Jak léčit zánět středního ucha?

20. srpen 2014     komentáře (0)  860 objevných slov

Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za následek i ztrátu sluchu.

Jak léčit zánět středního ucha?Jak léčit zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je onemocněním, které trápí hlavně malé děti. Nejčastěji se objevuje ve věku kolem 8 – 10 let, někdy však nemoc postihuje i starší osoby. Rozhodně jej nelze podceňovat, v nejhorších případech, kdy nedojde k patřičné léčbě, může mít zánět za následek i ztrátu sluchu.

Co je zánět středního ucha?

Zánět středního ucha je obvykle vyvolán infekcí, kdy se bakterie dostanou do Eustachovy trubice, jež je jednou z částí lidského ucha. Nejčastěji nemoc vzniká poté, co proděláte zánět horních cest dýchacích, například přechodíte rýmu.

Příznaky zánětu středního ucha

Charakteristickým jevem, který nemoc doprovází, je intenzivní bolest v oblasti ucha. Poznáte ji také tak, že se pod boltcem vytvoří boule. Zánět středního ucha má však i další příznaky.

Hlavní příznaky

  • Tvorba hnisu v uchu
  • Intenzivní bolest v uchu
  • Zhoršený sluch
  • Zvýšená teplota
  • Únava organismu
  • Vyklenutí ušního bubínku

Pokud je zánět intenzivní a nedojde k jeho řádné léčbě, může dojít až k prasknutí ušního bubínku.

Prevence

Zánětu středního ucha se nelze stoprocentně vyhnout. U malých dětí byste ale přesto měli dbát na určitá preventivní opatření. Zejména se jedná o nošení kvalitního a teplého oblečení, zejména v chladnějším období. Dětem v zimě určitě dávejte na hlavu čepici.

Dále je vhodné se vyvarovat místům, kde je průvan. Kromě toho nezapomínejte ani na pravidelné čištění uší. V jednom z minulých článků jsme si pověděli, jak bezpečně čistit uši. V neposlední řadě je třeba si ohlídat situaci po prodělaných rýmách, zánětech mandlí apod. Důležité je také pravidelné smrkání.

Postup léčby zánětu středního ucha

Odborná léčba

Při zánětu středního ucha je vždy potřeba navštívit odborného lékaře. Klasickou léčbou nemoci je nasazení léků, které tlumí bolest, jež zánět doprovází. V některých případech doktoři předepisují antibiotika. Pokud jde o intenzivní, akutní zánět, přistupuje se k propíchnutí bubínku, odborně nazývanému paracentéza. Tímto zákrokem dojde k uvolnění hnisu, který je nahromaděn v uchu a způsobuje onu silnou bolest.

Domácí léčba

Kromě odborné léčby můžete i vy sami udělat něco pro to, aby zánět středního ucha co nejrychleji odezněl. Ke zmírnění bolesti pomáhají například studené obklady, které aplikujete na ucho.

Po propíchnutí ucha je důležité jej udržovat čisté. Toho se dá dosáhnout mimo jiného kapáním borové vody. V neposlední řadě se doporučuje často smrkat.

Naše babičky na zánět používaly ještě jiný recept – cibulový obklad. Stačí nakrájet cibuli na tenké plátky, zabalit je do kapesníku, ohřát a přiložit k uchu z jeho zadní části.

Jak dlouho to potrvá?

Jde-li o zánět akutní, obvykle odezní během několika málo dní. V případě, že však jde o chronické onemocnění, je léčba mnohdy podstatně delší a také náročnější. V každém případě je na místě opět zdůraznit, že byste léčbu zánětu měli nechat na lékaři.

Autor Roman Beneš

Autor: Roman Beneš

Autor se věnuje redaktorské činnosti a psaní článků. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Profil zde: Google+Hodnocení

3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Přidat komentář (0)

Reklama

Čtěte také...

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Jak léčit zánět spojivek? + Babské rady

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním, která se týkají očí. Léčba probíhá převážně na odborné bázi. Existuje však i několik babských rad, o nichž se v dnešním článku rovněž zmíním.

Jak léčit zánět dásní?

Jak léčit zánět dásní?

Mezi nejnepříjemnější onemocnění, která vás ovlivňují během celé doby trvání, patří zánět dásní. Jedná se o nemoc, s níž se potýká během svého života velké procento populace. Z hlediska věku lze říci, že se vyskytuje u dětí, dospělých i seniorů. Souvisí se šp…


Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Čím léčit zánět krčních mandlí: Babské rady na angínu

Zánět krčních mandlí je virovým onemocněním. V případě závažnějšího charakteru, kdy je nemoc označována jako angína, je vždy dobré zajít k lékaři, který předepíše vhodné léky. Na krční mandle se však dají použít i nejrůznější domácí recepty.

Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny

Jak léčit potravinou alergii? Nejčastější potravinové alergeny

V jednom z minulých článků jsme si popsali, jak se projevuje celiakie a jakým způsobe se dá léčit, případně co musí člověk udělat, aby jej nemoc neohrožovala. Celiakie však zdaleka není jediným případem takzvané potravinové alergie. Lidé jsou alergičtí i na řadu dalších…Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!