Jak léčit zánět středního ucha?
20. srpen 2014 Roman Beneš komentáře (0) 860 objevných slovZánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za následek i ztrátu sluchu.
Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za následek i ztrátu sluchu.
- Co je zánět středního ucha
- Příznaky zánětu středního ucha
- Prevence
- Postup léčby zánětu středního ucha
- Jak dlouho to potrvá
Co je zánět středního ucha?
Zánět středního ucha je obvykle vyvolán infekcí, kdy se bakterie dostanou do Eustachovy trubice, jež je jednou z částí lidského ucha. Nejčastěji nemoc vzniká poté, co proděláte zánět horních cest dýchacích, například přechodíte rýmu.
Příznaky zánětu středního ucha
Charakteristickým jevem, který nemoc doprovází, je intenzivní bolest v oblasti ucha. Poznáte ji také tak, že se pod boltcem vytvoří boule. Zánět středního ucha má však i další příznaky.
Hlavní příznaky
- Tvorba hnisu v uchu
- Intenzivní bolest v uchu
- Zhoršený sluch
- Zvýšená teplota
- Únava organismu
- Vyklenutí ušního bubínku
Pokud je zánět intenzivní a nedojde k jeho řádné léčbě, může dojít až k prasknutí ušního bubínku.
Prevence
Zánětu středního ucha se nelze stoprocentně vyhnout. U malých dětí byste ale přesto měli dbát na určitá preventivní opatření. Zejména se jedná o nošení kvalitního a teplého oblečení, zejména v chladnějším období. Dětem v zimě určitě dávejte na hlavu čepici.
Dále je vhodné se vyvarovat místům, kde je průvan. Kromě toho nezapomínejte ani na pravidelné čištění uší. V jednom z minulých článků jsme si pověděli, jak bezpečně čistit uši. V neposlední řadě je třeba si ohlídat situaci po prodělaných rýmách, zánětech mandlí apod. Důležité je také pravidelné smrkání.
Postup léčby zánětu středního ucha
Odborná léčba
Při zánětu středního ucha je vždy potřeba navštívit odborného lékaře. Klasickou léčbou nemoci je nasazení léků, které tlumí bolest, jež zánět doprovází. V některých případech doktoři předepisují antibiotika. Pokud jde o intenzivní, akutní zánět, přistupuje se k propíchnutí bubínku, odborně nazývanému paracentéza. Tímto zákrokem dojde k uvolnění hnisu, který je nahromaděn v uchu a způsobuje onu silnou bolest.
Domácí léčba
Kromě odborné léčby můžete i vy sami udělat něco pro to, aby zánět středního ucha co nejrychleji odezněl. Ke zmírnění bolesti pomáhají například studené obklady, které aplikujete na ucho.
Po propíchnutí ucha je důležité jej udržovat čisté. Toho se dá dosáhnout mimo jiného kapáním borové vody. V neposlední řadě se doporučuje často smrkat.
Naše babičky na zánět používaly ještě jiný recept – cibulový obklad. Stačí nakrájet cibuli na tenké plátky, zabalit je do kapesníku, ohřát a přiložit k uchu z jeho zadní části.
Jak dlouho to potrvá?
Jde-li o zánět akutní, obvykle odezní během několika málo dní. V případě, že však jde o chronické onemocnění, je léčba mnohdy podstatně delší a také náročnější. V každém případě je na místě opět zdůraznit, že byste léčbu zánětu měli nechat na lékaři.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!