde k ucpání žil, tedy stavu, který se odborně nazývá trombóza. Dále se svalové stahy vyskytují také ve chvíli, kdy trpíte na takzvané křečové žíly. Ty jsou způsobovány častým a dlouhým sezením a mnoha dalšími faktory.

Nedostatek minerálů

Vznik křečí v nohách je vyvolán zejména nedostatkem hořčíku. Proto je potřeba jej neustále doplňovat, ať už ve formě potravin a tekutin, nebo ve formě léků a tablet. Za potížemi s křečemi může stát i nedostatek vápníku.

Nedostatek vitamínů

Křeče v nohách vznikají především v důsledku toho, že v těle máte příliš malé množství vitamínu E, případně také vitamínu B. Jeho nízká hodnota přitom bývá způsobena především nadměrnou konzumací alkoholu, dále pak také zvýšenou psychickou zátěží a v neposlední řadě i konzumací jídel, která obsahují jednoduché cukry.

Jak řešit problémy s křečemi?

Rychlá pomoc

Pokud se jedná o chvilkový stav, není třeba si s křečemi příliš lámat hlavu. V případě křečí v nohách se doporučují tyto metody:

  • Postižený sval se snažte protáhnout a napnout, křeč po chvíli sama odezní
  • Místo, kde vznikla křeč, masírujte do té doby, než ustane
  • Dejte si teplou koupel. Teplo napomáhá k rychlému odeznění potíží

Řešení trvalejších potíží

Pokud vás křeče v nohách trápí často, bude nutné tělu dodat hlavně potřebné vitamíny a minerály, které mohou za jejich vznikem stát. jedná se zejména o přísun hořčíku, železa, vitamínů E a B a také kyseliny listové.

Pokud vašemu tělu chybí vápník, je vhodné do jídelníčku zařadit více mléka a mléčných produktů. V lékárnách jsou pak k dostání i tablety s obsahem vápníku. Stejně tak se dají zakoupit také tablety s hořčíkem a vitamíny.

Prevence

Důležité je prevence. Riziko vzniku křečí minimalizujete krom jiného tím, že bude pravidelně cvičit. To znamená, že nohy budou v pohybu. Doporučují se například tyto sporty – plavání, jogging, nordic walking.

Jestliže vás křeče v nohách obtěžují poměrně často a jste kuřáci, pak právě kouření může být jednou z příčin těchto potíží. Proto doporučuji přestat kouřit, případně tento zlozvyk alespoň omezit. Totéž platí i v případě konzumace alkoholických nápojů.

Jakmile jsou potíže s křečemi dlouhodobějšího charakteru, je nutné zajít k lékaři. ten diagnostikuje, co za křečemi v nohách stojí a pomůže vám problém vyřešit.

Za potížemi s křečemi může stát i nedostatek vápníku.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

4.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář (1)

Reklama

Čtěte také...

Jak vyléčit kopřivku?

Jak vyléčit kopřivku?

Kopřivka je onemocněním, které během života postihne zhruba pětinu lidí. Jedná se vyrážku, která je vyvolána různými alergickými reakcemi. Nejedná se o nijak zvlášť závažné onemocnění, navíc se dá účinně a rychle léčit.

9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

9 babských rad, jak rychle vyléčit nachlazení

Nachlazení mnohé z nás trápí zejména počátkem zimy, kdy venku panuje chladné počasí. Náš organismus na přechod z tepla do zimy není zvyklý. Důsledkem toho je, že se cítíme unavení, kašleme, máme rýmu a další příznaky. Obecně se tomuto stavu říká nachlazení.


Proč se dělají bradavice?

Proč se dělají bradavice?

V jednom z našich minulých článků jste se dozvěděli tipy, jak odstranit bradavice. Co to ale jsou bradavice a proč se vlastně dělají? I to je dobré vědět, abyste pak měli lepší přehled o tom, zda se na vaší pokožce skutečně vyskytují, nebo se jedná o jiné onemocnění kůž…

Proč se dělají modřiny?

Proč se dělají modřiny?

Každému z nás se občas udělají na těle modřiny. Jejich vznik může mít několik příčin. Pokud se jedná o následky běžných pádů a nárazů, nejsou modřiny nijak závažné. Mohou však být také způsobeny onemocněním, které se nazývá hemofilie.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

anna kovalenko

pondělí, 12. květen 2014
13:44

vsechni vitaminy a mineraly beru(jak bylo napsano v clanku -jak na krec,)tento tyden dosahla mne krec 2 krat- jedno v noci (PRITOM MOC NE VETRAM BYT;A OBLEKAM PONOZKY,a ne setrsim topenim)a jedno v praci(BYLA ZIMA JETO PRAVDA)-dalo to mne zabrat,ja tak stiskla nohu pri bolesti ze mne zustala obruska mudrina na tom miste.ne muze byt to taky prebytkem nijakeho vitaminu nebo mineralu?JE PRAVDA ZE JA UVAZOVALA TAKY I O NACHLADNUTI-PRED TIM JA MELA MENSI NACHLAZENI;A TED MNE DERZI TEPLOTA PAAR DNU 36,1