Jak zastavit zvracení? Příčiny, příznaky a pomoc při pocitu nevolnosti
29. leden 2014 Roman Beneš komentáře (1) 1059 objevných slovAsi každému z vás se někdy přitíží od žaludku, má pocit nevolnosti a chce se mu zvracet. Jedná se o obrannou reakci organismu, kdy je podrážděný žaludek. Pocit nevolnosti bývá v tomto případě doprovázen také dalšími průvodními jevy. Jaké jsou příznaky nevolnosti a pocitu zvracení, jak se jim dá předejít a co vlastně dělat, pokud je vám špatně a chce se vám zvracet? To vše se dozvíte v tomto článku.
Asi každému z vás se někdy přitíží od žaludku, má pocit nevolnosti a chce se mu zvracet. Jedná se o obrannou reakci organismu, kdy je podrážděný žaludek. Pocit nevolnosti bývá v tomto případě doprovázen také dalšími průvodními jevy. Jaké jsou příznaky nevolnosti a pocitu zvracení, jak se jim dá předejít a co vlastně dělat, pokud je vám špatně a chce se vám zvracet? To vše se dozvíte v tomto článku.
- Průvodní jevy při pocitu zvracení
- Hlavní příznaky
- Příčiny zvracení
- Co dělat při pocitu zvracení
- Babské rady
- Jak dlouho to potrvá
Průvodní jevy při pocitu zvracení
Pocit zvracení a nevolnosti doprovázejí hlavně stahy žaludečního svalstva. V případě, že dochází k návalům pocitu zvracení, je to způsobeno tím, že žaludeční svaly se střídavě uvolňují a stahují. Při zvracení pak dochází k vyprázdnění trávené potravy do jícnu, nikoliv do žaludku, jak je tomu běžně.
Zvracení je vlastně obranným jevem, kdy se organismus snaží z těla vypudit toxické látky. Často bývá způsoben přílišnou konzumací alkoholu, může být ale také důsledkem špatné stravy, zejména jej způsobí konzumace zkaženého jídla.
Pocity nevolnosti a návalů zvracení doprovází také zvýšená tvorba slin. Někdy bývá průvodním jevem také zvýšené pocení či dokonce třasy celého těla.
Hlavní příznaky
Mezi hlavní příznaky, které naznačují pocity nevolnosti a blížící se zvracení, patří zejména tyto:
- Zvýšené pocení
- Třesavka
- Zvýšená tvorba slin v ústní dutině
- Bolest hlavy
- Závrať
- Bolest v oblasti břicha
- Nechutenství
Příčiny zvracení
Zvracení může být vyvoláno několika faktory. Typicky se projevuje jako obranný mechanismu těla ve chvíli, kdy požijete příliš velké množství alkoholu. Organismus se zvracením snaží z těla vypudit toxické látky, které jsou v něm obsaženy.
Zvracení bývá často způsobeno také nevhodným stravováním. Ve chvíli, kdy se hodně přejíte, může se vám sevřít žaludek a začne vám být téměř okamžitě špatně.
Další příčinou zvracení a nevolnosti bývá také reakce organismu na nějaké pachy. Například ve chvíli, kdy vejdete do místnosti, kde silně zapáchá nějaká chemikálie.
Pocity zvracení mají také poměrně často ženy během těhotenství, zejména v jeho počátečních fázích. To může být způsobeno zvýšenou hladinou hormonů, které se uvolňují do těla.
Někdy bývá pocit nevolnosti a nutkání zvracet vyvolán také přílišným stresem, případně třeba i v důsledku pobytu na lodi, kdy jde o takzvanou mořskou nemoc.
Co dělat při pocitu zvracení?
Máte-li pocit, že budete každou chvíli zvracet, je mnohdy lepší, abyste zvracení nějak násilně bránili. Je nutné si uvědomit, že jde skutečně o obrannou reakci organismu, který tím reaguje na nějaký podnět.
V případě, že chcete nevolnost a návaly zvracení zmírnit, je dobré si lehnout a být co nejvíce v klidu.
Pomáhá rovněž studený obklad, který si přiložíte na čelo. Důležité je pravidelně dýchat.
Svoji roli hraje i psychika. Snažte se tak na zvracení a bolest břicha co nejméně myslet. Pokud si neustále budete říkat, jak je vám špatně, zvracení tím spíše urychlíte.
Ve chvíli, kdy je vám nevolno, se snažte pobývat v prostředí, kde je čerstvý vzduch. Vyhýbejte se místům, která zapáchají. Právě nejrůznější zápachy mohou pocity zvracení velmi rychle vyvolat.
Při pocitu zvracení se nepřecpávejte. Důležité je uklidnit žaludek. Doporučuje se také častěji pít, ovšem ne celé litry vody naráz, pijte spíše po malých doušcích.
Někomu v případě nevolnosti může pomoci třeba i slazený nápoj, ovšem spíše jen v malém množství. Pokud při pocitu nevolnosti vypijete litr coly, zvracení tím spíše jen urychlíte.
Babské rady
Zázvor
Při nevolnosti mohou pomoci i různé babské rady. Například v podobě nápoje ze zázvoru. Nastrouháte si zázvor a přilijete jej horkou vodou. Uděláte si vlastně zázvorový čaj. Ten konzumujte v malém množství, vždy po několika hodinách.
Heřmánkový čaj
Na zvracení pomáhá také heřmánkový čaj. Asi jednu až dvě lžičky sušeného heřmánku zalijte vroucí vodou a vypijte. Proceduru pak opakujte dvakrát či třikrát denně.
Jak dlouho to potrvá?
Pocity nevolnosti a zvracení většinou odezní během několika hodin. Pokud vás už žaludek tlačí opravdu silně, je lepší se raději vyzvracet. Ihned poté se vám uleví, tělo se zbaví přebytečných a nestrávených potravin a také toxických látek, které nevolnost způsobily.
Hodnocení
3.16 hvězdiček / Hodnoceno: 43x
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Ver
pátek, 1. květen 201500:50
Při zvracení pomůže Coca Cola. Ta obsahuje kyselinu fosforečnou, a právě díky ní pomáhá při zvracení a střevní chřipce nastolit v žaludku normální prostředí a zničit parazity. Musí se ale pít jen po lžičkách a vychlazená. (Názor lékaře zde: http://www.alternativni-medicina.eu/rozhovor-s-mudr-petrem-lukesem-dil-4-nizkotucne-vyrobky-cukr-coca-cola.html ) Pokud někomu ani toto nepomůže, pak černý neslazený čaj, dlouho louhovaný, ideálně vychlazený, také po lžičkách a rozvařená rýže s rozvařenou mrkví, po troškách (dodá hydrataci a sílu).
Napsal: Ver [Odpovědět]