Jak léčit žlučníkové kameny: Bylinky a čaje na žlučník
12. říjen 2013 Roman Beneš komentáře (0) 831 objevných slovŽlučník je orgánem, který se v lidském těle vyskytuje u spodní části jater. Jeho funkce přispívá k lepšímu trávení. Nejedná se o orgán, jehož absence by pro člověka měla fatální následky. Pokud se však špatně stravujete, vystavujete se riziku vzniku žlučníkových kamenů, potažmo bolestí žlučníku, které rozhodně nepřispějí k dobrému trávení.
Žlučník je orgánem, který se v lidském těle vyskytuje u spodní části jater. Jeho funkce přispívá k lepšímu trávení. Nejedná se o orgán, jehož absence by pro člověka měla fatální následky. Pokud se však špatně stravujete, vystavujete se riziku vzniku žlučníkových kamenů, potažmo bolestí žlučníku, které rozhodně nepřispějí k dobrému trávení.
Příčiny bolestí žlučníků
Za bolestí a tvorbou žlučníkových kamenů, které je potřeba v krajních případech řešit operativním zákrokem a vyjmutím žlučníku, stojí především špatné stravovací návyky. Problémy jsou vyvolány zejména tím, že konzumujete vysoké množství živočišných tuků. Roli však sehrává také stres.
Způsoby léčby
Operativní zákrok
V případě déletrvajících potíží a vzniku žlučníkových kamenů je potřeba operativního zákroku. Ten je však až krajním řešením. Existují i jiné způsoby, jak problémy se žlučníkem řešit.
Žlučníková dieta
Během diety konzumujte méně tučných jídel. Doporučováno je také používat bylinkové čaje a další procedury. Ve stravě by měly přibýt spíše rostlinné tuky.
Na žlučník prospívá přísun těchto látek a potravin:
Vitamíny – především vitamíny A a E. Je vhodné je podávat ve formě rostlinných tuků.
Rostlinné tuky – při jejich konzumaci nedochází k tak velkému zatěžování organismu jako v případě živočišných tuků.
Káva – snižuje riziku výskytu žlučové koliky a žlučových kamenů. Doporučuje se konzumovat kvalitní káva, zhruba po 2-3 šálcích denně.
Kurkuma – přispívá k lepší funkci žlučníku a slouží jako prevence proti vzniku žlučníkových kamenů. Lze ji přidávat do pokrmů.
Reflexní terapie
Na bolesti a žlučníkovou koliku zapůsobí také masáž, a to na plosce pravé nohy. Na ní najděte bolestivé místo a jemnými pohyby jej masírujte.
Bylinky, šťávy a čaje na žlučník
1. čajová směs z máty, pampelišky, hořce a krušiny
Všechny složky ve stejných dílech zalijte půllitrem teplé vody a nechte několik hodin odležet. Poté přiveďte k varu a nechte vychladnout. Poté směs sceďte a pijte několikrát denně.
2. čajová směs z jitrocele, řepíku a lnice
Opět použijte stejný postup jako u prvního čaje.
3. Citronový čaj
Do čaje přidejte půlku citronu. Pijte jednou až dvakrát denně.
4. Šťáva z černé ředkve
Velmi účinná proti žlučníkovým kamenům. Ředkev nechte odstředit v domácí odstředivce. Každé ráno si dopřejte zhruba 100 ml této šťávy.
Postupně zvyšujte její množství až na cca 400 ml, a to po dobu tří týdnů. Následně pak konzumaci šťávy redukujte zpět ke 100 ml. Během šesti týdnů by tedy tato léčebná kůra měla zabrat.
5. Čajová směs z bedrníku, břečťanu, chmelu, řepíku, máty a pelyňku
Tuto směs vylouhujte v jablečném víně. Na jeden litr vína použijte zhruba tři polévkové lžíce směsi. Přiveďte do varu a nechte vychladnout a vylouhovat po dobu tří minut. Poté pijte zhruba jednu polévkovou lžíci, a to cca 10 za den. Směs pijte vždy teplou.
Co je potřeba
- Bylinky k přípravě čajových směsí
- Citron
- Černá ředkev
Jak dlouho to potrvá?
Žlučníkové kameny se dají mimo operativního odstranění postupně zlikvidovat, pokud využijete jeden z výše uvedených způsobů. Celková doba se pohybuje v řádech týdnů. Pokud jsou potíže většího rázu, vždy je nutné zajít k lékaři!
Jaké budou náklady?
Bylinky, z nichž si doma uděláte potřebné čajové směsi, lze zakoupit v každém kvalitním specializovaném obchodě. Cena se pohybuje u každé suroviny v řádech desítek korun.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!