Jak léčit otoky nohou? Babské rady a bylinky na otoky

30. březen 2015     komentáře (0)  696 objevných slov

Otoky nohou řeší zpravidla starší lidé, ale také ti z vás, kteří trpí nadváhou a obezitou. Příčin jejich vzniku je však mnohem více. V dnešním článku si povíme, jak se toto onemocnění léčí a jaké lze na zmírnění příznaků použít bylinky.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

Otoky nohou řeší zpravidla starší lidé, ale také ti z vás, kteří trpí nadváhou a obezitou. Příčin jejich vzniku je však mnohem více. V dnešním článku si povíme, jak se toto onemocnění léčí a jaké lze na zmírnění příznaků použít bylinky.

Co je otok nohou?

Otoky neboli edémy jsou výsledkem špatného fungování krevního oběhu. Nejčastěji se objevují právě v oblasti nohou a kotníků. V tkáních se hromadí tekutina. V kapilárách dochází ke zvýšení krevního tlaku, což zabraňuje návratu tekutiny zpět do cév.

Příznaky otoku

Edém se vyznačuje několika charakteristickými příznaky. Kromě zvýšení objemu nohou, tedy jejich typickému otékání a pocitu těžkosti, pociťujete také zvýšený tlak v postižených oblastech. Může přecházet až v bolest. Dalším průvodním jevem je také zvýšená náchylnost na vznik křečí.

Příčiny otoků

Otoky na nohou mají hodně rozmanitou škálu příčin. Většinou se také jedná o jejich kombinaci.

Hlavní příčiny:

 • Vysoký krevní tlak
 • Zánět cév
 • Nedostatek vitamínů – B1
 • Špatná činnost srdce
 • Špatná činnost jater či ledvin
 • Nadbytek sodíku v organismu
 • Snížená funkce štítné žlázy
 • Křečové žíly

Ke vzniku otoků dochází nejen u starších lidí, ale často také u těhotných žen. Právě těhotenství se dá zařadit k jedněm z hlavních příčin vzniku edémů nohou a kotníků.

Prevence

Stejně jako u většiny ostatních onemocnění hraje i u otoků velmi důležitou roli prevence. Mezi základní preventivní opatření, kterými minimalizujete riziko vzniku edémů nohou, patří:

 • Dostatek pohybu
 • Zdravá strava – omezení přísunu tuků a sladkého, pitný režim
 • Lymfodrenáže

Babské rady

Nohy nahoře

Základní babská rada, která účinkuje v případě, že vás trápí otok nohy, zní: položte se na záda a nohy dejte nad úroveň hlavy.

Studená sprcha

Na otoky nohou a kotníků pomáhá i další jednoduchý „recept“ – stačí si dát studenou sprchu, případně nohy naložit do lavoru s chladnou vodou. Tento postup pomáhá i jako preventivní opatření.

Bylinky

Na zmírnění potíží s otoky pomáhá celá řada bylinek. O které se konkrétně jedná, se dozvíte v následujících odstavcích.

Bylinky na otoky

V zásadě platí vždy stejný postup. Nejprve si naložte nohy do horké vody. Do něj přidejte extrakt z bylinek, případně si po koupeli udělejte bylinkovou masáž.

Na otoky účinkují tyto bylinky:

 • Heřmánek
 • Kostival lékařský
 • Aloe vera
 • Šalvěj
 • Měsíček
 • Třezalka

Kromě bylinek vyzkoušejte také hořčičný olej či jablečný ocet. Látky v nich obsažené pomáhají lépe odvádět nahromaděné tekutiny, čímž dochází ke splasknutí otoků.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

2.69 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.


Babské rady, jak odstranit plíseň nehtů

Babské rady, jak odstranit plíseň nehtů

Plísně se objevují nejen na lidské pokožce, ale také na nehtech. I v tomto případě se onemocnění nazývá mykóza. Je zpravidla vyvoláno kvasinkami. Nemoc se objevuje především u nehtů na prstech dolních končetin, nejčastěji na krajních prstech, tedy palcích či malíčcích. M…

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

7 tipů na zácpu: Babské rady a jídla proti zácpě

O tom, jak odborně a pomocí medikamentů léčit zácpu, jste se dozvěděli již v jednom z předchozích článků. Víte ale, že na zácpu existuje i celá řada babských rad?Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!